Rosnąca przewodność...

Moderator: =Fresz=

Re: Rosnąca przewodność...

Postprzez Inc0gnit0 » Pn 08 cze, 2015 08:54

Gdzies juz było wałkowane ze woda do iniekcji nie jest najlepszym płynem do kalibracji bo nie wykaże czy miernik zaniża odczyt dla spokoju kup płyn przeznaczony do kalibracji owszem koszt bedzie duzo wyzszy niz w przypadku wody do iniekcji ale masz pewnośc prawidłowo skalibrowanego miernika.
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Rosnąca przewodność...

Postprzez Dakota » Pn 08 cze, 2015 09:38

Jeśli pokazuje 0, to faktycznie nie ma pewności, czy nie zaniża, więc można skalibrować tak, by w wodzie do iniekcji pokazywał 1uS/ppm.
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Rosnąca przewodność...

Postprzez =Fresz= » Pn 08 cze, 2015 10:14

U mnie w wodzie do iniekcji którą udało się załatwić (dzięki Tomek) pokazuje 2us ;-)
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Rosnąca przewodność...

Postprzez Gawel » Cz 13 sie, 2015 11:26

Napewno zauważyliscie, że w płynach kalibracyjnych jest podana wielkość przewodności dla określonej temperatury.
Niestety nie wiem jak istotny wpływ ma temperatura na wyniki pomiarów.
W celu weryfikacji kalibracji na wodzie do iniekcji możemy się też posiłkować solą fizjologiczną (NaCl), która w aptekach występuje w stężeniu 0,9%. Wartość przewodności dla takiego roztworu w temp 25 st. C. to 16 ms/cm.
Użycie tych dwóch płynów do kalibracji myślę, że da bardzo wiarygodny odczyt no i ma podstawową zaletę będzie dużo tańsze niż kupno "specjalnego" płynu kalibrującego.

Dla zainteresowanych tekst po angielsku o przewodności
http://www.horiba.com/application/material-property-characterization/water-analysis/water-quality-electrochemistry-instrumentation/the-story-of-ph-and-water-quality/the-basis-of-conductivity/ions-in-water-and-conductivity/

pzdr

P.S. postanowiłem przeprowadzić powyższy eksperyment i pomysł chyba nie jest zbyt dobry ;). Sól fizjologiczna ma zbyt wysoką przewodność aby móc wynik skorelować z pomiarem wody do iniekcji. Za duża różnica liczbowa aby określić poprawność pomiaru.
Pozostaje wierzyć iż kalibracja wodą do iniekcji jest ok, albo jednak użyć dedykowanego płynu.
Ostatnio edytowano Cz 20 sie, 2015 07:13 przez Gawel, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Gawel
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 23
Dołączył(a): Wt 07 paź, 2014 06:41
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rosnąca przewodność...

Postprzez TPI » Cz 13 sie, 2015 12:32

http://www.fivecreeks.org/monitor/cond.shtml

Procedura kalibracji miernika wzorcowym płynem o stałym us.
Na wykresie widać jak zmienia się odczyt względem temperatury.
Sam wzrost temperatury znacząco podnosi przewodność wody.

Obrazek
TPI
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 41
Dołączył(a): Wt 31 mar, 2015 10:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rosnąca przewodność...

Postprzez Inc0gnit0 » Cz 13 sie, 2015 18:20

wiekszośc dostepnych na rynku mierników ma wbudowana kompensacje temperatury wiec jak mniemam ( nie wiem czy słusznie) kalibracja przeprowadzona w temperaturze innej od tej jaką podaje producent płynu powinna byc prawidłowa. Kto ma taki miernik moze to zweryfikowac dokonujac pomiaru us płynu kalibracyjnego w temperaturze pokojowej i po schłodzeniu w lodówce jesli dobrze kombinuje pomiar powinien byc taki sam lub nieznacznie sie różniacy jak znajde chwile w weekend to to doswiadczenie pzreprowadze.
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Poprzednia strona

Powrót do CHEMIA WODY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości