Kosteczka 15l początki szczęścia

Podwodne pola dzikiej roślinności i żarłocznych zjadaczy alg ;-)
Nasze domowe ogrody krewetkowe.

Moderator: =Fresz=

Kosteczka 15l początki szczęścia

Postprzez jimsonit » N 07 cze, 2009 11:49

Litraż(rozmiary,szkło): 15l opti-white 25/25/25

Oświetlenie: lampka biurkowa-23 w świetlówka energooszczędna 2700k (wiem złe widmo,przygotowuje się do żarówki energo. 6500k)

Filtracja: kaskada fzn 1 wypełnione ceramiką,zakończone watą perlonową.Rura zabezpieczona gąbką

ogrzewanie: aquael 25 w płaska9temp 26 st.)

Nawożenie:bimbrownia(działa tylko 3 dni-za zimno w pokoju czy zacier zły),planta gainer classic,kulki nawozowe,szyszki olszy

Parametry:brak(czekam na testy)

Podłoże:aqua substrate 2

Fauna:2 krewetki amano,otosek,czekam na 5 redek i 5 yellow.

Flora:mchy(nazw nie pamiętam),glosia,mały heniek i reszty nie wiem

Uwagi:akwarium ma jakieś 5 tygodni,zmieniałem wodę jakieś 2 razy,nawoziłem tylko raz,bo mam kulki pod korzeniami.Ale zaczynam mieć problem z nitkami,na razie jest ich mało.jutro dostane testy więc podam dokładne parametry.
Proszę was o jakieś rady bo śledzę was na tym forum i ucze się pilnie by nie popełniać błędów.
Czy coś zmienić,usunąć czy dodać.
Proszę o wyrozumiałość jestem początkującym maniakiem krewetek


i zdjątka:

Fresz33 Pozwoliłem sobie zmienić linki bo tak jest chyba wygodniej oglądać ;-) wklejaj odpowiednie linki do [img]
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Dziękuje
Ostatnio edytowano N 07 cze, 2009 21:20 przez jimsonit, łącznie edytowano 1 raz
jimsonit
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 22
Dołączył(a): Cz 28 maja, 2009 08:23
Lokalizacja: Pszczyna

Postprzez batman-ka » N 07 cze, 2009 12:20

Akwarium bardzo ładne ale aż przykro mi powiedzieć,że to dopiero początek nitek,podstawowym błędem było wystartowanie baniaka i nie podmienienie kilka razy 100%wody codziennie na starcie,Freszu ma taką fajną instrukcję obsługi do tych podłoży :-D(Freszu jak czytasz to wklej :-D )
To (trefne) podłoże ma to do siebie,że jest bardzo niestabilne,mam nitki we wszystkich moich baniakach na tym podłożu co bym nie zrobiła,dlatego jutro wyrzucam te podłoża w kubeł i kupuje redbee sand,bo brakuje mi sił,jeżeli jeszcze dodatkowo nawozisz to pewnie jest tam bomba kaloryczna i nitki tylko czekają.Zapewne trzyma je w ryzach tylko niskie pH,ale jak coś pójdzie nie tak i pH dojdzie do 7 to się zacznie.
Nie znam leku na nitki,Freszu robi podmiany 40% i chyba na tym daje radę,ale niech się sam wypowie ;-)
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez jimsonit » N 07 cze, 2009 12:46

Zmiana podłoża nie wchodzi w gre,za dużo wydałem pieniędzy.Nie chcę tam nic naruszać,zbiornik dojrzewa więc poczekam.Tylko chciałbym się dowiedzieć co powinienem robić dobrze by ustrzec się plagi.Mam nadzieję że przez mój zły wybór podłoża nie będę musiał robić restartu.Ah szkoda że nie wiedziałem o tym podłożu wcześniej.
Dziękuje za radę
jimsonit
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 22
Dołączył(a): Cz 28 maja, 2009 08:23
Lokalizacja: Pszczyna

Postprzez jimsonit » N 07 cze, 2009 13:36

ale zauważyłem że po dodaniu szyszek olszy i zmianie wody nitki sie cofają.zmieniłem prefiltr na grubszą gąbkę.Ogólnie mchy rosną pięknie a nitki atakują głównie roślinę drobnolistną którą mam z tyłu akwarium,roślinka wypuszcza młode piękne zielone listki ale starsze znitkowane i niektóre zżółkły ale roślina się rozkrzewia i wypuszcza korzenie od łodyg.Miałem rośliny pływające ale tak szybko się rozrosły (wyjadły cały azot??) że musiałem je usunąć i one mogły być przyczyną nitek,teraz jakby się zmniejszają.Amano karmie raz dziennie one uwielbiają kopać w podłożu i skubać korzeń,moi czyściciele.
Będę obserwował i działał.
jimsonit
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 22
Dołączył(a): Cz 28 maja, 2009 08:23
Lokalizacja: Pszczyna

Postprzez batman-ka » N 07 cze, 2009 14:16

Ten temat podłoża AS wertujemy w kółko non stop ale może faktycznie powinnien ktoś zrobić przegląd podłoży z opisem :-D
Ja miałam 2 worki tego i też biję się w czoło ,że to kupiłam,takie roślinki jak mały heniek i glosia nie mają szans na tym podłożu,no chyba,że tak jak ja,do 27l mam filtry giganty,a wodę podmieniam bardzo często ale i tak nitki są,zeszłam nawet ze światłem do 9W,nawet na gałęzatce rosną!
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Kosteczka 15l początki szczęścia

Postprzez Waldii » N 07 cze, 2009 15:09

Witam, to jakie podłoże zastosować ?? Ja mam ADA amazonia 2 i w jednym akwarium nitki troszkę wchodzą ale to wina chyba oświetlenia, a w drugim minimalnie praktycznie nie widoczne .. wiec ?? a co do akwarium to ładnie się prezentuje :) Pozdro
45l Babulti, Red Cherry
45l SSS ,SSSS Cristale / Biene
25l S, SS Cristale / Biene
Waldii
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 28
Dołączył(a): N 26 kwi, 2009 16:11
Lokalizacja: Bełchatów

Postprzez Nerw » N 07 cze, 2009 16:13

Ładny baniaczek. Szczególnie podoba mi się ten korzonek, jest świetny.
Dołączam się do prośby o przepis jak postępować z takimi podłożami ;-)
"Myśli są niczym maleńki prozaiczny ziemniak w kępie psychodelicznych chryzantem" :)
Magda
Avatar użytkownika
Nerw
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 141
Dołączył(a): Cz 05 mar, 2009 21:25
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez jimsonit » N 07 cze, 2009 18:43

Trochę nie rozumiem skoro to podłoże typowe dla roślin wodnych które stabilizuje Ph i nie należy do najtańszych,dlaczego powoduje takie problemy?Czy chodzi wyłącznie o nitki czy też o inne glony.
Ma ktoś może jakieś głębsze info na temat tego podłoża (jacyś eksperci),jak się z nim obchodzić by uniknąć błędów.
jak już pisałem nie chcę zmieniać podłoża bo uważam że jest ono dobre a błędy wynikają z mojego amatorskiego podejścia.
Czy aby na pewno to podłoże jest takie złe?Czy ludzie którzy to produkują podsuwają nam bubel?
Już sam nie wiem ale chcę by moje krewcie miały się jak w domu
jimsonit
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 22
Dołączył(a): Cz 28 maja, 2009 08:23
Lokalizacja: Pszczyna

Postprzez batman-ka » N 07 cze, 2009 19:12

Z AS postępuje się jak z ADA
Obrazek

tylko,że ADA potem działa i ma się dobrze,a AS nie ma ochoty,na początku jest ok,po czym po ok.2 tygodniach się zaczyna,nie wiem co musiałoby być w akwarium,żeby podłoże nie wariowało,może tona roślin,to nie mój pierwszy baniak na tym podłożu,obecnie mam 2,wcześniej miałam 3 z czego 2 po 100l,zawsze to samo,niezależnie od roślin czy filtracji.
Do tej pory Freszu też miał akwa na ADA i było ok ,jak przerzucił się na AS to wysyp glona,u mnie były i są tylko nitki,niezależnie od lampy,próbowałam z dużym oświetleniem i CO2,średnim i małym więc olewam to podłoże i inwestuję w redbee sand bo nie potrzebuje nawozu dla roślin a podłoże dla krewetek,bo jak mi fikną S-ki to koniec :-D
Poza tym ostatnie podłoże jakie kupiłam jest dziwne,bo pomimo ,że mam je świeże w akwarium 27l nie chce obniżyć mi pH i wynosi ono 7,pomimo stosowania prawie czystej RO.

Nie wiem,pierwszy worek był spoko,obniżał ph prawidłowo,drugi jest trefny :-D
Dla mnie to bomba atomowa z opóznionym zapłonem,nie daj boże wpuścić helenkę albo coś kopiącego w dnie.

Jak już kupiłeś to podłoże to trudno jakoś trzeba będzie się przemęczyć,bo szkoda kasy ;-)
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez KuMaK » N 07 cze, 2009 19:22

batman-ka napisał(a):Z AS postępuje się jak z ADA
[url=http://img146.imageshack.us/img146/1725/p5122273.jpg]Obrazek[/URL]

tylko,że ADA potem działa i ma się dobrze,a AS nie ma ochoty,na początku jest ok,po czym po ok.2 tygodniach się zaczyna,nie wiem co musiałoby być w akwarium,żeby podłoże nie wariowało,może tona roślin,to nie mój pierwszy baniak na tym podłożu,obecnie mam 2,wcześniej miałam 3 z czego 2 po 100l,zawsze to samo,niezależnie od roślin czy filtracji.
Do tej pory Freszu też miał akwa na ADA i było ok ,jak przerzucił się na AS to wysyp glona,u mnie były i są tylko nitki,niezależnie od lampy,próbowałam z dużym oświetleniem i CO2,średnim i małym więc olewam to podłoże i inwestuję w redbee sand bo nie potrzebuje nawozu dla roślin a podłoże dla krewetek,bo jak mi fikną S-ki to koniec :-D
Poza tym ostatnie podłoże jakie kupiłam jest dziwne,bo pomimo ,że mam je świeże w akwarium 27l nie chce obniżyć mi pH i wynosi ono 7,pomimo stosowania prawie czystej RO.

Nie wiem,pierwszy worek był spoko,obniżał ph prawidłowo,drugi jest trefny :-D
Dla mnie to bomba atomowa z opóznionym zapłonem,nie daj boże wpuścić helenkę albo coś kopiącego w dnie.

Jak już kupiłeś to podłoże to trudno jakoś trzeba będzie się przemęczyć,bo szkoda kasy ;-)


Nie rozumiem was, nie wiem co Wy robicie z tym podłożem.
Ja jestem zadwolony z parametrów jakie daje mi AS II+.

Wystarczy rzęsa wodna na połowie powierzchni baniaka, by uniknąć glona - to jest moja strategia na glona.
Pozdrawiam
Rafał Maciaszek
www.facebook.com/Kumak.Shrimp
Avatar użytkownika
KuMaK
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 897
Dołączył(a): Wt 15 lip, 2008 20:25
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez jimsonit » Pn 08 cze, 2009 08:41

Dziękuje Fresz33 za te zdjątka,masz racje milej się ogląda.
Próbowałem je wrzucić tak jak ty ale mi nie wyszło.
Robię teraz małą szafeczkę pod akwarium i gdy dostane nowe krewcie zamieszczę zdjęcia i zastanawiam się nad zmianą żarówki na 865 bo ta 2700 daje zbyt żółtawe światło
jimsonit
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 22
Dołączył(a): Cz 28 maja, 2009 08:23
Lokalizacja: Pszczyna

Postprzez jimsonit » Pn 08 cze, 2009 08:44

Aha zmieniłem oświetlenie z 12 h na 9h,od 12-21.
Zobaczę efekty
jimsonit
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 22
Dołączył(a): Cz 28 maja, 2009 08:23
Lokalizacja: Pszczyna

Postprzez jimsonit » Pn 08 cze, 2009 13:21

dziś dostałem testy i mam takie parametry:

no3 10
no2 0,5
gh 7
kh 3o
ph 6,4
jimsonit
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 22
Dołączył(a): Cz 28 maja, 2009 08:23
Lokalizacja: Pszczyna

Postprzez KuMaK » Pn 08 cze, 2009 13:32

batman-ka napisał(a):
Już zgłupiałem, w jakim znaczeniu glosia i heniek nie mają szans ?


w takim sensie,że jak glon łapie to jak się ma trawnik to przerypane,ja wywalałam 3 razy glosię i heńka,np.w baniaku 100l glon urósł na dnie bezpośrednio na kulkach AS :-D


Nie spotkałem się z takim czymś u siebie w baniakach, ale wierzę - wiem, że kolega też miał jakieś "porosty" na kulkach AS.

Ja przyniosłem do siebie henka z glonem (który rósł na AS-ie) to filipinki (Atyoda Pilipes) wyżarły go, a heniek rośnie dalej piękny ;-)
Pozdrawiam
Rafał Maciaszek
www.facebook.com/Kumak.Shrimp
Avatar użytkownika
KuMaK
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 897
Dołączył(a): Wt 15 lip, 2008 20:25
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez jimsonit » Pn 08 cze, 2009 20:42

Dzięki freszu jutro podrzucę fotki,a czy moje parametry są dobre?Kupiłem uzdatniacz z JBL dla krewetek i będę dodawał z odstanę kranówką,mam nadzieję że im nie zaszkodzi.
Ja pragnę tylko pozbyć się tych nitek,będę próbował na różne sposoby,nie poddam się tak łatwo.
Może rzeczywiście kupię jakieś nitkolube zwierzątka.
jimsonit
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 22
Dołączył(a): Cz 28 maja, 2009 08:23
Lokalizacja: Pszczyna

Następna strona

Powrót do PREZENTUJEMY KREWETKARIA

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości