Filtr Hamburski + biologia

Moderator: =Fresz=

Filtr Hamburski + biologia

Postprzez bibu26 » So 07 mar, 2015 20:28

Witajcie
szukałem aby znaleźć wątek na temat filtra hamburskiego. Pytanie jest takie, bo chciałbym wykorzystać miejsce za gąbką na stworzenie taniego biologa, nie chciał bym robić tak jak kolega Szopen, czyli uruchamiać go napowietrzając, bo trzeba przy nim jakoś spać :-) wkłady były na pewno ceramika itp
bibu26
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 38
Dołączył(a): Cz 17 kwi, 2014 22:29

Re: Filtr Hamburski + biologia

Postprzez Inc0gnit0 » So 07 mar, 2015 20:41

Hamburg to przede wszystkim filtr biologiczny praktycznie bezobsługowy o dużej wydajnosci osiągnietej przy przy relatywnie niskich nakładach finansowych ( gąbka + głowica to około 60pln )ale okupiony spora objetoscia zajmowana w akwarium i nie kazdemu sie to podoba. Pchanie ceramiki do srodka nie zaszkodzi ale to juz przerost formy nad trescia jesli stac cie na ceramike wysokiej klasy nie lepiej odpuścić sobie hamburga i kupic dobry kubeł i wypchać go ceramika - zyskasz sporo miejsca w akwarium .
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Filtr Hamburski + biologia

Postprzez bibu26 » So 07 mar, 2015 21:01

akurat kubłów nie mam gdzie postawić a mam wydłużone krewetkarium właśnie na filtr hamburski tylko że wsypanie ceramiki w wolne miejsce za gąbka to chyba nic nie da ??
chciałbym zrobić to na razie w jednym krewetkarium a z czasem w kilku,
bibu26
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 38
Dołączył(a): Cz 17 kwi, 2014 22:29

Re: Filtr Hamburski + biologia

Postprzez Inc0gnit0 » So 07 mar, 2015 21:09

jak to mawiaja "a kto bogatemu zabroni" raczej nie zaszkodzi ceramika w bebechach hamburga o ile nie bedzie zmieniac parametrów wody ,ale reki za to nie dam sobie uciać poczytaj forum moze ktos stosuje/stosował takie połaczenie mediów i podzieli sie swoimi doswiadczeniami .
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Filtr Hamburski + biologia

Postprzez michal.l » So 07 mar, 2015 21:15

Po pewnym czasie za gąbką gromadzi się syf jak chcesz to
czyścić jak napchasz ceramiki :)
michal.l
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 622
Dołączył(a): N 05 gru, 2010 20:45
Lokalizacja: Myślenice/Kraków

Re: Filtr Hamburski + biologia

Postprzez Pethro » So 07 mar, 2015 21:43

Może tak jak to robią w akwariach morskich ? ;-)
siporax w siatce którą można podnieść, potrząsnąć, jak sie podniesie mamy przestrzeń z ktorej odsysamy muł. Gotowe :->

Ceramika niezmieniająca parametrów to spiekane szkło, najlepsze to matrix i siporax, reszta jest niewarta swojej ceny.
Pethro
 

Re: Filtr Hamburski + biologia

Postprzez kaboom » So 07 mar, 2015 22:43

Coście się z tą ceramiką do hamburgów uparli, mam ponad 50 baniaków z hamburgami, krewetkaria jak i z rybami (mocno przerybione bo to w sklepie) NO3 nie skacze powyżej 5-10 jednostek w baniaku 50l gdzie pływa 300 sztuk ryby więc po co ceramika ?
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: Filtr Hamburski + biologia

Postprzez bibu26 » N 08 mar, 2015 00:00

Filtr Turbo 500 Aquael można by było coś takiego dać i w razie czego dołożyć pojemnik.
czyli mówicie że nie zakładać żadnych wkładów biologicznych ?? ja myślę że poprawiało by to warunki w akwarium, chociaż może słabo się znam.
Gąbka na cała tylną ścianę i jakaś zwykła turbina starczy? jak byście mogli podać z których warto korzystać, czy kupić tą co podałem.
bibu26
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 38
Dołączył(a): Cz 17 kwi, 2014 22:29

Re: Filtr Hamburski + biologia

Postprzez Pethro » N 08 mar, 2015 00:36

Tak naprawdę to w krewetkarium wcale nie trzeba mieć wydajnej filtracji, bynajmniej nie dla samych krewetek. To jaki filtr zmajstrujesz powinno wynikać ze sposobu prowadzenia akwarium i tego czego oczekujesz po jego wyglądzie. W zwykłym akwarium na przetrzymanie tudzież hodowlanym obecność glonów, szyby zachodzące okrzemką mogą być czymś pożądanym. Ludzie nawet specjalnie tworzą takie warunki by sprzyjały glonom które są naturalnym pastwiskiem dla krewetek. Bo niedokarmiając larw krewetek to może być ich jedyne źródło pokarmu, a przynajmniej główne.

Co innego jak tworzysz akwarium które ma wyglądać jak z galerii T. Amano, z mocnym światłem, z całą masą korzeni i roślin produkujących sporo DOC, i jednocześnie nie uśmiecha ci się metoda prowadzenia z wykorzystaniem dużych podmian wody.. w tedy lepsza filtracja pomaga bo bakterie w pełni przejmują kontrolę nad rozkładaniem metabolitów nie zostawiając resztek dla glonów.
Pethro
 

Re: Filtr Hamburski + biologia

Postprzez bibu26 » N 08 mar, 2015 00:50

i bardzo dziękuje za wyjaśnienie to chciałem słyszeć, typowo w hodowlę się jeszcze nie będę bawił a lubię jak jest coś ładnego więc idę w dobrą filtrację i będzie Hamburg i biologia, a powiedz mi jeszcze czy przez wkłady musi przepływać woda jak w kubełku, czy może leżeć w siateczce za gąbka i będzie działało ???
bibu26
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 38
Dołączył(a): Cz 17 kwi, 2014 22:29

Re: Filtr Hamburski + biologia

Postprzez Pethro » N 08 mar, 2015 01:30

Woda musi przepływać, choćby bardzo wolno ale ruch jakiś musi być. Możesz tą siatkę jakoś zachaczyć o rant akwariuum by cała jej zawartość nie spoczeła na dnie tylko przylegała do gąbki. To pewnie w zupełności wystarczy. Aczkolwiek może jak dasz dużą gąbke to sama gąbka da radę. Sam ceramike traktuje bardziej jako substytut czegoś o mniejszej powierzchni ( gąbka) gdy dysponuje małą przestrzenią na media filtracyjne.

Niektórzy tu twierdzą że kaskada daje za mało miejsca na filtrację, moim zdaniem to nieprawda bo wystarczy wydajny wkład by powetować sobie małą powierzchnię, tutaj fotka jednego mojego akwarium gdzie u góry widać filtracje, obecnie całkowicie przesłoniętą. Ostatnie czyszczenie było kwartał temu polegające na przepłukaniu tej zjechanej paroletniej gąbki :lol: ceramiki nie czyściłem od ponad pół roku w żaden sposób.

Obrazek
W tym akwarium glony to coś co nigdy nie wystąpiło nawet jak miałem chwilowy skok NO3 po wsypaniu paru garści amazonii. Szyby nigdy niebyły czyszczone, a wszystkie są w idealnej przejrzystości. oczywiscie podłoża nie odmulam bo się nawet nie da .. przy tej grubości podłoża :lol:
Pethro
 

Re: Filtr Hamburski + biologia

Postprzez Inc0gnit0 » Pn 09 mar, 2015 22:35

Jestem zaciekawiony jakie efekty przyniesie takie połaczenie jakie zamierzasz zastosować hamburg+ceramika w jego wnetrzu . Licze na częste aktualizacje . A moze sie pokusisz o mały experymencik :odpalic hamburga dac mu czas żeby dojrzał zrobic pomiary no2 i no3 , dolożyć ceramike dac jej czas żeby załapała"bakcyle" zrobic pomiary. porównanie wyników moze byc interesujace dla sporej grupy akwarystów. Zdaje sobie spraw ze taki eksperyment potrwa miesiace wiec nie bede naciskać.
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Filtr Hamburski + biologia

Postprzez bibu26 » N 15 mar, 2015 00:12

W takim wypadku spróbuje odpalić dwa podobne zbiorniki jeden z ceramiką a drugi bez
bibu26
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 38
Dołączył(a): Cz 17 kwi, 2014 22:29


Powrót do FILTRACJA I NAPOWIETRZANIE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości