kh > gh chemicznie przeklamane ?

Moderator: =Fresz=

kh > gh chemicznie przeklamane ?

Postprzez Dominik Perkowski » Cz 19 mar, 2009 10:19

Zbijam twardosc kationitem wodorowym, pozniej przez wegiel aktywny.
Obecnie mam parametry wody gh=8.5 kh=10.5 ph=8

Z punktu widzenia chemii to niemozliwe bo na gh sklada sie kh. Uzywam testu zoolek.
1. Czy jest jakis test ktory prawde mi powie ? Nie chce w ciemno kupowac drozszych.

Moze to eksremalna sytuacja, duza ilosc wegla w wodzie, ale tak byc chyba nie powinno.

2. Czy igram z ogniem i czy dla krewetek (Sulawesek) nie zaszkodzi ?

Moze na zmiane stosowac kationit wodorowy i sodowy (kationit wodorowy regeneruje sie roztworem kwasu, sodowy roztworem soli kuchennej).

3.Czy jesli kationit wodorowy zregeneruje sola kuchenna to otrzymam sodowy ?
375l Cardinal Hills - Sulawesi
www.SwiatSulawesi.pl
Avatar użytkownika
Dominik Perkowski
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 160
Dołączył(a): Śr 21 sty, 2009 10:11
Lokalizacja: Białystok

Postprzez batman-ka » Cz 19 mar, 2009 11:47

Jeżeli chodzi o punkt pierwszy to używam testu kh/gh tetra ale tak naprawdę do dziś nie wiem ile mam kh i gh bo barwa jest kiepska,nie ma wzornika więc nie wiadomo,czy kolor ma być wyblakły czy osiągnąć ma określoną barwę i intensywność.U mnie nie przechodzi z jednego koloru w drugi,tylko od razu jest drugi,czy mieszam z kranówką czy nie,więc uważam,że to jest bez sensu,jeżeli chce się ustalić dokładną wartość.Co do reszty niestety nie odpowiem Ci na te pytanka,do dziś wielką zagadką jest idealna wartość dla sulawesi,mojemu ślimakowi sulawesi odrósł w krótkim czasie spory kawałek skorupy więc gdybam,że woda mu obecnie pasuje,w dzień kranówka i CO2 ,w nocy odcięte i mu się poprawiło.Wcześniej był w kiepskim stanie i skorupa nie rosła wcale.
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: kh > gh chemicznie przeklamane ?

Postprzez Allex » Cz 19 mar, 2009 20:04

Dominik Perkowski napisał(a):Obecnie mam parametry wody gh=8.5 kh=10.5 ph=8

Z punktu widzenia chemii to niemozliwe bo na gh sklada sie kh.

Możliwe. Testy mierzące KH mierzą właściwie nie zawartość węglanów, ale zasadowość (to coś innego niż odczyn). W praktyce kh jest po części zależne od pH. Dlatego może się przy wysokim pH zdarzyć, że kh>gh.
Avatar użytkownika
Allex
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 280
Dołączył(a): Pt 23 lis, 2007 19:21
Lokalizacja: Poznań


Powrót do CHEMIA WODY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość