[20L] Kostka Oskara

Podwodne pola dzikiej roślinności i żarłocznych zjadaczy alg ;-)
Nasze domowe ogrody krewetkowe.

Moderator: =Fresz=

[20L] Kostka Oskara

Postprzez Oskar90 » N 23 kwi, 2017 11:23

Cześć,
Chciałbym Wam przedstawić mój świeżo założony zbiornik 20 litrowy. Akwarium zalane dopiero 5 dni temu.

Opis zbiornika:
-25x25x30
-podłoże aktywne H.E.L.P Plants, pod podłoże poszły minerały benibachi mironecton
-kamienie to Dragon Stone, sprawdzałem je octem i nie było żadnej reakcji, następnie je czyściłem szczoteczką i wygotowałem.
-około 16L wody na czysto
-filtr FAN Mikro wymieniony z zestawowego FAN Mini aby zaoszczędzić miejsca, co prawda powierzchnia filtracyjna jest mniejsza, ale jestem zadowolony z jego pracy.
-grzałka Aquael 25w utrzymująca stałą temperaturę 25 stopni C.

Oświetlenie LED 6w
-Aquael Leddy Smart plant 8000 K
-na dzień dzisiejszy świecę po 10h dziennie docelowo 12h

Rośliny:
-Cladophora, Gałęzatka kulista
-Hemianthus callitrichoides 'Cuba' Mały Heniek
-Bacopa monnieri Drobnolistna
-Elocharis parvula
-Alternanthera reineckii RED mini
-Limnophila sessiliflora Bezszypułkowa
Rośliny pochodzą z INVITRO
Czekam, aż z przodu urośnie ładny trawniczek.

Akwarium prowadzone jest na wodzie kranowej z uzdatniaczem Shrimp Nature KRANIK.
Parametry wody na dzień dzisiejszy, ruszył cykli nitryfikacyjny:
No2 - 1,5
No3 - 100
GH >7 stopni d
Ph - 6,8
KH 6 stopni d

Na start akwarium wlałem Active Filter od Tetry. Leje tez Co2 w płynie i nawóz All in w połowie dawki. Dodaje też HUMUS od Shrimp Nature i minerały dla krewetek od Azzo. Gdy zbiornik dojrzeje będę chciał wpuścić do niego 10 sztuk krewetek Sakura Red.
Proszę o ewentualną krytykę bądź rady. Jest to moje pierwsze akwarium, a wiedzę jaką zbieram w temacie akwarystyki, to dopiero od miesiąca.
Wszystko zaczeło się od tego, że byłem w sklepie zoologicznym i bardzo spodobały mi sie bojowniki, na pierwszą myśl przyszła mi kula (nie miałem pojęcia jeszcze wtedy jaka jest ona nie dobra dla ryby), jednak zacząłem zagłębiać się w temat i jest to co dziś Państwu prezentuję.
Pozdrawiam :)

Tak akwarium prezentuje się z bliska
Obrazek

A tak w pokoju
Obrazek
Ostatnio edytowano N 23 kwi, 2017 14:01 przez Oskar90, łącznie edytowano 1 raz
Oskar90
Potencjalny Maniak
 
Posty: 7
Dołączył(a): N 23 kwi, 2017 11:21

Re: [20L] Kostka Oskara

Postprzez CryMore » N 23 kwi, 2017 11:30

Ładny zbiornik. Kilka uwag: filtr będzie za mały, rozważ włożenie głowicy pat mini z gąbką 45ppi. Masz podłoże aktywne, które kranem zmasakrujesz w kilka tygodni.
Ostatnio edytowano N 23 kwi, 2017 11:33 przez CryMore, łącznie edytowano 2 razy
CryMore
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 581
Dołączył(a): Pn 25 lip, 2016 22:09
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki / Warszawa

Re: [20L] Kostka Oskara

Postprzez marcin » N 23 kwi, 2017 11:31

Hej. Poczekamy jak akwarium zacznie zarastac z komentarzami;) jednak poki co wymien filtr najlepiej na kaskade - oszczedzis miejsce w srodku a dodatkowo masz super powierzchnię filtracyjna z masą miekaca na wkłady. Fan mikro niestety nie nadaje sie do niczego poza ruszaniem wodą. Popatrz sobie na aquaela kaskady fzn 2 albo aquacleara.

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
marcin
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 117
Dołączył(a): Pt 10 cze, 2011 14:51
Lokalizacja: Kraków

Re: [20L] Kostka Oskara

Postprzez Inc0gnit0 » N 23 kwi, 2017 11:54

Oskar90 napisał(a):....
-filtr FAN Mikro wymieniony z zestawowego FAN Mini aby zaoszczędzić miejsca, co prawda powierzchnia filtracyjna jest mniejsza, ale jestem zadowolony z jego pracy.
.....
Ty jesteś zadowolony ale krewetki nie będą raczej zadowolone z jego niskiej wydajności ( świadczy o tym obecność bardzo wysokiegoNO2 przy bardzo wysokim NO3 o ile można wierzyć twoim testom na azot) podobnie jak z "skaczacych" parametrów (bo będą skakać po każdej podmianę puki podłoże nie przestanie zbijać parametrów)które juz są dziwne bo ph 6,8 a kh 6 jesli nie podajesz co2 to masz walnięty test kropelkowy albo mierzysz paskowym . krewetki nie lubia za bardzo lania carbo zwłaszcza do tak małej kosteczki łatwo przedawkować ,nie mniej powodzenia :)
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: [20L] Kostka Oskara

Postprzez Oskar90 » N 23 kwi, 2017 12:00

Co do wody z kranu, planuje w najbliższym czasie zakup filtra RO. Używam testów paskowych od tetry. Co do No3 jego poziom podniósł sie do 100 od razu po wlaniu bakteri od tetry, a No2 przez poprzednie dni wynosilo 0
Ostatnio edytowano N 23 kwi, 2017 13:03 przez Oskar90, łącznie edytowano 1 raz
Oskar90
Potencjalny Maniak
 
Posty: 7
Dołączył(a): N 23 kwi, 2017 11:21

Re: [20L] Kostka Oskara

Postprzez raiders » N 23 kwi, 2017 12:18

Nie wiem co to za moda lania kranu na podłoże aktywne.
Nie chce być złym prorokiem, ale śmiało możesz już myśleć o restarcie i zakupienia nowego podłoża oraz filtra ro.

Co do filtra zrób jak ci radzą koledzy wyżej kup zewnętrzna kaskade szybko doceniam jej walory fzn2 będzie idealna do tej kosteczki do tego shrimp protector lub gąbka 45 ppi i będzie ok.


Testy tylko kropelkowe paski pokazują w cały świat.

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka
raiders
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 344
Dołączył(a): Pt 13 maja, 2016 15:55

Re: [20L] Kostka Oskara

Postprzez Inc0gnit0 » N 23 kwi, 2017 12:24

nie no przesadzacie :-P gdy zneutralizuje podłoże woda z kranu wtedy parametry się znormalizują i może śmiało swoje wymarzone sakurki wprowadzić :) o ile filtracja sie poprawi
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: [20L] Kostka Oskara

Postprzez raiders » N 23 kwi, 2017 12:33

Ah to nie doczytałem że to pod neo kostka sądziłem że pod caridina. W takiej sytuacji ok

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka
raiders
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 344
Dołączył(a): Pt 13 maja, 2016 15:55

Re: [20L] Kostka Oskara

Postprzez Oskar90 » N 23 kwi, 2017 13:04

Zamówiłem już gęstą gąbkę i filtr zmienię na PAT Mini, ale czy nie zaburzy mi to cyklu nitryfikacyjnego ?
Oskar90
Potencjalny Maniak
 
Posty: 7
Dołączył(a): N 23 kwi, 2017 11:21

Re: [20L] Kostka Oskara

Postprzez Smithi » N 23 kwi, 2017 13:09

Zbiorniczek bardzo ladny.
Niepotrzebny zakup podlorza aktywnego pod neo, dodatkowo lejesz kranowit wiec calkowicie mija sie dla mnie z celem.
Utrzymywanie temp wody na poziomie 25 tez wedlug mnie niepotrzebne, jesli masz temp pokojowa nie spadajaca ponizej 20C to usunolbym grzalke wogole z banki.
Filtr, jak powyzej pisali przedmowcy.
Pamietaj ze im mniejszy zbiornik tym trudniej w nim utrzymac stabilne parametry.
Smithi
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 410
Dołączył(a): Śr 15 gru, 2010 23:34
Lokalizacja: Tczew

Re: [20L] Kostka Oskara

Postprzez Oskar90 » N 23 kwi, 2017 13:32

Bardzo bym Was prosił o podpowiedź co ile, jaką ilością pokarmów karmić krewetki, gdy już będą.
Zakupiłem pokarmy takie jak niżej na zdjęciach.
Proszę o jakiś przykładowy tygodniowy "jadłospis" z poniższych pokarmów. Jaką ilością pokarmów w proszku karmić krewetki ? Czym odmierzać sobie ?
Krewetek początkowo będzie 10 sztuk.
Obrazek
Obrazek
Oskar90
Potencjalny Maniak
 
Posty: 7
Dołączył(a): N 23 kwi, 2017 11:21

Re: [20L] Kostka Oskara

Postprzez Inc0gnit0 » N 23 kwi, 2017 14:15

zalezy ile ich bedzie jesli 10 to wcale nie musisz karmić spokojnie wyżywią sie tym co znajda w akwarium , ewentualnie sporadycznie odrobinę, gdy będzie kilkaset wtedy codziennie trzeba papu dawać czyli podsumowując karmić tak ale żeby nic nie zostawało po 2h jeśli zostaje wyciągnąć i następnym razem dawać mniej i rzadziej
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: [20L] Kostka Oskara

Postprzez Oskar90 » Pn 24 kwi, 2017 11:24

Hej, dziś zoorientowałem się, że źle interpretowałem wyniki mojego testu.
Parametry wody na 6 dzień po zalaniu
PH 6,8
No3 100
No2 2
GH >5 stopni d
KH 3 stopnie d
Oskar90
Potencjalny Maniak
 
Posty: 7
Dołączył(a): N 23 kwi, 2017 11:21

Re: [20L] Kostka Oskara

Postprzez Oskar90 » Śr 03 maja, 2017 13:29

Mija 14 dni od zalania akwarium, więc mały update. Rośliny rosną całkiem ładnie, Limnophile musiałem już przycinać, jedynie parvula nie za bardzo chce się rozrastać. Jak widać filtr zmieniłem na PAT mini z gęstą gąbką, ustawiłem go na 50% mocy, ponieważ w akwarium robił się bardzo mocny przepływ wody, silnie kołysało roślinami.

Obrazek

Alternanthera rośnie, ale jej listki wybarwiają się tylko od wewnątrz, jak to jest z tą roślina, mam za słabe światło aby wybarwiła się cała czy muszę czekać ?

Obrazek
Oskar90
Potencjalny Maniak
 
Posty: 7
Dołączył(a): N 23 kwi, 2017 11:21

Re: [20L] Kostka Oskara

Postprzez jalar » Śr 03 maja, 2017 14:44

Dokładnie, Alternanthera potrzebuje mocnego światła aby się wybarwić , przy słabym będzie zielona.
jalar
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 122
Dołączył(a): N 15 lut, 2015 20:19
Lokalizacja: Trzcianka k/Piły

Następna strona

Powrót do PREZENTUJEMY KREWETKARIA

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości