Oświetlenie krewetkarium - LED czy nie ?

Moderator: =Fresz=

Oświetlenie krewetkarium - LED czy nie ?

Postprzez daveron » Wt 18 sie, 2015 21:42

Witam,

Najpierw troche o zbiorniku:

Wymiary 40x25x30

Roslinki:

Eleocharis Parvula
Staurogyne sp. REPENS
Hottonia inflata
Jakis Anubias i kryptokoryna, oraz christmas moss

Jak widac roslinki malo wymagajace ale chcialbym porzadne oswietlenie w razie gdybym w przyszlosci chcial cos pozmieniac.

I teraz pytanie na co.

Czytajac forum dotarlem do nastepujacych propozycji:

http://allegro.pl/aquael-decolight-duo- ... 18826.html

http://allegro.pl/aquael-leddy-smart-6w ... 81752.html

http://allegro.pl/oswietlenie-akwarium- ... 72319.html

Oprocz opini ktora wg was by sie nadawala najbardziej prosilbym o wyjasnienie.
Najpierw natrafilem na lampke diversa intenso i doszedlem do nastepujacych informacji :
Sa tam zamontowane LEDy 5050 , a belka 10.1W ma ich 42... Problem polega na tym ze kazdy taki LED produkuje zaledwie 10-16 lm. Gdzie tu ta wspaniala wydajnosc technologii LED? Jesli sie myle prosze o wyprowadzenie z bledu.
Jak sprawa wyglada z pozostalymi lampkami ? Czy ktos ma jakies informacje na ten temat ?

Bede wdzieczny zarowno za wyjasnienie tej kwestii jak i doradzenie na jaki produkt powinienem sie zdecydowac. A jesli moje propozycje sa do bani, to bede wdzieczny za podsuniecie czegos wartego uwagi.

Pozdrawiam !
daveron
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 80
Dołączył(a): Wt 19 maja, 2015 16:07

Re: Oświetlenie krewetkarium - LED czy nie ?

Postprzez Inc0gnit0 » Śr 19 sie, 2015 08:12

daveron napisał(a):Oprocz opini ktora wg was by sie nadawala najbardziej prosilbym o wyjasnienie.
Najpierw natrafilem na lampke diversa intenso i doszedlem do nastepujacych informacji :
Sa tam zamontowane LEDy 5050 , a belka 10.1W ma ich 42... Problem polega na tym ze kazdy taki LED produkuje zaledwie 10-16 lm. Gdzie tu ta wspaniala wydajnosc technologii LED? Jesli sie myle prosze o wyprowadzenie z bledu.
Jak sprawa wyglada z pozostalymi lampkami ? Czy ktos ma jakies informacje na ten temat ?

Bede wdzieczny zarowno za wyjasnienie tej kwestii jak i doradzenie na jaki produkt powinienem sie zdecydowac. A jesli moje propozycje sa do bani, to bede wdzieczny za podsuniecie czegos wartego uwagi.

Pozdrawiam !

Diverse intenso led przerabiałem w wersji 7,2W na 30l baniak i wydajnosciowo( w moim subiektywnym odczuciu) odpowiednikiem dla niej była aquael decolight 11W która miała zastapic bo światła było ciut mało ostatecznie zrezygnowałem z diversy a decolight przerobiłem na 15W swietlówki kompaktowe na gwint e27 ( w dziale DIY jest temat jak to zrobiłem) . Ledy sa oszczedne choc drogie w zakupie w porównaniu do tradycyjnych świetlówek obecnie wszystkie baniaki oswietlam ledami w "cywilnymi" typu GU 10 ( równiez w dziale DIY znajdziesz jak to zrobiłem) i nie narzekam.
Podsumuje tak ledy maja swoje wady( cena i wciąz słabszy niz swietlówki stopień odwzorowania widma słonecznego) i zalety ( oszczedność energii i długi czas działania) jesli myslisz nad roślinami wymagajacymi dobrego światła to dedykowane swietlówki dla akwarystyki roslinnej znanych i cenionych producentów bija ledy ,jesli nie masz zapedów w strone holendra i spory wydatek na lampke led nie jest problemem bierz smiało ledowe lampki lub jesli masz smykałke do majsterkowania zrób własny led zestwa oswietleniowy patentów jak to zrobic jest od groma na forach i youtube
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Oświetlenie krewetkarium - LED czy nie ?

Postprzez kaboom » Śr 19 sie, 2015 13:56

Z twoich propozycji to zdecydowanie Leddy Smart 6W, kup 2 sztuki jedną Sunny drugą Plant , fajna estetyka, całkiem niezłe światło i cena bardzo dobra.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce


Powrót do OŚWIETLENIE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości