Woda GH<KH

Moderator: =Fresz=

Woda GH<KH

Postprzez Sullivan » Cz 26 sty, 2017 22:10

Witam wszystkich
Założyłem zbiornik 25 l 12.01.17 zalałem kranówą, odpaliłem filtr dodałem "Azoo plus supreme bioguard" żeby woda się ładnie robiła. :-)
Wszystko to z zamiarem hodowli neocardina Blue Velvet
W akwarium mam 2 małe gałęzatki , mini pelie oraz triangle moss na lignicie.
Filtr Pat mini z gęstszą gąbką , żwirek kwarcowy czarny , światło Aquael leddy Sunny.
(Dzisiaj od rana dostałem Gupika na przetrzymanie mały agresor)
I w dniu dzisiejszym zmierzyłem wodę z ciekawości testem JBL Easy test 6w1
wyniki :
No3 : ok. 25
No2 : 0
GH : ok. 4
KH : ok. 10
PH : 7,4
Gdy wcześniej czytałem forum wszędzie było jasno napisane żeby KH jak niżej a GH trochę wyżej
Z niedowierzaniem do wyników poprzedniego testu zakupiłem test kropelkowy Zoolek GH-KH
wyniki :
GH : 4
KH : 11
Taki wynik testów obwiniam zmiękczacz w domu zamontowany przy wejściu wody na dom .
I tu rodzi się moje pytanie czy da się jakoś zmienić te parametry zdatne do życia dla krewetek ?

Pozdrawiam
Sullivan
Ostatnio edytowano Cz 26 sty, 2017 22:42 przez Sullivan, łącznie edytowano 1 raz
Sullivan
Potencjalny Maniak
 
Posty: 6
Dołączył(a): Cz 26 sty, 2017 21:41
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Woda GH<KH

Postprzez zuczek222 » Cz 26 sty, 2017 22:33

Testy paskowe są mało dokładne, fałszują wynik.
zuczek222
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 116
Dołączył(a): N 06 paź, 2013 10:56
Lokalizacja: N.D.M.

Re: Woda GH<KH

Postprzez Sullivan » Cz 26 sty, 2017 23:37

Kropelkowe tez nie są dokładne ?
Pozdrawiam
Sullivan
Potencjalny Maniak
 
Posty: 6
Dołączył(a): Cz 26 sty, 2017 21:41
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Woda GH<KH

Postprzez raiders » Pt 27 sty, 2017 01:02

Filtr ro cie ratuje i robisz sobie wodę jaka chcesz
Lumia 640
raiders
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 344
Dołączył(a): Pt 13 maja, 2016 15:55

Re: Woda GH<KH

Postprzez ReqImrik » Pt 27 sty, 2017 06:58

Heh przy takich dziwnych parametrach chyba faktycznie tylko RO a potem salty GH+/KH+.
Co do testów kropelkowych to wg większości opinii jadokłądniejsze są testy GH i KH z JBL.
ReqImrik
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 29
Dołączył(a): Pn 16 sty, 2017 09:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Woda GH<KH

Postprzez =Fresz= » Pt 27 sty, 2017 10:31

Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Woda GH<KH

Postprzez kaboom » Pt 27 sty, 2017 14:14

Powinieneś miec możliwość zmiany ustawiem twardości wody przy stacji uzdatniania, zmień na twardszą i wartości powinny podskoczyć GH a spaść KH. Chyba że możesz korzystać z wody nieprzefitrowanej przez stację to zmierz jej wartości.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: Woda GH<KH

Postprzez Sullivan » Pt 27 sty, 2017 16:42

Czyli jak widzę czekam mnie całkowita wymiana wody ? czy stopniowo żeby bakterie zostały ?
Co do wody to pokombinuje z tym co mam w najgorszym wypadku czeka mnie RO + minerały
Chyba ,że od sąsiada będę wodę brał :D
Pozdrawiam
Sullivan
Potencjalny Maniak
 
Posty: 6
Dołączył(a): Cz 26 sty, 2017 21:41
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Woda GH<KH

Postprzez kaboom » Pt 27 sty, 2017 20:31

Możesz dodawać do swojej wody tylo mineralizator typu GH+ z tym że nie wiem jak będą reagowały BV na podwyższoną obecność sodu bo chyba takie jony idą z żywicy. Lepsza byłaby bardziej naturalna woda, to tak moim zdaniem.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: Woda GH<KH

Postprzez matu » Pt 27 sty, 2017 21:20

Powtórzę za spiderem z forum RA:
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 29965.html" target="_blank

Zgodnie z definicją twardości KH nie może być większe od GH. To, że z testów wychodzą takie wyniki. to wina testów. Test na KH nie mierzy twardości węglanowej, tylko ogólną buforowość wody, dlatego czasami KH wychodzi większe od GH. Zdolności buforujące oprócz węglanów mają inne związki, jak fosforany, borany etc. Jest ich więcej, ale mam za małą głowę, zeby wszystkie spamiętać :D . Wpływ wszystkich tych związków pokaże test na KH, który tak na prawdę nie jest testem na KH.


Oznacza to, że test na KH kłamie i tyle.
Czy jest to powodem do panikowania lub kupowania filtra RO, tego ci nikt nie powie, póki życia do akwa nie wpuścisz...
Stacja uzdatniania posiada pewnie żywice jonowymienialne, które oddają związki przekłamujące test KH (taką mam teorię, ale nie pamiętam czy dobrze to kleję, mogę się mylić)
Avatar użytkownika
matu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1089
Dołączył(a): Cz 07 sie, 2014 16:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Woda GH<KH

Postprzez ar2r21 » Pt 27 sty, 2017 21:52

Spróbuj obniżyć pH do poziomu poniżej 7 jakimś preparatem akwarystycznym i wtedy zmierz twardość GH i KH.
Artur
ar2r21
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 89
Dołączył(a): Pt 18 gru, 2015 21:08
Lokalizacja: Wrocław

Re: Woda GH<KH

Postprzez Sullivan » Pt 27 sty, 2017 23:41

Dotarłem do tego co mam w domu
A mianowicie : http://www.domkowicz.pl/artykuly/lazien ... nnline-new" target="_blank" target="_blank" target="_blank
używane tabletki solne Chlorek-sodu NaCl min. 98%
Cytat od producenta :
" Zmiękczacz usuwa na zasadzie wymiany jonowej kationy powodujące powstanie kamienia. Rozpuszczone w wodzie jony wapnia i magnezu wychwytywane są w kolumnie zmiękczacza w czasie przepływu wody przez złoże. Jeżeli zdolność złoża zostanie wyczerpana, jest ono poddawane regeneracji roztworem soli. Częstość regeneracji zmiękczacza zależy od twardości oraz ilości uzdatnianej wody."
Oraz posiadam gdzieś filtracje mechaniczna
Na tej podstawie mam tą dziwną wodę :)
Nie mam miejsca żeby podpiąć się przed uzdatniaczem.
Dodam iż wcześniej w domu były ryby akwariowe w 900 L <5 lat> i aktualnie też są lecz w mniejszym stadku hodowane (27L) na tej wodzie, nic im nie było wtedy i aktualnie
i teraz pytanie co z tym wszystkim zrobić ?
Ryzykować z krewetkami ( Domyślam się tylko że będzie problem z wylinką pewnie jeśli testy nie oszukują ) czy inwestować w filtr RO tak jak proponowali koledzy wcześniej .

kaboom

Tak samo sie nad tym zastanawiałem ale zostanie mi wysokie KH i obstawiałem że średnio to się może spodobać lokatorom

ar2r21
Obawiam się ze wyniki będą takie same patrząc na uzdatniacz

=Fresz=
Analizując poraz któryś twój link wychodzi ze mam 2 opcje :
RO + minerały
albo demineralizować wodę kombinacją kationit-anionit < gdzie muszę zrozumieć jak to działa >

Chyba że gdzieś się mylę w rozumowaniu to proszę o naprostowanie ;-)
Z góry dziękuje z pomoc ;-)
Pozdrawiam
Sullivan
Potencjalny Maniak
 
Posty: 6
Dołączył(a): Cz 26 sty, 2017 21:41
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Woda GH

Postprzez =Fresz= » So 28 sty, 2017 08:47

Dobrze zrozumiałeś Ro + minerały, albo do wody którą podmieniasz dodawać kwas solny albo siarkowy czy inny oczywiście kontrolując kh. Jeszcze pytanie czy możesz na wejściu zdemontować wkład z żywicą jonowymienną? W tej obudowie filtra powinna być puszka z żywicą wysypujesz ją skręcasz filtr i jest ok heh pewnie są tam 2 puszki jedna to węgiel aktywny a druga to żywica.

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Woda GH<KH

Postprzez Sullivan » So 28 sty, 2017 09:52

=Fresz=
Za wkłady z żywicą pewnie domownicy by mi głowę ukręcili :)
chyba zostanę przy RO + minerały < wydaje mi sie prostsze ? ) do RO tak samo z tymi wkładami ?
I jeszcze mam pytanie czy wode mam podmieniac stopniowo około 30- 40 % co jakis czas czy wyzerować wodę do poziomu gruntu i zalać RO + minerały ?
Pozdrawiam :)
Sullivan
Potencjalny Maniak
 
Posty: 6
Dołączył(a): Cz 26 sty, 2017 21:41
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Woda GH<KH

Postprzez ar2r21 » So 28 sty, 2017 14:00

Obniżając pH poniżej 7 pozbędziesz się twardości węglanowej. GH powinno się obniżyć. Twardość ogólna będzie równa twardości niewęglanowej. Jeżeli od wartości GH przed obniżeniem pH odejmiesz wartość GH po obniżeniu pH otrzymasz właściwą wartość KH Twojej wody na początku.
Artur
ar2r21
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 89
Dołączył(a): Pt 18 gru, 2015 21:08
Lokalizacja: Wrocław

Następna strona

Powrót do CHEMIA WODY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron