Sulawesi Mineral 8,5

Moderator: =Fresz=

Re: Sulawesi Mineral 8,5

Postprzez georobert » N 18 lis, 2018 13:28

Witam.
Ja mam 7.5 bo naczytałem się o problemach z rozpuszczaniem 8.5.
Wodę RO ok. 30 stopni C mieszam dynamicznie lub jakąś głowicą od filtra i nie ma problemu z rozpuszczaniem.
georobert
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 54
Dołączył(a): Śr 10 sty, 2018 20:39

Re: Sulawesi Mineral 8,5

Postprzez Inc0gnit0 » N 18 lis, 2018 17:34

Woda ro do banki + odmierzona ilośc soli do tego butla co2 taka jak do roslinniaka + wezyk, dyfuzor, zaworek i nasycamy CO2 wode z dodanymi solami salty sulawesi ph 8,5 przez jakieś 48h w tym czasie dobrze jest kilkukrotnie mocno zamieszać wode w bańce i wizualnie kontrolowac czy jest metna gdy bedzie klarowna to znak że sole sie rozpusciły całkowicie i mozna odstawic juz co2. Teraz butle zastępuje napowietrzacz i przez minimum 24-48h napowietrzamy intensywnie wodę w bance by wypchnac z niej CO2 a rozpuścić w niej jak najwięcej O2 dopiero tak przygotowana woda nadaje sie do podmiany w akwarium.
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Sulawesi Mineral 8,5

Postprzez GrandeOW » Wt 20 lis, 2018 13:32

georobert napisał(a):Witam.
Ja mam 7.5 bo naczytałem się o problemach z rozpuszczaniem 8.5.
Wodę RO ok. 30 stopni C mieszam dynamicznie lub jakąś głowicą od filtra i nie ma problemu z rozpuszczaniem.

Czyli wychodzi na to, że jest jednak duża różnica, bo 8,5 jeszcze nie udało mi się rozpuścić bez CO2.

Inc0gnit0 napisał(a):Woda ro do banki + odmierzona ilośc soli do tego butla co2 taka jak do roslinniaka + wezyk, dyfuzor, zaworek i nasycamy CO2 wode z dodanymi solami salty sulawesi ph 8,5 przez jakieś 48h w tym czasie dobrze jest kilkukrotnie mocno zamieszać wode w bańce i wizualnie kontrolowac czy jest metna gdy bedzie klarowna to znak że sole sie rozpusciły całkowicie i mozna odstawic juz co2. Teraz butle zastępuje napowietrzacz i przez minimum 24-48h napowietrzamy intensywnie wodę w bance by wypchnac z niej CO2 a rozpuścić w niej jak najwięcej O2 dopiero tak przygotowana woda nadaje sie do podmiany w akwarium.

Bardzo dziękuję za konkretną informację/radę odnośnie rozpuszczania z użyciem CO2. Wygląda na to że to jedyna metoda (wbrew temu co pisze producent) żeby dobrze przygotować sole. Wzbraniałem się przed tym, ale wygląda na to że pewnie spróbuję czy to zadziała. Butlę mam, jakieś wężyki, zaworki, liczniki też. Jedynie czego mi brakuje to reduktora, ale może jakiś tańszy znajdę i jakoś obleci.
Mam jeszcze kilka pytań technicznych/praktycznych.
- Jak dużo dawkujesz CO2? Producent misze o 1dps, ale może praktyka pokazuje, że lepiej podać więcej/mniej?
- Dyfuzor wystarcza? przy niskim słupie wody jak na przykład w bańce 5l pewnie niewiele tego CO2 się rozpuści. Ale może wystarczająco?
- Z tego co zrozumiałem to przy którymś potrząśnięciu woda będzie kryształ i nic już się nie będzie osadzało na dnie.
- Czy podczas napowietrzania nie wytrąca się jakiś osad?
- A jakie parametry udaje Ci się otrzymać finalnie? Faktycznie jest to 8,5 czy raczej w okolicach 8,0? Jakie GH KH? Przewodność?
- Jak długo tak przygotowana woda może stać przed wlaniem do zbiornika (zakładając oczywiście że będzie zakręcona)? Masz jakieś doświadczenie w tym temacie? Zbiornik mam niewielki (30l) i jeśli woda może postać z 2 tygodnie to mógłbym ją przygotowywać w większej porcji, ale rzadziej.
GrandeOW
Potencjalny Maniak
 
Posty: 4
Dołączył(a): So 17 lis, 2018 08:33

Re: Sulawesi Mineral 8,5

Postprzez GrandeOW » Pt 07 gru, 2018 15:07

Szkoda, że bez odpowiedzi, ale może ktoś jeszcze pomoże z pytaniami z poprzedniego posta. Niezależnie od braku powyższego samemu zrobiłem kilka testów.

Żeby próbka była w miarę duża rozpuszczałem sole w bankach 5l. Dozowanie CO2 to 1 / 1,5 dps. Zgodnie z zaleceniami producenta dawkowanie soli na 20l to 3g, co daje nam 0,75g na 5l.

I teraz wyniki dla 4 testów jakie robiłem.

1. Rozpuszczanie 0,75g soli w 5l RO podając CO2 przez około 48h, a później napowietrzanie przez około 48h.
Wyniki: woda klarowna, KH, GH po 6, przewodność około 110-120pps. i co najważniejsze pH 7,4-7,6

2. Rozpuszczanie 0,75g soli w 5l RO podając CO2 przez około 72h, a później napowietrzanie przez około 72h, a nawet niewiele więcej.
Wyniki: woda klarowna, KH, GH po 6, przewodność około 110-120pps. i co najważniejsze pH 7,4-7,6

3. Rozpuszczanie 1g soli w 5l RO podając CO2 przez około 48h, a później napowietrzanie przez około 48h.
Wyniki: woda klarowna, KH, GH po około 8, przewodność około 140-150pps. i co najważniejsze pH 7,6

4. Rozpuszczanie 1g soli w 5l RO podając CO2 przez około 72h, a później napowietrzanie przez około 72h, a nawet niewiele więcej.
Wyniki: woda klarowna, KH, GH po około 8, przewodność około 140-150pps. i co najważniejsze pH 7,6

Biorąc pod uwagę powyższe dalej nie wiem jak miałbym osiągnąć pH wyższe niż 7,6. Woda jest czysta. Dodanie większej ilości soli nie zwiększa pH, a jedynie twardość. Co zatem robię nie tak?

Czy ktoś z Was może mi coś jeszcze podpowiedzieć, bo zaczynam wątpić że komuś przy użyciu tych soli udało się osiągnąć wyższe pH niż to w granicach 7,6-7,8.
GrandeOW
Potencjalny Maniak
 
Posty: 4
Dołączył(a): So 17 lis, 2018 08:33

Poprzednia strona

Powrót do KREWETKI Z SULAWESI

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości