Zbiornik dla Caridina-rady

Pytania i informacje na temat naszych uroczych, wielonogich, podwodnych stworzeń

Moderator: =Fresz=

Zbiornik dla Caridina-rady

Postprzez RybkaJoanna » Śr 05 wrz, 2018 21:19

Witam
Zakładam swój pierwszy zbiornik dla krewetek Caridina i oczywiście czytam internety i oglądam filmiki ale mam mnóstwo pytań.
Zbiornik dojrzewa już kilka dni. Został założony na podłożu Aqua Art Shrimp sand i Aquatic Nature Shrimp Soil. Wlalam wodę RO i 5 litrów dojrzałej wody z mojego drugiego zbiornika. Dodałam starter bakterii ale takich zwykłych Tropical BactoActiv.
1. Tu pierwsze pytanie czy koniecznie muszę zakupić takie "krewetkowe" bakterie czy zwyczajne mogą być?
W filtrze mam gąbki, watę perlonowa i Biostone jako odrobinkę biologii. Kusiło mnie żeby dać zeolit ale nie dałam
2. Czy takie wkłady mogą zostać? Biostone Filtusa chyba jest obojętny dla wody?
Wodę zmineralizowalam minerałami AquaArtu GH+
3. Czy mogą być? Nikt chyba ich nie uzywa.
Po kilku dniach KH mi wychodzi 0. Probka jest tak jasna że dopiero przy 3 kroplach widać wyraźnie że to żółty kolor (zoolek).
4. Czy nie powinnam mieć KH 1?
5. Ostatnie chyba pytanie ( :oops: na ten moment) to czy muszę dokupić jakieś witaminy albo mineraly? Pokarmy już mam. Kiedyś miałam Caridiny i mi z nimi nie wyszło dlatego teraz nie chciałabym popełnić błędu.
Dziękuję cierpliwym za doczytanie i podpowiedzi
RybkaJoanna
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 62
Dołączył(a): Śr 05 wrz, 2018 13:21
Lokalizacja: Kraków

Re: Zbiornik dla Caridina-rady

Postprzez Vimes27 » Cz 06 wrz, 2018 14:36

Witam. Jako, że się nikt z bardziej doświadczonych nie odezwał. Spróbuje odpowiedzieć.
1. Nie ma jako takich bakterii krewetkowych - więc użyte przez Ciebie też mogą się sprawdzić pod warunkiem, że ph ich nie zbije - ogólnie jakość bakterii nitryfikacyjnych ma wpływ na tempo dojrzewania zbiornika im lepsze tym szybciej zbiornik dojrzeje - jednak cudów nie ma i swoje odczekać trzeba.
2. O ile mnie pamięć nie myli Biostone z Filitusa - to coś wulkanicznego - chyba pumeks - wulkaniczne wkłady potrafią narobić kłopotów. Sugerowałbym przepłukaną w wodzie RO ceramikę (ja używam np. matrixa) Możesz sprawdzić czy to co masz coś oddaje do wody sprawdzając przewodność w oddzielnym pojemniku np. codziennie przez tydzień -jeśli będą znaczące wzrosty to coś oddaje - dodatkowo pochodzenie wulkaniczne może mieć negatywny wpływ na ph.
3. Niektórzy używają i sobie chwalą - ale faktycznie nie są one popularne - sam nie używałem wiec nie mam zdania....
4. Nie - przy caridinach kh może być 0
5. Na świeżym zbiorniku przy, umiarkowanej liczbie krewet i niewypłukanym - dodatkowe minerały raczej nie są konieczne (nie korzystałem tych podłoży - nie wiem co i jak oddają do wody) - co do witamin - zależy od pokarmów, które zastosujesz - jak akurat jestem zwolennikiem teorii, że pokarm powinien dawać odpowiednie witaminy. Z dodatków rozważyłbym raczej dostarczenie do wody garbników (czy to za pomocą preparatu - czy też bardziej naturalnie np szyszki olchy, odpowiednie liście).
Mam nadzieję, że trochę pomogłem i że ktoś bardziej doświadczony mnie sprostuje lub uzupełni.
Vimes27
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 69
Dołączył(a): Cz 06 wrz, 2018 14:20

Re: Zbiornik dla Caridina-rady

Postprzez jacek_lu » Cz 06 wrz, 2018 14:45

wszystko co potrzebne i jak to zrobić jest zawarte tutaj http://krewetki.org/forum/viewtopic.php?f=18&t=7874
Avatar użytkownika
jacek_lu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 137
Dołączył(a): Pt 25 wrz, 2015 08:07
Lokalizacja: Ostrołęka/Warszawa

Re: Zbiornik dla Caridina-rady

Postprzez RybkaJoanna » Cz 06 wrz, 2018 16:16

@Vimes27 Dziękuję bardzo. Bardzo mi to pomogło. W powyższym poradniku, który przeczytałam nie było odpowiedzi na moje pytania. Może rodzaj podłoży i minerałów nie ma aż tak znaczenia. Ważne żeby było. Kiedyś miałam CR na podłożu aktywnym ale mi nie poszły. Dlatego teraz wolę zapytać.
We wszystkich sklepach w mojej okolicy jest głównie podłoże AquaArtu. Biostone oczywiście sprawdzę. A liście i szyszki oczywiście się już moczą w zbiorniku.
Mam jeszcze drugie pytanie. Mam nadzieję że nie będzie głupie. Mianowicie spodobał mi się zbiornik z kolorowymi krewetkami. Nie byłby tak monotonny. Ale wiem że raczej nie trzyma się różnych krewetek żeby nie powstawały tzw kundelki. Ja o hodowli i krzyżowaniu nie wiem nic i nie wiem co by powstało po kilku pokoleniach. Czy wszystkie czerwone lub jakieś bure hehe Nie marzy mi się tworzenie rzadkich odmian. Tylko żeby było kolorowo. Zestaw jaki widziałam to Crystal Red, Blue Bolt, Panda i ich zmiksowane potomstwo. Czarne, białe, czerwone i inne dziwne kolory. Czy można tak trzymać krewetki? A jeśli nie to czy polecacie jakieś inne wyjście np trzymać Blue Bolty z (i tu totalnie strzelam) np Tigerami lub Taiwanami? Pandą?
RybkaJoanna
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 62
Dołączył(a): Śr 05 wrz, 2018 13:21
Lokalizacja: Kraków

Re: Zbiornik dla Caridina-rady

Postprzez Mr.Kreweta » Cz 06 wrz, 2018 17:15

Blue Bolt to Taiwan, Tiger już nie, ale to wszystko Caridiny, jak je zmieszasz to będzie kolorowo i fajnie, tylko nie będziesz mieć żadnej czystej odmiany tylko mixy, tak mam też zmieszane w "śmietniku" i w sumie tam jest najciekawiej")
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Zbiornik dla Caridina-rady

Postprzez RybkaJoanna » Cz 06 wrz, 2018 18:00

Dziękuję baaaardzo za rady. Mam nadzieję że za miesiąc/dwa pochwalę się zdjęciem super wyglądającego i zdrowego zbiorniczka. Narazie muszę się nauczyć dodawać zdjęcie :(
Może tak:
https://m.fotosik.pl/zdjecie/13ea4f20a1e18eb0
RybkaJoanna
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 62
Dołączył(a): Śr 05 wrz, 2018 13:21
Lokalizacja: Kraków

Re: Zbiornik dla Caridina-rady

Postprzez RybkaJoanna » Cz 06 wrz, 2018 22:24

Tak czytam o krzyżowaniu krewetek i nie daje mi to spokoju. Kupuję CR, Blue Bolty i Pandy. Oraz mieszane potomstwo gdzie mam m.in. białe czyli White Bee, czarne czyli Extreme Black?? Całe niebieskie czyli co? Czerwono-białe czyli Ruby Red i Vine Red?? Oraz Czerwono-białe CR. Niebieskie plus białe dają Blue Bolty?!?!
Czy dobrze to rozumiem? A Shadow Panda jest możliwy? Np Blue Bolt z Pandą?! Albo Panda z całą Niebieską?
A co by było gdyby dodać do tego Tiger Deep Blue? Jest sens? Czy zostać przy samych Taiwanach? Czy Tigery nie są bardziej wrażliwe na parametry?
RybkaJoanna
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 62
Dołączył(a): Śr 05 wrz, 2018 13:21
Lokalizacja: Kraków

Re: Zbiornik dla Caridina-rady

Postprzez Raffy » Cz 06 wrz, 2018 23:10

RybkaJoanna napisał(a):Tak czytam o krzyżowaniu krewetek i nie daje mi to spokoju. Kupuję CR, Blue Bolty i Pandy. Oraz mieszane potomstwo gdzie mam m.in. białe czyli White Bee, czarne czyli Extreme Black?? Całe niebieskie czyli co? Czerwono-białe czyli Ruby Red i Vine Red?? Oraz Czerwono-białe CR. Niebieskie plus białe dają Blue Bolty?!?!
Czy dobrze to rozumiem? A Shadow Panda jest możliwy? Np Blue Bolt z Pandą?! Albo Panda z całą Niebieską?
A co by było gdyby dodać do tego Tiger Deep Blue? Jest sens? Czy zostać przy samych Taiwanach? Czy Tigery nie są bardziej wrażliwe na parametry?


Krzyżowanie zostaw sobie na później :-) Bo to za duży mętlik na start :-D

Z mieszanki może wyjść wszystko :-)


Tigery można dodać dla efektów wizualnych, jak też np. yellow king kong
Raffy
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 695
Dołączył(a): Pt 28 maja, 2010 18:22

Re: Zbiornik dla Caridina-rady

Postprzez RybkaJoanna » Cz 06 wrz, 2018 23:30

:oops:
Przepraszam. Już idę spać. Zachciało mi się. Chyba dlatego tak bredzę
:shock:
RybkaJoanna
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 62
Dołączył(a): Śr 05 wrz, 2018 13:21
Lokalizacja: Kraków

Re: Zbiornik dla Caridina-rady

Postprzez Vimes27 » Pt 07 wrz, 2018 10:03

Raffy napisał(a):
Krzyżowanie zostaw sobie na później :-) Bo to za duży mętlik na start :-D

Z mieszanki może wyjść wszystko :-)


Tigery można dodać dla efektów wizualnych, jak też np. yellow king kong


Zgadzam się co do zasady z Raffym, ale... Jeśli zależy Tobie na różnych wzorach sugerowałby zakup Tangtai albo Taitibee od kogoś z doświadczonych hodowców - znajdziesz takich wśród forumowiczów. Odpuściłby samodzielne mixowanie z odmian wyjściowych - po pierwsze trzeba się znać, po drugie na sensowne efekty trzeba jednak kilku pokoleń krewetek i wypadałby mieć co najmniej kilka zbiorników do selekcji. A tak z zakupionych hybryd (najlepiej nie tylko o fenotypie cr ale i Tajwana) możesz uzyskać efekt wielokolorowości i mulitii wzorzystości. Moim zdaniem (nie wiem czy wszyscy się zgodzą - ale takie są moje dotychczasowe doświadczenia) będzie to miało taką dodatkową zaletę, że hybrydy są łatwiejsze w hodowli od np. czystych Tajwanów, łatwiej się rozmnażają a maluszki mają większą przeżywalność (nawet jeśli jest to fenotyp Tajwana). Oczywiście łatwiejsze nie znaczy całkiem łatwe... swoje trzeba zrobić i postępować jakby się miało wydelikaconą linię po wielu pokoleniach chowu wsobnego. Wtedy nawet jeśli sie trafi jakaś mała wtopa - hybrydy więcej wybaczą (tak jest przynajmniej u mnie)
Vimes27
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 69
Dołączył(a): Cz 06 wrz, 2018 14:20

Re: Zbiornik dla Caridina-rady

Postprzez Raffy » Pt 07 wrz, 2018 10:08

Jop, też tak bym zrobił na start - hybrydy taitibee + pakiet taiwanów, rozmaite king kongi, blue bolty, red bolty, pandy, mosury - będzie kolorowy zawrót głowy :-D

-> popatrzcie na galerię SUHY'ego na naszy forum ;-)
Raffy
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 695
Dołączył(a): Pt 28 maja, 2010 18:22

Re: Zbiornik dla Caridina-rady

Postprzez jacek_lu » Pt 07 wrz, 2018 10:31

nie każdy ma na start na wydanie 200-300 zł na krewety i to w pierwszym swoim akwarium ;p łatwo się zniechęcić.

Nie wiem czy autor się orientuje, bo krewety które wymienił w takich granicach będą kosztowały.

Oczywiście polecam nabyć je tutaj na forum, na pewno ktoś dobierze i taki ładny "kolorowy" pakiet stworzy a zarazem będzie pomocny przy stworzeniu odpowiednich warunków.
Avatar użytkownika
jacek_lu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 137
Dołączył(a): Pt 25 wrz, 2015 08:07
Lokalizacja: Ostrołęka/Warszawa

Re: Zbiornik dla Caridina-rady

Postprzez Raffy » Pt 07 wrz, 2018 10:56

Zależy gdzie :-D Taiwany już kosztują kilka zł...
A u mnie biega wszelkiej maści robactwo :-P

Tai wystarczy po 2szt. na początek plus 20 hybryd i niech hula
Raffy
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 695
Dołączył(a): Pt 28 maja, 2010 18:22

Re: Zbiornik dla Caridina-rady

Postprzez RybkaJoanna » Pt 07 wrz, 2018 12:30

Pięknie się zapowiada. Jak zbiornik ruszy to bedziemy kompletować. 300 zł to chyba za dużo na raz ale te 100-200 zł już chyba pozwala na małe szaleństwo. Zbiornik nie jest też duży. Narazie dojrzewa. Wczoraj NH3/4-5ppm więc jeszcze 2-3 tygodni luzu. Szkoda by było stadka. Może na początek wrzucic kilka sztuk testowo? Jakieś CR?
RybkaJoanna
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 62
Dołączył(a): Śr 05 wrz, 2018 13:21
Lokalizacja: Kraków

Re: Zbiornik dla Caridina-rady

Postprzez jacek_lu » Pt 07 wrz, 2018 13:09

dobry pomysł. ja na start od razu wkładam ślimaki i z 2-3 krewety
Avatar użytkownika
jacek_lu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 137
Dołączył(a): Pt 25 wrz, 2015 08:07
Lokalizacja: Ostrołęka/Warszawa

Następna strona

Powrót do FORUM O KREWETKACH

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości