ŚLIMAKI Z SULAWESI

Moderator: =Fresz=

Postprzez Zafira » Pt 16 mar, 2012 12:07

Mam u siebie wielkie potwory black devil, są u mnie od wczoraj, ale na razie chyba śpią i nie wychodzą z muszli zbytnio. Mam nadzieję,że niebawem zaczną normalnie funkcjonować i jeść ;-). Czym karmicie te wielkoludy?, nie ma o nich zbyt dużo informacji w sieci :-) .
Ostatnio edytowano Pt 16 mar, 2012 12:09 przez Zafira, łącznie edytowano 1 raz
Zafira
Potencjalny Maniak
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pt 16 mar, 2012 11:53
Lokalizacja: Łódź

Re: ŚLIMAKI Z SULAWESI

Postprzez helmut1984 » Śr 28 sie, 2013 16:56

Witajcie
piszę w sprawie mojej tylomelani. otóż kupiłem w zoologicznym jakiś miesiąc temu ślimaka, z małym "pleśniawym" nalotem z tyłu na skorupie. myślałem, że to przejdzie, natomiast jest coraz gorzej. (zdjęcie). pleśń się poszerza i wrzera w skorupę :(
Obrazek



czy ktoś z Was wie co to jest, i jak to wyleczyć?
Pozdrawiam

zmieniłem share`a zdjęcia powinno być widać. na gąbkę mi to nie wygląda. czytałem o korozji muszli, ale czy to jest to?
Ostatnio edytowano Cz 29 sie, 2013 13:57 przez helmut1984, łącznie edytowano 1 raz
helmut1984
Potencjalny Maniak
 
Posty: 8
Dołączył(a): Śr 08 lip, 2009 13:51

Re: ŚLIMAKI Z SULAWESI

Postprzez Haze » Śr 28 sie, 2013 20:55

Nie ma zdjęcia
Obrazek
Avatar użytkownika
Haze
Moderator
 
Posty: 387
Dołączył(a): Wt 26 mar, 2013 15:39
Lokalizacja: Gdynia

Re: ŚLIMAKI Z SULAWESI

Postprzez pellepil » Cz 29 sie, 2013 02:04

nie widać foty, ale sprawdź czy to nie jest gąbka która rośnie na muszli niektórych ślimoli z tamtych stron.
BT0,DBT,Tiger,CRS-SSSS,RC,Y,BP,Hummel,Tibee,Taiwan,Green,Cardinal,Amano,Macrobrachium
Avatar użytkownika
pellepil
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 237
Dołączył(a): N 23 sty, 2011 19:53
Lokalizacja: Dublin

Re: ŚLIMAKI Z SULAWESI

Postprzez helmut1984 » Cz 29 sie, 2013 16:56

wstawilem zdjęcie. pytanie.czy to może być korozja? bo o tej chorobie tylko cokolwiek znalazłem, ale żadnego zdjęcia żeby porównać...
helmut1984
Potencjalny Maniak
 
Posty: 8
Dołączył(a): Śr 08 lip, 2009 13:51

Re: ŚLIMAKI Z SULAWESI

Postprzez pellepil » Pt 30 sie, 2013 00:48

No, to gąbka nie jest , raczej brak jakichś minerałów np. wapnia. Jakie parametry masz?
BT0,DBT,Tiger,CRS-SSSS,RC,Y,BP,Hummel,Tibee,Taiwan,Green,Cardinal,Amano,Macrobrachium
Avatar użytkownika
pellepil
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 237
Dołączył(a): N 23 sty, 2011 19:53
Lokalizacja: Dublin

Re: ŚLIMAKI Z SULAWESI

Postprzez helmut1984 » Pt 30 sie, 2013 08:31

na podstawie testu paskowego JBL`a, "jedynymi" anomaliami są:
KH 0-3 d
PH 6,4
na weekendzie postawię ślimakowi mały zbiorniczek z twardą wodą, odpowiednią dla Sulawesi. mam nadzieję, że pomoże...
helmut1984
Potencjalny Maniak
 
Posty: 8
Dołączył(a): Śr 08 lip, 2009 13:51

Re: ŚLIMAKI Z SULAWESI

Postprzez =Fresz= » Pt 30 sie, 2013 08:42

Muszla w tym miejscu już nie odrośnie możesz jedynie wyhamować korozję.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: ŚLIMAKI Z SULAWESI

Postprzez mario71 » Cz 19 wrz, 2013 10:16

Trzymałem dosc dlugo tylomelanie lubią cieplą wode w granicach 28 stopni i dosc twarda wedlug mnie te min 7ph inaczej beda muszelki korodowac a maluszki po urodzeniu padac..
mario71
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 30
Dołączył(a): Pn 24 gru, 2012 20:25

Re: ŚLIMAKI Z SULAWESI

Postprzez Hexe. » Wt 18 mar, 2014 21:08

Sprawa jest dosyć pilna . W niedzielę na giełdzie w Łodzi mój 7-letni wnuczek zakupił samowolnie ślimaka Golden Rabit . Sprzedawca nie przyjął zwrotu .Akwariów dojrzałych wyposażonych w filtry i napowietrzcze u nas dostatek to po sprawdzeniu parametrów wody :
stężenie jonów wodorowych pH - 8,1 mierzone pH metrem ,
przewodność µS/cm 389 ,
Amonowy jon mg/l poniżej granicy oznaczalności
Azotany mg/l poniżej granicy oznaczalności
Azotyny mg/l poniżej granicy oznaczalności
Miedź mg/l poniżej granicy oznaczalności
Wapń mg/l 74,5
Magnez mg/l poniżej granicy oznaczalności
Twardość ogólna mgCaCO3 199,0
Twardość ogólna dHmval/l 3,98
Twardość ogólna mmol/l 2,00
Twardość węglanowa mgCaCO3 173, 89
wybraliśmy właśnie taki z ww parametrami jako najbardziej zbliżonymi do panujących w Sulawesi .
Po eksmisji gupików zasiedlony został 10l kotniczek ślimaczkiem .
Temp. wody 28st.C z możliwością regulacji , podłoże z żywicy obojętne .
Oświetlenie fluorescencyjne 1x 15 V 15h dziennie .
Ślimaczek siedzi w jednym miejscu i chyba je glony , gotowanych warzyw nie tyka , sałaty też nie , których trochę to było , nie wychodzi i nie porusza się .Bardzo mnie to niepokoi .Wiem , że muszę podnieść twardość ogólną wody i pH , ale to może zakłócić wwszystkie pawametry wody - co robić tu już jest żywe zwierzę ?
Od niedzieli siedzę nocami i czytam wszystko co jest dostępne w internecie na temat fizjologii i behawioru tych ślimaków . Niestety jest niewiele . Czy takie zachowanie ślimaczka jest naturalne ? Jeżeli nie to co bezpiecznie dla ślimaczka zmienić ?
Docelowo chcemy założyć ozdobne akwarium , mam akurat wolne 160l z samymi roślinami głównie mchy i lotosy , z biotypem Sulawesi w pierwszym stadium z samymi ślimakami .
Czym go zasiedlić , żeby było interesujące i ładne ?
Jak urządzić ? . Poradźcie bo młody musi to wszystko przyswoić , zanim zaczniemy przystosowywać zbiornik . Niczego nie znalazłam w internecie i dostępnych mi publikacjach książkowych . To co jest dotyczy jako podstawy hodowlanej krewetek lub ryb . Ślimaki są bardziej traktowane jak pasożyty .
Hexe.
 

Re: ŚLIMAKI Z SULAWESI

Postprzez Smithi » Śr 19 mar, 2014 02:48

W pierwszym poscie batmanka bardzo ladnie opisala slimaki, a w necie jest masa opisow bardzo dokladnych.
Smithi
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 410
Dołączył(a): Śr 15 gru, 2010 23:34
Lokalizacja: Tczew

Re: ŚLIMAKI Z SULAWESI

Postprzez Hexe. » Śr 19 mar, 2014 09:19

Dzień dobry !
My już wiemy jakich warunków życia wymagają te ślimaki , ale nigdzie nie ma aranżacji takiego akwarium wyłącznie ze ślimakami . Wszędzie są jako dodatki do krewetek lub ryb , cała biologia i urządzenie akwarium nastawiona jest pod krewetki lub rybki.
Są jeszcze akwaria nastawione wyłącznie na hodowlę a gdzie znaleźć ozdobne ?
Na pytanie : jakie podłoże o jakiej granulacji będzie najlepsze dla ślimaków a jednocześnie na jakim będą się najlepiej prezentować ,nie znalazłam odpowiedzi . Wiem jakie będzie najlepsze dla krewetek z Suwalesi . Jaki jest optymalny dla ślimaków przepływ wody i napowietrzenie - taki jak dla krewetek czy spokojniejszy ? Czy zamontować deszczownie i ewentualnie kaskady wody , czy spokojniejszy przepływ będzie lepszy ? Jakie filtry ? Czy można z siatki obrośniętej mchem ,zrobić ścianę maskującą technikę akwariową i będzie to korzystne dla ślimaków / nie zrobią sobie krzywdy ?
Czy potrzebne są jakieś kryjówki a jeżeli tak to jakie i z czego , może jakieś ścianki do wspinania ? Jakie oświetlenie , żeby: korzystnie wyglądały a jednocześnie dobrze się czuły i rośliny też się rozwijały . Ponieważ one jedzą rośliny więc musi ich być sporo - to jak je bezpiecznie dla obsady nawozić ? Jakie rośliny poza mchami i wątrobowcami - zarówno tych ozdobnych jak lotosy jak i tych do pogryzania ?
Wreszcie jaka obsada w akwarium , żeby nie: wyglądały monochromatycznie tylko kolorowo , różnej wielkości i nie siedziały sobie w zamkniętych muszlach bez ruchu na dnie , tylko wspinały się po ściankach i roślinach ?
Co z niezjedzonym pokarmem , którego nie można wyjąć pęsetą jak kawałków owoców i warzyw - sprzątać dno klasycznie jak w akwarium czy dodać jeszcze jakieś stworzenie wodne bezpieczne dla ślimaczków a wyjadające pokarm z dna ?
Czy parametry wody muszą być trzymane tak rygorystycznie jak dla krewetek - dot to szczególnie poziomu azotu i miedzi - czy można dopuścić do drobnych wahnięć ? Może korzystniejsze będzie podniesienie twardości wody - jeżeli tak to w jaki sposób najbezpieczniej ?
Ile sztuk z każdego gatunku zakupić na początek , żeby się bezpiecznie rozmnażały bez chowu wsobnego i spokojnie zasiedlały akwarium , a może to w przypadku ślimaków nie ma znaczenia ?
Jeżeli ktoś ma akwarium z większą ilością ślimaków z tego biotypu i posiada doświadczenie to proszę o pomoc .
Hexe.
 

Re: ŚLIMAKI Z SULAWESI

Postprzez Haze » Śr 19 mar, 2014 10:06

Dziwne pytania...
Hexe. napisał(a):ale nigdzie nie ma aranżacji takiego akwarium wyłącznie ze ślimakami

ślimaki w naturze żyją z krewetkami w jednym jeziorze, więc aranżacje powinny być takie same, jeśli mówimy o próbie odtworzenia biotopu.

Hexe. napisał(a):jakie podłoże o jakiej granulacji będzie najlepsze dla ślimaków a jednocześnie na jakim będą się najlepiej prezentować

drobne, ślimaki często "ryją" w podłożu szukając jedzonka


Hexe. napisał(a):Jaki jest optymalny dla ślimaków przepływ wody i napowietrzenie - taki jak dla krewetek czy spokojniejszy ?

ogólnie dziwne pytanie, logiczne, jak przepływy będzie duży, to rusza zwierzakiem, a jak mały/zerowy, to będzie gorsza filtracja i napowietrzanie, więc sama już sobie dostosuj
Hexe. napisał(a):Czy można z siatki obrośniętej mchem ,zrobić ścianę maskującą technikę akwariową i będzie to korzystne dla ślimaków / nie zrobią sobie krzywdy ?

to z czego chcesz to zrobić, że się boisz, że zrobisz mu krzywdę?

Hexe. napisał(a):Czy potrzebne są jakieś kryjówki a jeżeli tak to jakie i z czego , może jakieś ścianki do wspinania ?

Ścianki polecam co najmniej 12m, ale to dla ludzi... Ślimakowi wystarczą ściany akwarium, podłoże i kamienie.
Kryjówki? Kryjówka jest gratis do ślimaka.

Hexe. napisał(a):Jakie oświetlenie , żeby: korzystnie wyglądały a jednocześnie dobrze się czuły i rośliny też się rozwijały . Ponieważ one jedzą rośliny więc musi ich być sporo - to jak je bezpiecznie dla obsady nawozić ? Jakie rośliny poza mchami i wątrobowcami - zarówno tych ozdobnych jak lotosy jak i tych do pogryzania ?

Światło ślimakowi raczej jest obojętne, żebyś go tylko nie usmażyła jakimś UV, czy coś :P 0,5W/l w świetlówkach, barwa najlepiej standardowa, chyba, że lubisz różowy albo żółty :P
ja mam 6500K
W biotopowych akwariach nie ma czego nawozić ;)

Hexe. napisał(a):Wreszcie jaka obsada w akwarium , żeby nie: wyglądały monochromatycznie tylko kolorowo , różnej wielkości i nie siedziały sobie w zamkniętych muszlach bez ruchu na dnie , tylko wspinały się po ściankach i roślinach ?

to już zależy od "charakteru" ślimaka, ile będzie chodził, jeśli wcale, to najprawdopodobniej nie żyje. Kup takie, które będą chodzić w zoologicznym, ale pamiętaj, że większość to import i trzeba im wyjąć pijawki.
Słyszałem opinie, że tylomelanie niektóre się krzyżują, ale nie wiem, jak to jest w praktyce, bo nie każdy gatunek z każdym.
W Polsce "Golden Rabbit", to nie jest prawdziwy golden rabbit. Prawdziwe dorastają do ok. 3cm, a u nas większość ma 5cm. Gatunków tylomelanii jest wiele, warianków kolorystycznych te sporo. Żadnego mini u nas nie kupisz, więc różnorodność w wielkości odpada, wszystkie będą miały po 5-6cm.

Hexe. napisał(a):Co z niezjedzonym pokarmem , którego nie można wyjąć pęsetą jak kawałków owoców i warzyw - sprzątać dno klasycznie jak w akwarium czy dodać jeszcze jakieś stworzenie wodne bezpieczne dla ślimaczków a wyjadające pokarm z dna ?

Przecież ślimaki kupuje się do zjadania resztek... Nie przekarmiaj i tyle. Jedzą głównie glony, ale jak ich nie będzie, to kup im np. pokarm aqua-tropica dla tylomelanii.

Hexe. napisał(a):Czy parametry wody muszą być trzymane tak rygorystycznie jak dla krewetek - dot to szczególnie poziomu azotu i miedzi - czy można dopuścić do drobnych wahnięć ? Może korzystniejsze będzie podniesienie twardości wody - jeżeli tak to w jaki sposób najbezpieczniej ?

pH zasadowe, bo inaczej muszla koroduje, KH 3-6 GH 7-10, takie najlepsze

Hexe. napisał(a):Ile sztuk z każdego gatunku zakupić na początek , żeby się bezpiecznie rozmnażały bez chowu wsobnego i spokojnie zasiedlały akwarium , a może to w przypadku ślimaków nie ma znaczenia ?

Ślimaki są rozdzielnopłciowe, czyli potrzebujesz co najmniej 2 sztuk. Batmanka pisała, jak rozpoznawać płeć.
One bardzo spokojnie zasiedlają akwarium. 1-2 ślimaki z samicy na miesiąc.
Obrazek
Avatar użytkownika
Haze
Moderator
 
Posty: 387
Dołączył(a): Wt 26 mar, 2013 15:39
Lokalizacja: Gdynia

Re: ŚLIMAKI Z SULAWESI

Postprzez Hexe. » Śr 19 mar, 2014 11:30

Dziękuję za rady . Młody zaanektował 160l zbiornik więc nie chcę żeby wyglądał pusto , stąd pomysł na pionowe skałki .
Krewetki żyją w tym samym zbiorniku co ślimaki w naturze , jednak mają możliwość wyboru miejsca o korzystnych dla siebie parametrach , stąd pytanie o szybkość przepływu wody , napowietrzenie i filtrację .
Podłoże drobne , ale z jakiego materiału najkorzystniej ? Z karmieniem wyłącznie glonami zasiedlającymi akwarium też jest problem , bo nie ma pewności że są w dostatecznej ilości .
Hexe.
 

Re: ŚLIMAKI Z SULAWESI

Postprzez Haze » Śr 19 mar, 2014 12:43

To nie taiwanbee, tylko ślimak, więc nie cuduj :P pooglądaj zdjęcia dna jezior Touwuti, Poso, Matano. Tam jest sam piasek, skałki i kilka roślin. Jak glonów będzie mało, to dokup pokarm.
W pewnym gdynskim sklepie sa trzymane na kranowie mniej wiecej
pH 8, Gh 10 KH 7 uS 450. Mozesz tez kombinowac z RO i solami Salty Shrimp i dodac krewetki do tak duzego akwa.

Sent from my Windows Phone 8X by HTC using Tapatalk
Obrazek
Avatar użytkownika
Haze
Moderator
 
Posty: 387
Dołączył(a): Wt 26 mar, 2013 15:39
Lokalizacja: Gdynia

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do KREWETKI Z SULAWESI

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości