[25L] Mountain path

Podwodne pola dzikiej roślinności i żarłocznych zjadaczy alg ;-)
Nasze domowe ogrody krewetkowe.

Moderator: =Fresz=

[25L] Mountain path

Postprzez SirLacky » So 19 lis, 2011 21:40

Podzielę się z wami jednym z moich zbiorniczków. Szkło ma około 25l, nie wiem jakiego jest rodzaju gdyż zostało zakupione jako kotnik dla gupików, ale to już daleka przeszłość. Oryginalna pokrywa Aquaela na 25 litrówkę jest trochę za duża :-)

Jeśli chodzi o oświetlenie to używam standardowej świetlówki wbudowanej do pokrywy. 11W, w zasadzie na te kilka roślinek które są w akwa daje radę :-)

Filtracja - wcześniej używałem Aquael Fan micro, jednak troszkę za często trzeba było go czyścić. Potem zmieniłem standardową gąbeczkę na taką wielką, całkiem nieźle dawała radę ale strasznie dużo miejsca zajmowała więc zakupiłem najtańszy filtr kaskadowy HBL-301. Aktualnie jest w fazie testów. Oprócz standardowej gąbki dodałem grys amonowy i całość zakryłem gąbką o bardzo małej granulacji. Na razie wszystko działa świetnie... choć sam filtr jest trochę głośny.

Nawożenie - wodę stopniowo uzdatniam Shrimp Mineral ponieważ finalnie mają się tam znaleźć niższe gradacje CR. Nawożenia roślin brak.

Parametry:
pH = 7,1
GH ~4
KH=2
NO2, NO3, NH4 = 0
Fe = 0

Podłoże - większą część stanowi bardzo drobny żwir bazaltowy czarny, środek wyłożone białym piaskiem kwarcowym.

Fauna:
Aktualnie kilka dorosłych RC + stadko maluchów, jak się dobrze przyjrzeć to jakiegoś nicienia się znajdzie :-) a i jakiś ślimaczek przemknie :-P

Flora:
Wgłębka wodna, pelia i trochę gałęzatki.

Jest to moja pierwsza aranżacja tego typu. Dlatego też na razie testuje różne możliwości czyszczenia piasku kwarcowego. Gałęzatka jeszcze nie obrosła dobrze nitek dlatego są one widoczne.

Wszystkie sugestie mile widziane 8-)

Tutaj obiecane zdjęcie baniaczka:

Obrazek

I kilku jej mieszkańców

Obrazek

Tutaj mamusia z jajeczkami (jak się dobrze przyjrzeć to na gałęzatce można zauważyć maluszka).

Obrazek

Tutaj jeszcze raz mamusia, jedno jajeczko się jej pląta pod nogą :-)

Obrazek

I malutkie RC :-D
Ostatnio edytowano Pn 21 lis, 2011 17:15 przez SirLacky, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
SirLacky
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 132
Dołączył(a): Cz 13 paź, 2011 20:04
Lokalizacja: Nysa

Postprzez Smithi » N 20 lis, 2011 13:08

Musze przyznac ze zdjecia bardzo ladne. Szczegolnie pierwsze dwa kontrast kolorow Swietnie wyszly. Czekam az wstawisz cale akwa :). niezle sie zapowiada.
Smithi
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 410
Dołączył(a): Śr 15 gru, 2010 23:34
Lokalizacja: Tczew

Postprzez SirLacky » N 20 lis, 2011 18:59

Zdjęcia robiłem kompaktem Konica Minolta Z6, dodam że jestem kompletnie lewy jeśli chodzi o robienie dobrych zdjęć :oops: Dlatego za komplement tym bardziej dziękuję. Zdjęcia nie są w żaden sposób retuszowane :-)

Zdjęcia zbiornika dodam jutro bo wróciłem dziś z urodzin chrześniaka i okazało się że nie było prądu, a filtr po ponownym uruchomieniu rozrzucił resztki wgłębki po całym akwarium :-)
Ostatnio edytowano N 20 lis, 2011 19:01 przez SirLacky, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
SirLacky
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 132
Dołączył(a): Cz 13 paź, 2011 20:04
Lokalizacja: Nysa

Postprzez Nohan » N 20 lis, 2011 22:24

Akwa zapowiada się ciekawie, tylko mam jedną uwagę. Zastąp HBL 301 najlepiej HBL'ką 701. Miałem ta kaskadę w 25L ( obecnie akwa już nie ma, ale kaskada dalej chodzi :) ) i sprawowała się świetnie, w porównaniu do hbl 301 ma strasznie dużo miejsca na wkłady, jest tania i nie robi pralki po założeniu prefiltra w 25L słoiczku. Ba, nawet bez prefiltra nie zrobi pralki na max przepływie. No i nie wiem, czemu twoja kaskada jest głośna, w moim pokoju są dwie - 701 i 501. I głośniej w tym momencie chodzi mój komputer niż one :) Zależy to wszystko od tego jak wirnik się ustawi, czasami burczy że nie można wytrzymać, a czasmi trzeba sprawdzić czy działa tak cichutko chodzi :) Więc ogólnie polecam te kaskady. Jednak 301 nie opłaca się kupować, lepiej dołożyć 2zł i mieć 501, która jest odrobinkę większa. A najbardziej to opłaca się 701 kupić.
Nohan
Potencjalny Maniak
 
Posty: 10
Dołączył(a): N 04 wrz, 2011 16:42

Postprzez Kaledon » N 20 lis, 2011 22:49

U mnie na regale HBL 301 też jest najgłośniejszym filtrem. Oczywiście przykrycie wyleciało z miejsca ponieważ filtr chodził jak ciągnik. Dodatkowo przenosi dużo drgań na akwarium. Odrobinę pomaga podłożenie pod filtr zwykłego wężyka do napowietrzania przeciętego wzdłuż i nałożonego na ściankę zbiornika. Kupiłem taki jeden filtr do testów i więcej już nie kupię. W podobnych pieniądzach jest mignon150 (choć warto dołożyć trochę i kupić mignon 240) a jest dużo przyzwoiciej wykonany (lepsze plastiki) i sporo cichszy.
Kaledon
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 259
Dołączył(a): Wt 01 lis, 2011 13:30
Lokalizacja: Zduńska Wola

Postprzez SirLacky » Pn 21 lis, 2011 10:19

Nie no Panowie teraz będzie ciężko dorównać waszym oczekiwaniom :oops:

Co do filterków to kiedyś napewno wymienię na lepsze, ale na razie całkiem nieźle działają więc po co psuć :-)

Dziś sprawdziłem parametry:

pH=7
KH=2
GH=8
PO4~0,5
NO2/NO3/NH3=0
Fe=0,1

Tak więc myślę że mogę powoli kupować CRki do tego baniaczka :) Zostaną tylko co piękniejsze redki :)

Proszę bardzo zdjęcie znalazło się już w pierwszym poście :-D

Chętnie posłucham jakiś wskazówek odnośnie oddzielania bazaltu od białego kwarcu bo troszkę psuje to wygląd piasku :-/

Kombinuje też jakiś prosty sposób do zbierania resztek wgłębki.

A co bym jeszcze chciał zmienić w baniaczku?

1. Zrobić tło strukturalne wewnętrzne, kiedyś może pochwale wam się moim tłem w moim ogólnym :-P (ale to w dalszej przyszłości bo wymaga dość sporej ingerencji w zbiornik.)
2. Zastanawiam się nad zawiązaniem phoenix moss na grzałce żeby tak nie raziła po oczach.
3. Termometr zmienię z tego grubego na cienki.
4. Planuje jeszcze podokładać kilka mniejszych łupków na te "zbocza" żeby dodać trochę uroku.
5. Zastanawiam się czy nie zrobić jakiegoś małego prefiltra na te rurki od filtra. Po obserwacji przez dłuższy czas nie zaobserwowałem żeby pchały się tam krewetki... Ale i tak boje się co zobaczę w filtrze.

Co myślicie?
Ostatnio edytowano Pn 21 lis, 2011 17:26 przez SirLacky, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
SirLacky
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 132
Dołączył(a): Cz 13 paź, 2011 20:04
Lokalizacja: Nysa

Postprzez Smithi » Pn 21 lis, 2011 19:22

nie no bajka akwa mi sie bardzo podoba, ja bym jedynie dosadzilbym jedno takie drzewko zeby zaslonic grzalke i obsadzil zbocza malym heniem i glosia, noi zaloz wkoncu ten prefiltr bo male krewcie na bank wciagac ci bedzie.
Zreszta poco ci grzalka? masz az tak zimno w domu, szczerze mowiac watpie zeby temperatura spadla ci za nisko. Wywalilbym te brazowe kamyki po prawej troszku nie pasuja.
Smithi
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 410
Dołączył(a): Śr 15 gru, 2010 23:34
Lokalizacja: Tczew

Postprzez Kaledon » Pn 21 lis, 2011 19:32

SirLacky napisał(a):
Chętnie posłucham jakiś wskazówek odnośnie oddzielania bazaltu od białego kwarcu bo troszkę psuje to wygląd piasku :-/


Nie wiem czy to w czymś Ci pomoże ale tu jest taki patent:
http://akwarysci.com/forum/viewtopic.php?t=6262
I nie wpuszczaj dużych ślimaków- u mnie ampułki piach po całym akwa poroznosiły więc z niego zrezygnowałem.

SirLacky napisał(a):1. Zrobić tło strukturalne wewnętrzne, kiedyś może pochwale wam się moim tłem w moim ogólnym :-P (ale to w dalszej przyszłości bo wymaga dość sporej ingerencji w zbiornik.)



Zdajesz sobie sprawę, że w każdą szczelinę powłażą krewetki i jeśli będziesz miał wolne przestrzenie za tłem to w życiu ich nie wyłowisz :mrgreen:

SirLacky napisał(a):5. Zastanawiam się czy nie zrobić jakiegoś małego prefiltra na te rurki od filtra. Po obserwacji przez dłuższy czas nie zaobserwowałem żeby pchały się tam krewetki... Ale i tak boje się co zobaczę w filtrze.


Zrób. U mnie nawet małe gupiki dały radę wpłynąć i przez jakiś czas żyć w jednej z komór kaskady.
Kaledon
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 259
Dołączył(a): Wt 01 lis, 2011 13:30
Lokalizacja: Zduńska Wola

Postprzez SirLacky » Pn 21 lis, 2011 19:39

Dzięki :-)

Brązowe kamyki po prawej to:
- kawałek kokosa - jako wypełnienie górki, ale chyba rzeczywiście go wyciągnę bo nie bardzo spełnia swoją rolę
- liść dębu dla obniżenia pH

Nad jeszcze jednym drzewkiem się zastanawiałem i jak mi wpadnie odpowiedni korzeń to na pewno jakieś zrobię.

Grzałkę mam "tak na wszelki wypadek" chociaż prawie wcale nie grzeje - obok są jeszcze 2 zbiorniki :-) które chyba dostatecznie dają ciepła.

Glosia już jest (na razie 2 małe pędy,ale powinna się ładnie rozrosnąć)

Pre filtr zrobię jutro z kawałka gąbki. Tym bardziej że dziś mamusia ze zdjęć wydała potomstwo na świat :mrgreen:

Ślimaków jakiś kilka się kręci co mnie trochę denerwuje. I takie małe ?cysty? nie wiem dokładnie co to być może małe ślimaki. Noi nicienie malutkie, ale nie mam pomysłu jak sie ich pozbyć a czytałem że są dobrym wskaźnikiem jakości akwa... boje się tylko żeby wypławki się nie sprowadziły razem z nimi.
Avatar użytkownika
SirLacky
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 132
Dołączył(a): Cz 13 paź, 2011 20:04
Lokalizacja: Nysa

Postprzez Smithi » Pn 21 lis, 2011 19:43

zostaw nicienie w spokoju, beda wyzerac z dna resztki pokarmu, w zaden sposob nie beda szkodzic krewetom.
Smithi
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 410
Dołączył(a): Śr 15 gru, 2010 23:34
Lokalizacja: Tczew

Postprzez drink20 » Pn 21 lis, 2011 19:47

no to jak masz mlode to zrob nawet i dzisiaj pre filtr jak dasz rade :)
Avatar użytkownika
drink20
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn 17 maja, 2010 13:34
Lokalizacja: Nowy Targ/Krempachy

Postprzez SirLacky » Pn 21 lis, 2011 20:42

drink20 napisał(a):no to jak masz mlode to zrob nawet i dzisiaj pre filtr jak dasz rade :)


Tak jest szefie ;-) prefiltr gotowy. Skimmera na razie zostawię żeby wgłębkę wyłapywał. Zresztą młode raczej tak wysoko nie popłyną.
Avatar użytkownika
SirLacky
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 132
Dołączył(a): Cz 13 paź, 2011 20:04
Lokalizacja: Nysa

Postprzez drink20 » Pn 21 lis, 2011 20:56

no widzisz dalo sie :-P beda bezpieczniejsze :mrgreen:
Avatar użytkownika
drink20
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn 17 maja, 2010 13:34
Lokalizacja: Nowy Targ/Krempachy

Postprzez MarSz » Wt 22 lis, 2011 07:52

Te cysty to pewnie przytuliki - nieszkodliwe a wręcz pożyteczne.
MarSz
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 520
Dołączył(a): Śr 12 maja, 2010 20:11

Postprzez SirLacky » Wt 22 lis, 2011 10:30

MarSz napisał(a):Te cysty to pewnie przytuliki - nieszkodliwe a wręcz pożyteczne.


Sądząc po filmikach z You tube to rzeczywiści mogą być przytuliki :-) Ciesze się że są niegroźne. Nie znałem tych ślimaczków wcześniej... człowiek uczy się całe życie :oops:
Avatar użytkownika
SirLacky
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 132
Dołączył(a): Cz 13 paź, 2011 20:04
Lokalizacja: Nysa

Następna strona

Powrót do PREZENTUJEMY KREWETKARIA

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości