Witajcie (początki krewetkarium)

Jeżeli właśnie przybyłeś na forum i chcesz się zapoznać z forum i ekipą , zajrzyj.
Tu możesz się przedstawić i dodać swoje zdjęcie.

Moderator: =Fresz=

Witajcie (początki krewetkarium)

Postprzez spidercio » Wt 03 wrz, 2019 14:41

Dzień dobry ;-)

Mam na imię Marcin, jestem na etapie zakładania akwa roślinnego 60-120l, a że przy okazji mam poprzednie 30l puste postanowiłem zrobić w nim krewetkarium. I tak trafiłem na Wasze forum :-D

Pozwolę sobie zadać już na początku parę pytań...

Na pierwszy ogień pójdzie krewetkarium 30l (40x25x30) - chciałbym spróbować zrobić go jako tzw. ziemniaka. Ziemia już przygotowana, dziś wymieszam trochę z wypłukanym piaskiem oraz kulkami glinianymi diy z ogrodu. Na to pójdzie reszta piasku, a potem czarny żwirek i częściowo czarny piasek (wczoraj to płukałem i płukłem.... :rock: )

Filtracją będzie hamburg narożny na pat mini i gąbce 5cm 45ppi

Do środka pójdzie korzeń, do tego jakiś kokos, cynamon. I teraz co z fauny...

1/ Mam gałęzatkę, jedną w postaci małej kulki, drugą na lignicie więc je z przodu chciałbym umieścić.

2/ Na korzeniu myślałem przyczepić anubiasa (mam jedną sztukę, taką z zaokrąglonymi liśćmi, niestety nie wiem jaki dokładnie) plus mech jawajski, (chyba że nie dostanę blisko to jakiś inny) choć pewnie się nie ograniczę do jednego gatunku

Obrazek

3/ Robić trawniczek? Jeśli tak to z czego...Eleocharis Parvula?

4/ Mam nurzańca vallisneria asiatica - myślałem by posadzić od strony filtra by trochę gąbkę przysłonić (czarna więc i tak nie powinna się strasznie rzucać w oczy)

Obrazek

5/ Jakieś sugestie co do reszty? Mam jeszcze rośliny jak poniżej, niestety nie wiem jakie to.... :hmm:

Obrazek

Obrazek

Ta ostatnia to chyba jakaś niższa więc mogłaby iść pewnie na przód lub środek (?)

Interesuje mnie jeszcze kwestia czy zalewac wodą prosto z kranu czy odstana? Ewentualnie od kilku dni w wiadrze z wodą siedzą te rośliny że zdjęć, jest założony stary filtr z 30stki oraz na kilka h włączana lampka Led... Nie wiem w sumie czy taka wodę też można wykorzystać?

Z góry dziękuję za pomoc 8-) Liczę, że już wkrótce zrewanżuję się ciekawymi zdjęciami...
...w trakcie realizacji...
spidercio
Potencjalny Maniak
 
Posty: 4
Dołączył(a): Wt 03 wrz, 2019 14:01
Lokalizacja: Kraków

Re: Witajcie (początki krewetkarium)

Postprzez SUHY » Wt 03 wrz, 2019 17:05

Ziemię wywal pod kwiatki a cynamon do placka z jabłkami .

95% zbiorników z krewetkami to podłoże (grysik lub dedykowane pod rodzaj krewetek jaki zamierzamy trzymać ) i mszaki .
Proponuję wybrać priorytet , mają być nim krewetki czy zbiornik .

Dobrze by było sprawdzić co za wodę masz w kranie i czy nadaję się do zbiornika .
Rośliny dobrze poddać "ostremu moczeniu " bo resztki nawozów czy środków dezynfekujących ukatrupi krewetki .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Witajcie (początki krewetkarium)

Postprzez spidercio » Wt 03 wrz, 2019 17:48

SUHY napisał(a):Ziemię wywal pod kwiatki a cynamon do placka z jabłkami .

95% zbiorników z krewetkami to podłoże (grysik lub dedykowane pod rodzaj krewetek jaki zamierzamy trzymać ) i mszaki .
Proponuję wybrać priorytet , mają być nim krewetki czy zbiornik .

Dobrze by było sprawdzić co za wodę masz w kranie i czy nadaję się do zbiornika .
Rośliny dobrze poddać "ostremu moczeniu " bo resztki nawozów czy środków dezynfekujących ukatrupi krewetki .


Cześć

Dziękuję za odpowiedź. Szczerze, coraz bardziej właśnie myślę o zrobieniu tego krewetkarium w takim minimalistycznym stylu, tylko korzeń i mchy.

Czyli co... Na spód dać ten żwirek plus piasek czarny, korzeń obsadzony mchami plus mchy na żwirku? Wspomniane rośliny zostawić do drugiego docelowego akwa dla ryb?
...w trakcie realizacji...
spidercio
Potencjalny Maniak
 
Posty: 4
Dołączył(a): Wt 03 wrz, 2019 14:01
Lokalizacja: Kraków

Re: Witajcie (początki krewetkarium)

Postprzez SUHY » Wt 03 wrz, 2019 18:40

Piasek niepotrzebny . A jakie krewetki chcesz trzymać ?
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Witajcie (początki krewetkarium)

Postprzez spidercio » Wt 03 wrz, 2019 20:08

SUHY napisał(a):Piasek niepotrzebny . A jakie krewetki chcesz trzymać ?


OK, to jaka warstwa żwirku (mam bazaltowy, do tego też trochę czarnego piasku bazaltowego)

Jak z dojrzewaniem akwa w zasadzie bez roślin? Dłużej trwa (testy do kupienia... ph, kh, gh, no2, no3... Coś jeszcze?)

Odnośnie krewetek... To miało być kolejne pytanie :-> jakie polecacie ze swojej strony dla początkujących?
Osobiście myślałem o neocardinach, chyba trochę łatwiej wybaczaja ewentualne błędy i bardziej tolerancyjne na warunki...
...w trakcie realizacji...
spidercio
Potencjalny Maniak
 
Posty: 4
Dołączył(a): Wt 03 wrz, 2019 14:01
Lokalizacja: Kraków

Re: Witajcie (początki krewetkarium)

Postprzez =Fresz= » Wt 03 wrz, 2019 21:14

Ten temat rozwieje Twoje wszystkie wątpliwości tylko musisz się wysilić i poczytać...

https://r.tapatalk.com/shareLink/topic? ... are_type=t

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Witajcie (początki krewetkarium)

Postprzez spidercio » Śr 04 wrz, 2019 10:44

=Fresz= napisał(a):Ten temat rozwieje Twoje wszystkie wątpliwości tylko musisz się wysilić i poczytać...

https://r.tapatalk.com/shareLink/topic? ... are_type=t" target="_blank" target="_blank


Dzięki za informacje i link. Przy szukanie wiedzy nie można mówić o wysilaniu się, tylko potrzebie jej zdobywania :lol:
Przeczytałem wieczorem, teraz prawie już wszystko wiem. Poniżej podsumowanie, kilka pytań pewnie się jeszcze w nim pojawi - dajcie proszę znać odnośnie uwag, poprawek.... :?:

1/ Krewetki na początek hodowli: neocaridina davidi, jedna odmiana barwna w ilości min. 10 szt.

2/ Podłoże: żwirek czarny, warstwa ok. 1-2 cm

3/ Filtracja: filtr hamburski narożny z gąbką gr. 5 cm 45ppi zasilany pat mini

4/ Woda: chcę wlać kranówkę odstaną min. 48h (czy więcej? dodawać ew. wody demineralizowanej?)

Parametry wody powinny być jak poniżej:

ph 7,4-7,6
NO2 0,016-0,023 mg/l
NO3 6,9-7,0 mg/l
GH 16,6-17,2 (w stopniach niemieckich)
Nie widzę w badaniu KH ale jest zasadowość ogólna 4,8-4,9 mmol/l

Czy bakterie Enlive na start (ile dodać?) będą ok czy coś innego polecacie (np. zwykłe nitryfikacyjne https://sklep.wodna-kraina.pl/azoo-11in1-super-bio-bacteria-120ml-wyspecjalizowane-szczepy-bakterii-nitryfikacyjnych)

5/ Dodatki: korzeń, łupina kokosa, ew. szyszki olchy. Liście olchy, buka, graba, orzecha włoskiego, dębu, brzozy (zerwane dziś rano, "przekazane do szuszenia" - liście trzeba dać od startu czy można dopiero po jakimś czasie, jeszcze przed wpuszczeniem krewetek?)

6/ Rośliny: na korzeń chcę dać anubiasa ze zdjęcia, mech jawajski, mech fissidens moroshaki. Do tego dodałbym (mocować na siatce pod podłożem?) przykładowo milimeter moss, singapore moss i christmas moss

Oprócz powyższego jeszcze gałęzatka w kulce i na lignicie

7/ Oświetlenie - z racji, jakie będą rośliny ruszyłbym na oświetleniu w pokrywie (jest oprawka na gwint e14) - czy zwykła zimna żarówka led ok 10W będzie ok? W dalszym planie chciałbym zakupić jakąś belkę w stylu aquael'a. Ruszę od ok 5-6h dziennie, zwiększając co tydzień o godzinę

A po 3-4 tygodniach będę myśleć nad obsadą :arrow: w wspomnianym wątku pojawiła się opinia o możliwości połączenia na żwirku i kranówce red cherry/sakura/blue velvet/yellow z babaulti stripes lub green neon. Czy babaulti stripes/green neon nie muszą mieć więc dedykowanego podłoża i tak restrykcyjnych parametrów?

:roll:
...w trakcie realizacji...
spidercio
Potencjalny Maniak
 
Posty: 4
Dołączył(a): Wt 03 wrz, 2019 14:01
Lokalizacja: Kraków


Powrót do JESTEM TU NOWY . . .

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości