Padające Taiwan Bee

Jak dbać o zdrowie naszych podopiecznych

Moderator: =Fresz=

Padające Taiwan Bee

Postprzez ontdamian » Pt 13 gru, 2019 10:30

Cześć,

niestety zostałem zmuszony założyć pierwszy swój temat i to w tym dziale :cry:

Od kwietnia br. posiadam małe 10 l. krewetkarium z taiwanami. Jak do tej pory wszystko kręciło się w miarę dobrze, oprócz epizodu z wysoką przewodnością i GH (uzupełnianie ubytków latem zmineralizowaną wodą) i padnięciem w wyniku tego kilku krewet przez problemy z wylinką a także małą przeżywalnością młodych. Jednak z tym sobie poradziłem i ostatnio zgonów było brak, a w baniaczku po drugim miocie z jednej samiczki ostały się młode w ilości kilku sztuk (dorosły już do niecałego cm).


Niestety ostatnimi dniami dopadła mnie jakaś plaga, w ciągu kilku dni padło już 2/3 stadka (ostało się póki co 6 z 18 krewet). Myślałem, że tyczy się to tylko dorosłych osobników, a młode, które rosną od początku w tych warunkach przeżyją.. ale dziś zastałem smutny widok dwóch młodych trupków. Krewetki padają bez wyraźnych oznak choroby.. plam czy pęknięć pancerza. Wcześniej są apatyczne, siedzą w zaciemnionym miejscu, mało żerują, a gdy padają to dostają jakiegoś paraliżu, nie ruszają nóżkami i dziwnie pływają używając tylko odnóż pławnych (pleopodów?). Znalazłem bardzo podobny wątek, ale też nie ma w nim konkretnej podpowiedzi co robić.
W ostatnim czasie nie zmieniałem zbyt wiele. Może istotne jest to, że dwa razy miałem problem z mętną wodą - raz z bardzo mętną wodą gdy poczyściłem wylot filtra (ale to już dłuższy czas temu), drugi z lekko mętną kilka dni temu bez przyczyny z mojej strony. Pojawiła się również ostatnio dziwna piana na tafli wody. Za każdym razem problem rozwiązałem dodając porządną dawkę bakterii i podmianą wody. Ostatnio dodatkowo dołożyłem nowy liść bananowca i kolejne szyszki olchy. Czyżby był to problem małej już wydajności filtra?

Przechodząc do meritum, podaje wszystkie dane:

Akcesoria:
- akwarium 10 l.
- światło LEDDY SMART 6W SUNNY WHITE 8h dziennie
- podłoże PLATINIUM SOIL 2,5 cm nieodmulane
- filtr CORNER JET 03 + pompka AQUAEL OXYPRO 150 skręcona już na max. (kamień trochę już zatkany)
- mineralizacja wody demineralizowanej SALTY SHIRMP GH+ do 220µS
- bakterie Shrimp Nature Bakterie dodawane do podmienianej wody 1l (raz na tydzień, dwa)

Woda w zbiorniku:
- również 220µS
- GH - stary test Zooleka daje GH 7 - zakładam, że jest 5-6
- pH - test Zooleka 6,4
- NO3 - test Zooleka 0
- brak grzałki, temp. 20-21

W akwarium:
- dwie malutkie skałki mironekuton i montmorylonit
- liść ketapangu
- liść bananowca
- kora ketapangu
- neutralna kryjówka tantora Black Curl
- neutralna kryjówka tantora Black Star
- korzeń Drift
- korzeń Opuva
- 4 mchy (Flame, Erect, Christmas (?) oraz Hookeriaceae) - trochę słabo sobie radzą - rosną, ale większość gałązek jest brunatna, ten ostatni w ogóle nie rośnie. Dwa mchy zaczepione na ceramice Aqua Nova
- Anubias Nana
- Subwassertang Pelia
- Pistia bardzo marna
- Salvinia bardzo marna

Karmienie:
Staram się nie przekarmiać, odkąd miałem wysyp małżoraczków. Co kilka dni wrzucam jakiś typ jedzenia (próbki Benibachi) w wielkości główki od szpilki.

Nie wiem dlaczego roślinki rosną tak marnie, być może kwestia braku mikroelementów. Od wczoraj zacząłem stosować TRACE ONE SHRIMP QUALDROPa i montmorillonit w proszku (szczypta) - może pomoże roślinom i krewetkom.
Sprawdzałem zapach wody, mchów, stan korzeni - nic raczej nie gnije, nie śmierdzi.
Jeśli chodzi o filtr to niestety nie pomyślałem na początku i zasypałem nóżkę podłożem, w związku z czym nie mogę go teraz wyjąć bez poruszenia dużej ilości podłoża. Filtr nie był więc pukany od założenia zbiornika i kamień też jest już mocno zapchany - jego wydajność możecie ocenić na filmie.
Krewetki też mają zastój w rozmnażaniu. Ciężko mi ocenić ile mam samic (o wiele trudniej się je rozróżnia niż u neocaridin :-P), na pewno co najmniej jedną. Inna, która już padła kiedyś przez problemy z wylinką 2x nosiła jajka przez wiosnę/lato. Od tamtej pory nic.

Jak myślicie, co może być przyczyną padających krewet? Jakaś infekcja? Słaba wydajność filtra/zachwiana biologia? Czy Waszym zdaniem szykować się na restart? Jeśli tak to czy na tym przepłukanym podłożu, czy kupić jakieś inne (ew. jakie)? Czy może poczekać, co będzie z resztą krewet - póki co pozostałe są żwawe i zachowują się normalnie. Może koniecznie trzeba wyjąć filtr i przeczyścić oraz wymienić kamień? :roll:

Do całokształtu wypocin załączam link do kilku zdjęć i filmiku.

Z góry dzięki za wskazówki i porady! ;-)
Avatar użytkownika
ontdamian
Potencjalny Maniak
 
Posty: 8
Dołączył(a): Cz 01 sie, 2019 21:37

Re: Padające Taiwan Bee

Postprzez perwersja. » Pt 13 gru, 2019 12:17

akwarium 10 l, to słoik i wieczne problemy ze stabilizacja.
Platinum soil, nieodmulane i w dodatku od kwietnia - strach pomyslec, co tam jest...
Powodów moze byc wiele, zaczęłabym po prostu od restartu...
no2 zmierz, nh3/4
Dajesz bakterie, jakie?
Z tego, co piszesz, to filtr też nie wydala. Jak mozna w ogole nie czyscic filtra? Tykajaca bomba i tyle. Ja robie podmianki raz na 10-14 dni wraz z płukaniem gąbek a zbiorniki mam minimum 30l
Odessij połowe podłoża... a najlepiej zrob ten restart, bo szkoda Twojego czasu i reszty...
--> http://www.schangri.pl <-- no kici kici :3 taś taś
Avatar użytkownika
perwersja.
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 207
Dołączył(a): Pn 01 sie, 2016 18:28

Re: Padające Taiwan Bee

Postprzez Mr.Kreweta » Pt 13 gru, 2019 17:11

Poza tym wymaczałeś te konkretne roślinne podłoże z miesiąc, i ze dwa razy zmieniałeś wodę przed wpuszczeniem krewetek?
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Padające Taiwan Bee

Postprzez ontdamian » Pn 16 gru, 2019 09:58

Mr.Kreweta napisał(a):Poza tym wymaczałeś te konkretne roślinne podłoże z miesiąc, i ze dwa razy zmieniałeś wodę przed wpuszczeniem krewetek?


Krewetkarium działa już 8 miesięcy, więc gdybym tego nie zrobił, to zapewne miałbym już dawno problemy ;-)

perwersja. napisał(a):akwarium 10 l, to słoik i wieczne problemy ze stabilizacja.
Platinum soil, nieodmulane i w dodatku od kwietnia - strach pomyslec, co tam jest...
Powodów moze byc wiele, zaczęłabym po prostu od restartu...
no2 zmierz, nh3/4
Dajesz bakterie, jakie?
Z tego, co piszesz, to filtr też nie wydala. Jak mozna w ogole nie czyscic filtra? Tykajaca bomba i tyle. Ja robie podmianki raz na 10-14 dni wraz z płukaniem gąbek a zbiorniki mam minimum 30l
Odessij połowe podłoża... a najlepiej zrob ten restart, bo szkoda Twojego czasu i reszty...


Podłoża starałem się nie ruszać, więc te szkodliwe związki raczej nie wydostawały się do słupa wody. Bakterie daje takie jak w opisie - Shrimp Nature Bakterie.
Póki co za poradą zrobiłem restart z płukaniem podłoża i wyczyszczeniem filtra, oraz ustawiłem go tak, że za jakiś czas będę mógł go wyciągnąć i przepłukać. Pięć krewetek które się ostały są żwawe i nie padły po restarcie. Jeśli w najbliższym czasie obędzie się bez ofiar to dokupię kilka sztuk do odbudowania stadka.

Dzięki za podpowiedź i pozdrawiam!
Avatar użytkownika
ontdamian
Potencjalny Maniak
 
Posty: 8
Dołączył(a): Cz 01 sie, 2019 21:37

Re: Padające Taiwan Bee

Postprzez Tasior » Wt 17 gru, 2019 13:16

Obojętnie co byś nie zrobił to 10 litrów to jest za małe akwarium na stabilne warunki. To się może udać na krótką chwilę. Sam zresztą powinieneś zauważyć, że cokolwiek zrobisz a od razu masz mętną wodę co świadczy o tym że baniak nie jest dojrzały / stabilny....
Do tego masz w nim robale które nie należą do łatwych, a już napewno nie do życia w akwa 10 litrowym... Gdzie wody będzie raptem 8l....
Akwarium 10 litrów nadaje się świetnie na Bojownika. I taką zmianę Ci proponuję.
A jak chcesz się brać za krewetki to conajmniej 30 litrów i to też nie jest super hiper, widzę to po moich akwa. Jest kolosalna różnica w przeżywalności młodych krewet w akwarium 30l a 40,50 i większych.
Ale 30tka już jest duuużo lepsza niż 10tka ;)
Avatar użytkownika
Tasior
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 893
Dołączył(a): Śr 31 mar, 2010 14:14
Lokalizacja: Knurów


Powrót do SZPITAL

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości