Padające RC (problem z wylinką)

Moderator: =Fresz=

Padające RC (problem z wylinką)

Postprzez Aaron » Pn 03 lis, 2014 18:51

Jest to mój pierwszy post na tym forum, więc chciałbym się również w nim przywitać.
Postanowiłem zacząć moją przygodę z krewetkami ( do tej pory miałem tylko bojownika i krewetki Amano ) :-)
Niestety przygoda zaczęła się dość niefortunnie :( W zeszłym tygodniu w środę przyszły do mnie krewetki RC w liczbie 15 i ślimaki Planorbella sp. Pink ( 5)
Po aklimatyzacji, krewetki w akwarium biegały, pływały i skakały :D
Następnego dnia nie było już tak radośnie. Znalazłem wtedy pierwszą martwą krewetkę. Mimo to nie przejąłem się tym aż tak bardzo, ponieważ zdawałem sobie sprawę, że podróż jest bardzo stresująca. Krewetki tego dnia zachowały się normalnie.
Trzeciego dni znalazłem kolejną krewetkę martwą. U niej zauważyłem problem z wylinką ( pęknięcie tuż za głowotułowiem)
Krewetki tego dnia były dość spokojne, leniwe.
W piątek znalazłem kolejną martwą krewetkę( trzecią ). Krewetki od tamtego czasu zachowują się tak samo (siedzą na roślinkach/dnie, rzadko spacerują, czasami przebierają łapkami jedząc. )
Przez weekend nie odnotowałem śmierci wśród krewetek, ale u kolejnych zaczęły pękać pancerzyki.
Dzisiaj (t.j. poniedziałek) zauważyłem, że ślimak i krewetka pożerają inną martwą.
U kilku ( 3-4 ) krewetek zauważyłem przezroczyste przebarwienia na pancerzyku, w okolicach odwłoku ( nie są to odbarwienia genetyczne )
Parametrów wody nie mierzyłem, ale nie powinny być takie złe, ponieważ na takiej samej kranówce żyją sobie Amanki, które co po chwilę noszą jajeczka i zrzucają wylinki :)
Podmieniałem trochę wody Redkom ze zbiorniczka Amanek.
Dodam, że krewecie są bardzo towarzyskie ( brak apatii) szczególnie w godzinach 18 - 21, w dzień są dość spokojne.
Niektóre krewecie wydają mi się większe od czasu, kiedy do mnie dotarły o 1 -2mm, ale wylinki żadnej nie znalazłem.

Ufff... Jeżeli komuś udało się przebrnąć przez ten temat, to GRATULUJĘ :mrgreen:
Jeżeli ktoś wie, co może być przyczyną proszę o komentarz. :)
Aaron
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 20
Dołączył(a): Pn 03 lis, 2014 18:15

Re: Padające RC (problem z wylinką)

Postprzez Dakota » Pn 03 lis, 2014 18:59

Witaj :-)
Szkoda, że Twoja przygoda z Redkami zaczyna się takim niewesołym akcentem.
Czy mógłbyś wstawić zdjęcia żywych (szczególnie tych ze zmianami na pancerzu) i martwych krewetek?
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Odp: Padające RC (problem z wylinką)

Postprzez =Fresz= » Pn 03 lis, 2014 19:09

Ja strzelam że wcześniej krewetki były na zupełnie innej wodzie o innych parametrach.

Wysłane z mojego GT-I9505 za pomocą Tapatalk 2
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Padające RC (problem z wylinką)

Postprzez Aaron » Pn 03 lis, 2014 19:18

Zdjęć martwych krewetek nie mogę wstawić, ponieważ po dokładnym obejrzeniu zostały wyrzucone, a na razie ( odpukać w niemalowane) żadna nie zdechła. Żywych postaram się zaraz zrobić.
Nie wiem w jakiej wodzie były trzymane :( postaram się skontaktować ze sprzedawcą i się czegoś dowiedzieć, jednak podczas aklimatyzacji jakoś nie przejawiały problemów. Nie chciałbym, aby wszystkie krewecie padły, gdyż w śród nich są piękne sztuki po sakurach :( Jest jakaś możliwość uratowania tych żywych jeszcze krewetek (ok 10szt ) ?? Obawiam się, że miałbym problemy ze zmianą parametrów, na takie jak u sprzedawcy, a nawet nagła zmiana parametrów, mogłaby jeszcze pogorszyć sytuację.
Aaron
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 20
Dołączył(a): Pn 03 lis, 2014 18:15

Re: Padające RC (problem z wylinką)

Postprzez Inc0gnit0 » Pn 03 lis, 2014 19:30

Kolejna zmiana parametrów tylko pogorszy sprawe teraz to juz musisz iść w zaparte i trzymac parametry nic nie kombinować .
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Padające RC (problem z wylinką)

Postprzez Dakota » Pn 03 lis, 2014 19:33

Też bym podejrzewała, że parametry diametralnie różnią się od tych, do których były przyzwyczajone. Nie zawsze widać to od razu na etapie aklimatyzacji. Z parametrami nic nie kombinuj. Jak długo zbiornik dojrzewał, zanim wpuściłeś krewetki?
Zastanawiają mnie też te przebarwienia, o których piszesz.
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Padające RC (problem z wylinką)

Postprzez Aaron » Pn 03 lis, 2014 20:03

Zdjęcia przebarwień postaram się zrobić jak najszybciej, niestety mam mały tymczasowy problem z aparatem i możliwe, że zostanę tymczasowo go pozbawiony.
Czyli z parametrami nic nie robić tak ??
W najbliższych dniach chcę się wybrać do zoologa po karmę i inne niezbędne rzeczy. Chciałbym przy okazji zakupić testy ( kropelkowe ) na pH, gh i kh. Orientuje się ktoś w cenach takowych testów ? Wcześniej miałem paskowe, ale były strasznie niedokładne.
Zbiornik dojrzewał tydzień ( stary wkład do filtra, 1/2 dojrzałej wody + bakterie nitryfikacyjne) Planowałem dojrzewanie na 2tyg, jednak krewetki przyszły o wiele szybciej niż się spodziewałem. Skoków parametrów chyba jednak nie ma, ponieważ w akwarium cały czas jeszcze są rośliny mające na celu wyłapanie azotanów.
Zauważyłem jeszcze, że przybyłe ślimaki ( różowe zatoczki )mają trochę bardziej jasne/przezroczyste muszle na początku. Może woda jest zbyt miękka ?
Aaron
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 20
Dołączył(a): Pn 03 lis, 2014 18:15

Re: Padające RC (problem z wylinką)

Postprzez Inc0gnit0 » Pn 03 lis, 2014 20:11

Jesli nie znasz parametrów to jak je chcesz zmieniac?. po testach jesli nie beda tragicznie złe( optymalnie PH ok 7 gh 8-12 kh 3-6 a w takim przedziale parametrów daja rade wg moich obserwacji z moich baniaków ph 6,4 - 7,8 gh 5-25 kh 0-20 zapewne dadza rade tez na jeszcze mocniej odbiegajacych od optymalnych ale tego nie wiem na pewno ),tez bym ich nie ruszał bo w myśl zasady że stabilne parametry to najlepsze parametry.
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Padające RC (problem z wylinką)

Postprzez matdachu » Pn 03 lis, 2014 20:38

dołączę się do tematu. Według moich obserwacji planorbele mają jaśniejsze a nawet czasami nawet prawie przezroczyste skorupki jak trzymam je u crystali. Natomiast na zwykłej wodzie widać że pancerzyk jest o wiele grubszy i ma inną barwę. A dążę do tego że może jak krewety ktoś trzymał na jakichś super wygórowanych warunkach to tak się będzie działo. Ja jak zaczynałem przygodę z krewetkami na podłożu aktywnym to też miałem takie jaja. A teraz już grunt przestaje zmieniać parametry i jest coraz lepiej. Ale i tak najlepsze wyniki mam na baniakach z lawą wulkaniczną.
1x baniak 125l ogólny ryby krewety itd
1x baniak 35l crystale, hybrydy
matdachu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 452
Dołączył(a): So 19 kwi, 2014 15:36
Lokalizacja: jasło

Re: Padające RC (problem z wylinką)

Postprzez Aaron » Pn 03 lis, 2014 20:54

W akwarium jako podłoże służy mi piasek jak i jałowy bazalt.
Rozumiem, że krewetki mam zostawić tak jak są i czekać na to, co się stanie tak ? :roll: Tak też myślałem, ale wolałem się upewnić u znawców tematu, żeby potem nie mieć wyrzutów sumienia :D
Mam tylko nadzieję, że tylko teraz ku lepszemu :D Przypuszczam, że parametry nie są złe, bo tak jak pisałem Amanki rosną na nich jak na drożdżach :)
Parametry postaram się zmierzyć jak najszybciej :)
Aaron
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 20
Dołączył(a): Pn 03 lis, 2014 18:15

Re: Padające RC (problem z wylinką)

Postprzez matdachu » Wt 04 lis, 2014 08:40

Aaron napisał(a):W akwarium jako podłoże służy mi piasek jak i jałowy bazalt.
Rozumiem, że krewetki mam zostawić tak jak są i czekać na to, co się stanie tak ? :roll: Tak też myślałem, ale wolałem się upewnić u znawców tematu, żeby potem nie mieć wyrzutów sumienia :D
Mam tylko nadzieję, że tylko teraz ku lepszemu :D Przypuszczam, że parametry nie są złe, bo tak jak pisałem Amanki rosną na nich jak na drożdżach :)
Parametry postaram się zmierzyć jak najszybciej :)

będzie dobrze. Czas zrobi swoje. A selekcja niestety ale powinna się zakończyć eliminując słabe osobniki. Tym bardziej jak krewetki są już botowe do rozrodu ten proces może być nasiony.
1x baniak 125l ogólny ryby krewety itd
1x baniak 35l crystale, hybrydy
matdachu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 452
Dołączył(a): So 19 kwi, 2014 15:36
Lokalizacja: jasło

Re: Padające RC (problem z wylinką)

Postprzez Aaron » Wt 04 lis, 2014 18:01

Czy krewetki są gotowe do rozrodu nwm. Najmniejsza ma ok 5mm a największa 1,5cm. Gotowe do rozrodu mam amanki :D
Cały czas się męczę, żeby zrobić jakieś dobre zdjęcie :D
Do tego czasu żadna krewetka nie padła :D

Edit: Dzisiaj zauważyłem 3 wylinki :D U krewetek po wylince nie zauważyłem przebarwień,a chciałem zrobić zdjęcie i nawet aparat pożyczyłem :D
Aaron
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 20
Dołączył(a): Pn 03 lis, 2014 18:15

Re: Padające RC (problem z wylinką)

Postprzez Aaron » Pn 08 gru, 2014 17:28

Witam ponownie :) Dawno nic nie pisałem, ale niestety na razie nie mam dużo czasu :(
Nie chciałem tworzyć nowego tematu, więc dołączam się do tego, gdyż dotyczy tych samych robaczków :)
Sprawa wygląda następująco:
Krewetki są strasznie mało ruchliwe. Głównie siedzą na ,,drzewku" obsadzonego java moss. Wychodzą tylko po ok 21, żeby się trochę posilić :)
Na drzewku siedzą bez ruchu, albo ruszają się tylko, aby przejść trochę niżej lub wyżej, albo też schować się w rogu akwarium, w którym umiejscowione jest drzewko. Siedzą na nim głównie najładniej ubarwione krewetki. 2 duże i 1malutka spokojnie chodzą po akwarium i czasami tylko się schowają. Na ,,drzewku" siedzi ok 10 krewetek.
Dodam, że krewetki z tej samej hodowli mam w innym akwarium z bojownikiem, a śmigają tam aż miło.
Teraz najważniejsze :
-ph ok 7.5. Skończyły mi się testy i miesiąc nie mierzyłem...
-gh: 15
-kh: 14
-temp. 22-24C
Dodam, że gh i kh podnosi ceramika w filtrze, którą w najbliższym czasie wymienię, tylko na co ?
Gh i kh staram się zbijać regularnymi podmianami, gdyż w kranówce gh i kh nie przekraczają 10. W drugim akwarium, w którym mam filtr wew. parametry tej samej wody wynoszą gh: 12 a kh 10.
Czy przyczyną może być ,,płynny kamień" ? Niektóre krewecie jeszcze do nie dawna nosiły jajeczka,a teraz już je pogubiły :(
Aaron
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 20
Dołączył(a): Pn 03 lis, 2014 18:15

Re: Padające RC (problem z wylinką)

Postprzez Inc0gnit0 » Pn 08 gru, 2014 17:57

Ceramike zastap ... gąbką albo jak niektórzy ci poradzą szkłem spiekanym ;) coś wiecej o zbiorniku napisz : jakie podłoze ,filtracja ile podmieniasz wody, fotka całosci akwarium nie zaszkodzi. od jak dawna je masz i czy znasz parametry wody w której zyły przed przeprowadzka do ciebie.
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Padające RC (problem z wylinką)

Postprzez Aaron » Pn 08 gru, 2014 18:53

Krewetki mam jakoś od końca października. Są one bardzo dobrze zaaklimatyzowane. Jeszcze przed wymianą ceramiki wszystkie ładnie śmigały po akwarium, a z ceramiką jakieś takie bierne są.
Co tydzień podmieniam ok 20% wody, teraz nawet 30%, żeby zmniejszyć gh i kh.
Jako podłożę mam piasek + bazalt na wierzchu, który nie zatwardza wody :)
Parametrów nie znam, ale zdaje mi się, że już się dobrze czują na mojej kranówie, bo jeszcze do niedawna nosiły jajeczka.
Czy możliwe, że przyczyną może być wysokie gh i kh ?
Niestety ciągle mam problemy z aparatem, ale postaram się zrobić zdjęcie tabletem/telefonem :)
Aaron
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 20
Dołączył(a): Pn 03 lis, 2014 18:15

Następna strona

Powrót do CHOROBY KREWETEK

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość