Kolejne porażki z caridinami..

Moderator: =Fresz=

Kolejne porażki z caridinami..

Postprzez etaks » N 25 cze, 2017 12:30

Szanowni Koledzy i Koleżanki.
Doradźcie mi proszę, bo wyczerpały mi się możliwości co mogę robić źle, że nie mogę utrzymać i rozwinąć hodowli caridin.
Mam trzy baniaki po 25l każdy. Dwa z hamburgami (najwijmy je 1 i 2), jeden z podżwirówką + kubeł (nazwijmy go 3).
nr1 jest na h.e.l.p-ie, nr2 i 3 na Platinum Soil. Wszystkie mają od pół roku do blisko roku.
Podmieniam co tydzień 10% wody dodając bakterie, crustafit, fulvo z krewetkarium.com, i minorection powder.
Wodę mineralizuję gh6, kh0 z krewetkarium.com + mineral plus z Azoo.
Pokarm zróżnicowany: firmowe, własne, liście itp

Parametry we wszystkich zbiornikach podobne tj.

Ph: 5
Gh: 5-6
Kh: 0-1
No3: ok 15
przewodność: ok 130ppm

obsada:

nr1: czerwone hybrydy + snow
nr2: prl-ki
nr3: czarne hybrydy

Problem jest taki, że co jakiś czas pada po jednej krewetce w zbiorniku. Nie mam pojęcia co im nie pasuje.
Prlki nosiły jajka dość często, młode wykluwały się ale po kilku tygodniach znikały..
Czarne są najkrócej u mnie ale wydaje mi się, że już ich ubyło. Znalazłem póki co jedną martwą. Wcześniej w tym zbiorniku były Blue Bolty szt 10 ale nic nie przeżyło - najlepsze, że do końca nie znalazłem żadnych zwłok.
Czerwone + snow. Tu były same czerwone hybrydy szt 10 - zostało 5 po pół roku. Dziś wyjąłem jedną martwą dorosłą z jajami. Snowy ponad 10 szt na razie się trzymają.

Już zaczynam się zastanawiać czy nie odstawić tego hobby bo przy takich wynikach to wstyd się przyznać do krewetkowego hobby.
etaks
Potencjalny Maniak
 
Posty: 14
Dołączył(a): Wt 05 lip, 2016 12:57

Re: Kolejne porażki z caridinami..

Postprzez raiders » N 25 cze, 2017 13:57

Na pewno masz 133 uS czy tds
Jeśli uS to sporo za nisko

Wpisałeś jednostkę ppm ale to pomyłka.

Na pewno się nie załamuje i nie rezygnuj, też miałem sporo problemów na starcie ale wszystko da się naprawić

Wysłane z Redmi 4 Prime przy użyciu Tapatalka
raiders
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 344
Dołączył(a): Pt 13 maja, 2016 15:55

Re: Kolejne porażki z caridinami..

Postprzez etaks » N 25 cze, 2017 14:05

Napisałem dobrze, 130ppm z TDSa czyli ok 260uS
etaks
Potencjalny Maniak
 
Posty: 14
Dołączył(a): Wt 05 lip, 2016 12:57

Re: Kolejne porażki z caridinami..

Postprzez marcin » N 25 cze, 2017 19:35

Hej, wiadomo, że każde akwarium jest inne, każdy mineralizator podłoże etc ale ja zarówno na beni normal (2 lata :D) oraz nowym od aqua artu mineralizowanym aqua art shrimp mineral plus kilka kropel azoo mineral, beni mironekuton i rich water mosura mam 360 us i krewety jajczą, młode biegają zarówno crystalki jak i taiwany. Rosną i mają się dobrze, od jesieni nie widziałem trupa. Także nie bałbym sie tej przewodności, może spróbuj ją trochę podciągnąć. Jakie lejesz RO czy demineralke? Sprawdzałeś innym miernikiem, może masz źle skalibrowany albo bateria słoaba i pokazuje nieprawidłowo? Jaka temperatura? Skałki, korzenie, lignity etc masz w akwarium? wrzuć fotki koniecznie!
marcin
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 117
Dołączył(a): Pt 10 cze, 2011 14:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Kolejne porażki z caridinami..

Postprzez Inc0gnit0 » N 25 cze, 2017 20:58

foto obowiazkowe
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Kolejne porażki z caridinami..

Postprzez etaks » N 25 cze, 2017 21:58

Leję RO, miernik raczej pokazuje prawidłowe wyniki - czysta RO ma wg niego 3 ppm. Filtr ma rok (ok10l/tydzień) więc nie jest zużyty. Niestety nie mam innego miernika żeby porównać wyniki.
Temperatura ok 22-24st, w każdym baniaku jest mały korzeń z mchem, w dwóch mały heniek na lignicie z krewetkarium.com.

CR + snow
Obrazek

CB
Obrazek

PRL
Obrazek
etaks
Potencjalny Maniak
 
Posty: 14
Dołączył(a): Wt 05 lip, 2016 12:57

Re: Kolejne porażki z caridinami..

Postprzez marcin » N 25 cze, 2017 22:29

A moze ten cynamon? Widze ze masz go w kazdym zbiorniku.

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
marcin
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 117
Dołączył(a): Pt 10 cze, 2011 14:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Kolejne porażki z caridinami..

Postprzez etaks » N 25 cze, 2017 23:48

Cynamon nie może być źródłem problemów, jest w zbiornikach od 1-2 tygodni
etaks
Potencjalny Maniak
 
Posty: 14
Dołączył(a): Wt 05 lip, 2016 12:57

Re: Kolejne porażki z caridinami..

Postprzez Inc0gnit0 » Pn 26 cze, 2017 10:47

260us(130ppm) ma woda w twoich akwariach a ile ma woda do podmian? ..ja osobiście do podmian zapodaje wodę o przewodności około 270-280us( z samym gh+ ma około 220-240us ) i w żadnym baniaku nie mam mniej niz 300us spróbuj zwiększyć dawkę azoo mineral plus tak żeby woda do podmian miała o 20-30us więcej ( btw nie podajesz ile ma woda po mineralizacji i ile po suplementacji+mineralizacja), druga sprawa czy te deszczownie w hamburgach są ci niezbędne bo na moje oko dławią przepływ co może zakłócać funkcjonowanie filtra ( zbyt wolny przepływ jest niewskazany są w necie wzory na dobranie wydajności głowicy do powierzchnii maty hamburskiej i raczej trzeba się choć z grubsza ich trzymać )
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Kolejne porażki z caridinami..

Postprzez etaks » Pn 26 cze, 2017 12:18

Zakładając, że mój miernik mierzy poprawnie:

Woda w baniakach ma ok 260-280uS
woda do podmian ma ok 250-260uS - RO po podaniu mineralizatora ma 210-230uS, do tego dodaję Azoo.

Jeśli chodzi o deszczownie to nie wydaje mi się żeby hamowały przepływ do mają dość duże otwory ale w sumie mogę próbnie je wymienić na normalny wylot i zainteresuję się tymi wzorami na hamburgi - szczerze mówiąc trochę o nich czytałem jakiś czas temu ale jakoś nie trafiłem na nic takiego ;)
etaks
Potencjalny Maniak
 
Posty: 14
Dołączył(a): Wt 05 lip, 2016 12:57

Re: Kolejne porażki z caridinami..

Postprzez SUHY » Pn 26 cze, 2017 21:38

Bańki , a właściwie jedna dość "bogata" jak tak rosną glony to jest znak że jest sporo substancji odżywczych ale w złych proporcjach .Roślinom wyższym czegoś brak .Profilaktycznie wywal cynamon .Masz sporą warstwę podłoża . Odmulasz ? ile karmisz ? .
Zwiększ podmiany wody do min 15% . Na początek zwiększ częstotliwość podmian . Wodę jakiś czas rób tylko z GH+ , około 280 us .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Kolejne porażki z caridinami..

Postprzez etaks » Pn 26 cze, 2017 22:19

Tak, ta jedna ma tendencje do "zaglonienia" w okresie letnim ze względu na bliskość okna. Co roku tak jest.
Z tego co pamiętam tam jest 3 litry helpa. Odmulam je co tydzień po kawałku. Karmię zwykle raz na 2 dni małymi ilościami. Zastosuję się do Waszych rad i zacznę podwyższać przewodność. Tylko zacząć od następnej podmiany czy mogę od teraz powoli podnosić dodając małe ilości gh+ np strzykawką?
etaks
Potencjalny Maniak
 
Posty: 14
Dołączył(a): Wt 05 lip, 2016 12:57

Re: Kolejne porażki z caridinami..

Postprzez SUHY » Wt 27 cze, 2017 14:21

Wszelkie zmiany rób za pomocą podmian wody , nic od razu . Chcesz większa przewodność , to rób wodę do podmian z potrzebnym us , o te 20 - 40 us będzie bezpiecznie i powoli .kilka podmian i dojdzie do zadanego poziomu .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Kolejne porażki z caridinami..

Postprzez etaks » Śr 28 cze, 2017 11:32

Mam takie spostrzeżenie - nie wiem czy trafne i czy ma to związek ale znów znalazłem jedną martwą dorosłą krewetę CR i w baniaku pojawiła się również wylinka podobnej wielkości. Tak mi się kojarzy, że przy każdym zgonie była gdzieś w okolicy wylinka.
etaks
Potencjalny Maniak
 
Posty: 14
Dołączył(a): Wt 05 lip, 2016 12:57

Re: Kolejne porażki z caridinami..

Postprzez ShrimpStar » Cz 29 cze, 2017 08:19

Piszesz że filtr RO ma rok i nie jest zużyty, a wymieniałeś wkłady wstępne, które powinno się wymieniać co pół roku?
ShrimpStar
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 73
Dołączył(a): Cz 29 gru, 2011 10:38
Lokalizacja: Łódź

Następna strona

Powrót do CHOROBY KREWETEK

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości