filtracja w regale

Moderator: =Fresz=

filtracja w regale

Postprzez bandzior85 » Wt 17 mar, 2015 10:30

Cześć Wszystkim,

Przymierzam się do zrobienia regału krewetkowego i zastanawiam się jaką filtrację zastosować w zbiornikach których docelowo miałoby być 6 szt każdy po około 36l rozmieszczonych na dwóch piętrach regału (3 zbiorniki na półkę) .
Sprzęt jaki na tą chwile mam to parę sztuk pomp pat mini i jedna aquaszut 500l/h

Dotychczas stosowałem filtrację w postaci gęstej okrągłej gąbki nakładanej na pompę - rozwiązanie było dość proste i sprawdzało się na okres około 3 miesięcy, po tym czasie pory w gąbkach dość mocno się zapychały i trzeba było ją wymienić na nową.

Pomysłem nad którym się zastanawiam jest budowa hamburgów w każdym zbiorniku lecz wadą tego rozwiązania jest strata miejsca w tak niewielkich zbiornikach.
Hamburgów nigdy nie stosowałem ale słyszałem sporo dobrych opinii o nich.

Ostatnim rozwiązaniem wydaje mi się zastosowanie filtracji opartej na pompce napowietrzającej czego również nigdy nie próbowałem ale z tego co wiem takie pompki bywają dość głośne co jest dość kłopotliwe w przypadku gdy regał ma stać w pokoju w którym śpię.

Doradźcie coś.
CR, CB, SW, Panda, King Kong, Wine Red, Blue Bolt
Pozdrawiam
Grzesiek
bandzior85
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 184
Dołączył(a): Wt 27 gru, 2011 20:30
Lokalizacja: Gniew

Re: filtracja w regale

Postprzez Dakota » Wt 17 mar, 2015 14:25

bandzior85 napisał(a):Dotychczas stosowałem filtrację w postaci gęstej okrągłej gąbki nakładanej na pompę - rozwiązanie było dość proste i sprawdzało się na okres około 3 miesięcy, po tym czasie pory w gąbkach dość mocno się zapychały i trzeba było ją wymienić na nową.

Taką gąbkę wystarczy zdjąć i porządnie przepłukać w wodzie zlanej z akwarium i będzie znowu śmigać, wymiana na nową jest bez sensu.

Filtry hamburskie uchodzą za niemal bezobsługowe i bezproblemowe, filtry wewnętrzne z kolei są banalne w montażu i demontażu, przy odpowiednio dużej gąbce czyści się je tylko raz na jakiś czas. Hamburg zamontowany np. z tyłu akwarium napędzany małą głowicą (Pat Mini jest chyba najmniejsza) lub pompką, zajmuje niewiele miejsca.
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: filtracja w regale

Postprzez bandzior85 » Wt 17 mar, 2015 15:07

przecież wiem że gąbki się płucze ;-) problem w tym że te gąbki są zbyt gęste i według mnie kiepskiej jakości, łatwo się drą i słabo wypłukują

mam na myśli te

Obrazek
Ostatnio edytowano Wt 17 mar, 2015 19:08 przez bandzior85, łącznie edytowano 1 raz
CR, CB, SW, Panda, King Kong, Wine Red, Blue Bolt
Pozdrawiam
Grzesiek
bandzior85
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 184
Dołączył(a): Wt 27 gru, 2011 20:30
Lokalizacja: Gniew

Re: filtracja w regale

Postprzez Dakota » Wt 17 mar, 2015 16:20

Używam gąbek 45ppi, chyba najpopularniejsze. To prawda, że kiepskiej jakości gąbka lubi się drzeć i kruszyć, wtedy wymiana niezbędna. Jak dobrze trafisz to gąbka można długo posłużyć. W grudniu nie mogłam dojść do ładu ze starą gąbką (kilka razy płukałam w wodzie z akwarium a po 3-4 dniach potrafiła się zapchać i zasysało ją do środka), w końcu wkurzyłam się wypłukałam ją dokładnie pod bieżącą wodą (dużo szlamu było), po tym wróciła do baniaka i działa do dzisiaj ;-)
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: filtracja w regale

Postprzez Jajnik » Wt 17 mar, 2015 17:06

Bardzo ciekawy temat i chętnie poczytam Wasze opinie na ten temat :)
Sam przy regale chyba właśnie skłaniałbym się do hamburga, mimo, że zajmuje część zbiornika.

Dosyć duża powierzchnia filtracyjna i bezobsługowość, to do mnie przemawia.
Avatar użytkownika
Jajnik
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 72
Dołączył(a): So 09 lut, 2013 13:50

Re: filtracja w regale

Postprzez Inc0gnit0 » Wt 17 mar, 2015 19:09

45ppi to optymalna "gradacja " drobniejsza bedzie sie zapychac grubsza i krewetunie -malunie beda hasac po bebechach hamburgera jest na allegro sprzedawca gabek -wkładów do filtrów chyba wiekszosc kreweciarzy sie u niego zaopatrzyło w maty do hamburgów tnie na wymiar jaki sobie zażyczysz ceny ma przystepne.
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: filtracja w regale

Postprzez bandzior85 » Wt 17 mar, 2015 19:11

a pamiętasz kto to dokładnie?

dobra już chyba znalazłem ;-)

co do grubości maty myślicie że 3cm wystarczyłoby?

taki filtr w ogóle się jakoś czyści czy nie trzeba?
CR, CB, SW, Panda, King Kong, Wine Red, Blue Bolt
Pozdrawiam
Grzesiek
bandzior85
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 184
Dołączył(a): Wt 27 gru, 2011 20:30
Lokalizacja: Gniew

Re: filtracja w regale

Postprzez Inc0gnit0 » Wt 17 mar, 2015 20:13

czysci sie przy restarcie czyli płucze gabke i tyle , czyli róznie ..rok, dwa pewnie niektórzy i dłuzej nie czyszcza maty hamburga , w normalnych warunkach sie nie zapycha wcale pomijam przypadek kolegi z forum któremu udało sie tego dokonac przy pomocy niewyplukanego piaseczku. Jesli jako naped zastosujesz głowice to moze zachodzic koniecznosc jej czyszczenia o co zreszta sama głowica bedzie sie głosno dopominac ( na poczatku po uruchomieniu zanim biologia zaskoczy moze zaistniec koniecznośc wyczyszczenia głowicy ale to tez nie jest reguła w stabilnych baniakach wcale sie nie czysci głowicy od startu do restartu). Naped powietrzny mozna wyciszyc umieszczajac pompe powierza gdzies gdzie ja nie słychac niektórzy lokuja je na balkonach w specjalnych "skrzynkach" które ochronia przed warunkami atmosferycznymi.
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima


Powrót do FILTRACJA I NAPOWIETRZANIE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości