Red Bolt

Nie wiesz co pływa w akwarium lub jakiej klasy jest krewetka - napisz

Moderator: =Fresz=

Red Bolt

Postprzez KuMaK » Pn 15 lip, 2013 10:22

Yo!

Temat nie ma na celu oskarżenia kogoś, ale pokazanie tematu nieco inaczej niż inni, by można było przemyśleć także inny punkt widzenia.
Mam wrażenie, że jeśli jedna osoba zrobi błąd to inni już się nie zastanawiają, czy w ogóle jakiś błąd miał miejsce.

http://www.crustahunter.com/der-untersc ... ow-whites/" target="_blank
Tutaj jest artykuł crustahunter na temat Boltów, czyli Snow Whitów z niebieską (Blue Bolt), lub czerwoną (Red Bolt) kutykulą.

W trakcie gdy European Shrimp Association "zastanawia się" czym jest Red Bolt, może warto pociągnąć taki temat tu na forum i sobie na to pytanie odpowiedzieć.

1. Czy krewetka posiada zarówno pigment chromatoforowy biały i kolorowy, nie-biały (np. czerwony, czarny)?

TAK -> Nie jest Snow Whitem
NIE -> Snow White

np. Czy mosura jest Snow Whitem?
Nie, bo posiada pigment nie-biały.

2. Czy krewetka jest cała w białym pigmencie?
TAK -> Snow White/White Bee
NIE -> Skeleton/White Bee

wyjaśnienie: white bee może posiadać tylko biały pigment chromatoforowy, może też być cała biała, więc mieć gradacje Snow White'a i teoretycznie jest Snow Whitem.

3. Kolor pigmentu kutykuli:
czerwony -> Red Bolt
niebieski -> Blue Bolt
pomarańczowy (złoty) -> Golden

Czy zatem Red Bolt jest Goldenem?
Nie, bo nie jest pomarańczowy, tylko czerwony.

________________________

Na podstawie prostego powyższego 'klucza' sprawdźmy poniższe zdjęcia:

Obrazek
Czy Red Bolt (Bolt=Snow White) może mieć nie-biały pigment chromatoforowy (tu: czerwony)?
Czy Red Bolt może mieć inny pigment kutykuli inny niż czerwony (tu: pomarańczowy)?

Obrazek
Czy Blue Bolt (Bolt=Snow White) może mieć nie-biały pigment chromatoforowy (tu: czarny)?

Obrazek
Ta krewetka ma czerwony pigment chromatoforowy na 'policzku', czy jeśli jest to Red Bolt to Red Mosura też jest Red Boltem?

______________________

Nie miałem okazji zobaczyć jeszcze prawdziwego Red Bolta z klucza tj Snow White'a z czerwoną kutykulą. Wszystkie krewetki jakie sędziowałem podczas Holland Shrimp Show rok temu były jakimiś odpadami z czerwonym pigmentem chromatoforowym na policzku. Pigment kutykuli wszystkich był pomarańczowy.

W przypadku Red Bolta błędy w określaniu wynikają z obecności czerwonego pigmentu chromatoforowego na policzkach (którego nie powinno być) i pomarańczowej kutykuli (a nie czerwonej).
W przypadku Blue Bolta jest tylko jeden błąd, ale też często występujący - obecność czarnego pigmentu chromatoforowego (któego nie powinno być), gdyż niebieski pigment kutykuli jest odczytywany przez hodowców prawidłowo.
Pozdrawiam
Rafał Maciaszek
www.facebook.com/Kumak.Shrimp
Avatar użytkownika
KuMaK
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 897
Dołączył(a): Wt 15 lip, 2008 20:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Red Bolt

Postprzez barus9 » Pn 15 lip, 2013 11:56

To jest tylko teoria doborów kolorów. Idąc tym krokiem można by napisać
Black bolt ?
Yelow bolt ?
Jest więcej pytań niż odpowiedzi.
Teoria nie zawsze idzie z praktyką, trzeba kilku lat i nastu baniek aby poprzez różne krzyżówki wyodrębnić i utrwalić jakiś wzór, kolor itp.
Zapewne wielu nad tym pracuje aby błysnać newsem.

Co do red bolta to ta krewetka pojawia się u mnie wśród hybryd (gdzie też są hybrydy snow i goldeny) oraz SSS i SSSS.
Co do ilości i odcienia czerwieni to te co ja widziałem nie wyglądały jak red mosura tylko raczej jak win red red ruby (czerwony był rudo-wisniowy).
Red bolt jest ciekawostką i jakby był utrwalony to już dawno pojawił by się w handlu (pomijam pseudo przypadki)
barus9
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 469
Dołączył(a): Cz 23 lut, 2012 12:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Red Bolt

Postprzez KuMaK » Pn 15 lip, 2013 12:12

Dokładnie tak, nie wykluczam że w najbliższej przyszłości faktycznie będą yellow bolty, green bolty i red bolty.

Nie zawsze idzie teoria z praktyką, ale albo coś w końcu się uzgodni albo nie. Ten "Red Bolt" co to jest na rynku to zwykły odpad i nie jest zazwyczaj nawet Snow Whitem, by go Boltem można było nazywać i właśnie z hybryd on pochodzi ;)
Także na tę chwilę "Red Bolt" taki jaki powinien być - nie istnieje, więc nie ma czego nawet utrwalać.

Gdybyś wykonał fotki swoich Red Boltów, pewnie bym napisał to samo o nich.
Pozdrawiam
Rafał Maciaszek
www.facebook.com/Kumak.Shrimp
Avatar użytkownika
KuMaK
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 897
Dołączył(a): Wt 15 lip, 2008 20:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Red Bolt

Postprzez SUHY » Pn 15 lip, 2013 14:57

Ech zamieszane jest to wszystko , pojawia się tyle wariacji w krewetkach ze nie nadąża się je nazywać .
mam Snow white trzy rodzaje
biały snow
złoty golden
pomarańczowy ??
Jest ich kilka sztuk jak ktoś pyta co to , co mam powiedzieć , "wiesz taki golden tylko w pomarańczu "
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Red Bolt

Postprzez =Fresz= » Pn 15 lip, 2013 15:00

snow, golden, skeleton...
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Red Bolt

Postprzez KuMaK » Pn 15 lip, 2013 15:32

SUHY napisał(a):Ech zamieszane jest to wszystko , pojawia się tyle wariacji w krewetkach ze nie nadąża się je nazywać .
mam Snow white trzy rodzaje
biały snow
złoty golden
pomarańczowy ??
Jest ich kilka sztuk jak ktoś pyta co to , co mam powiedzieć , "wiesz taki golden tylko w pomarańczu "


Przesadzasz :P

Jeśli jest cały w bieli to Snow White, jeśli nie to Skeleton.
Jeśli jest pomarańczowy/złoty to jest to Golden
Jeśli jest niebieski to Blue Bolt

Zawsze białych Snow Whitów, tj bez pigmentu w kutykuli jeszcze nie zrobiono, ale jeśli nie wiesz czy jest niebieski, czy złotawy to po prostu używaj Snow White/Skeleton.
Pozdrawiam
Rafał Maciaszek
www.facebook.com/Kumak.Shrimp
Avatar użytkownika
KuMaK
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 897
Dołączył(a): Wt 15 lip, 2008 20:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Red Bolt

Postprzez SUHY » Pn 15 lip, 2013 22:13

:-P zapomniałem wspomnieć ze jeszcze mam takie niebieskawe
Ale serio , są wersie niebieskawe , białe, złote i pomarańczowe ( pomarańcze to w 90% szkieleto) . po zapyleniu przez np: CB wychodzą CB w tych kolorach .łazi taki CB ładny czarny ale biel nie biała tylko pomarańczowa .
i weź tu kup krewetkę o danej nazwie a przyjdzie jedna z min 4 odcieni , powinno sie je jakoś rozróżniać .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Red Bolt

Postprzez KuMaK » Pn 15 lip, 2013 22:26

zdrowo przesadzasz hehe :->
Pozdrawiam
Rafał Maciaszek
www.facebook.com/Kumak.Shrimp
Avatar użytkownika
KuMaK
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 897
Dołączył(a): Wt 15 lip, 2008 20:25
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do KLASYFIKACJA KREWETEK

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości