Podmiany wody - spadek pH

Pytania i informacje na temat naszych uroczych, wielonogich, podwodnych stworzeń

Moderator: =Fresz=

Podmiany wody - spadek pH

Postprzez annag » Pn 18 kwi, 2016 19:50

Witam.
Mam pytanie odnośnie pH przy podmianie wody.
Otóż mam zbiornik 30l. Podmieniam 4 litry wody. Jest to czyste RO + minerały. W zbiorniku pH wynosi między 6-6.5 (zapewne wartość ta utrzymuje się dzięki aktywnemu podłożu) natomiast podmieniana woda, już po mineralizacji ma pH równe 5.

I w tym momencie nie wiem czy jak podmienię taką ilość wody to czy zmiana pH nie będzie zbyt drastyczna?
W akwarium obecnie przebywają tylko ślimaki, ale niedługo zagoszczą Crystale dlatego muszę się upewnić, że taka podmiana im nie zaszkodzi.

Jeśli chodzi o inne istotne parametry to kH 0-1, GH 6 zarówno w akwarium jak i w podmienianej wodzie.

Proszę o w miarę szybką odpowiedź,
Pozdrawiam
annag
Potencjalny Maniak
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pn 18 kwi, 2016 19:48

Re: Podmiany wody - spadek pH

Postprzez Inc0gnit0 » Pn 18 kwi, 2016 20:03

Trzymanie ślimaków w wodzie o niskim ph to dla nich tortura kwasna woda podrażnia ich błony sluzowe i rozpuszcza skorupki prawdopodobnie beda zyc ale co to za zycie.
Wode uzyskujesz z filtra Ro czy z marketu? jesli z filtra RO to sie nie przejmuj i rób jak robisz niskie ph jest z winy co2 które woda wchłoneła z powietrza.
Jesli wode masz z marketu warto by sprawdzic jaki ma EC/TDS przed mineralizacja jesli wynik badania bedzie pomyslnyczyli nie przekraczajacy 20us to jak wyzej rób swoje jesli us bedzie wyzsze to masz wode z nazwy demineralizowana jest ona chemicznie pozbawiona jedynie tzw "kamienia" wiec pomiary gh i kh wykaza zero a us /tds bedzie wysokie wtedy poszukaj wody demineralizowanej/destylowanej lepszej jakości.
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Podmiany wody - spadek pH

Postprzez annag » Pn 18 kwi, 2016 20:20

Ślimaki (konkretnie rozdętki) nie były sprowadzone celowo, przywlokły się z roślinkami i chyba nie narzekają na miekką wodę bo mnożą się na potęgę a te dwa pierwsze od czasu jak przybyły (minął miesiąc) podwoiły swoje rozmiary :)
Wodę mam ze swojego filtra RO także wszystko z nią w porządku. Martwiła mnie tylko właśnie ta różnica w pH między wodą podmienianą a tą w akwarium.
annag
Potencjalny Maniak
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pn 18 kwi, 2016 19:48

Re: Podmiany wody - spadek pH

Postprzez Inc0gnit0 » Pn 18 kwi, 2016 20:35

upedz wody do szkalneczki i zmierz ph po czym odstaw szklanke na 24h i zmierz ponownie ph sie przekonaszze sie zmieni
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Podmiany wody - spadek pH

Postprzez annag » Pn 18 kwi, 2016 20:40

To to wiem, że pH wzrośnie po jakimś czasie ;-)
Tylko chodzi właśnie o ten moment dolewania kiedy pH jest jeszcze dużo niższe. Czyli co, ewentualnym rozwiązaniem będzie odstawienie wody do podmiany na kilka godzin wcześniej, żeby wszystko się dotarło?
annag
Potencjalny Maniak
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pn 18 kwi, 2016 19:48

Re: Podmiany wody - spadek pH

Postprzez SUHY » Pn 18 kwi, 2016 21:46

Nie przejmuj się PH wody do podmian , nie wpływa owe znacząco na ph w zbiorniku .W zasadzie jeśli to w znikomym stopniu niemierzalnym "zwykłymi " testami .

Inc0gnit0 nie wiem jak , bo z realnego podejścia wychodzi że ślimaki mają przesrane , ale .
Zauważyłem że tylko takie które zostały przeniesione z zbiornika w którym było KH , te które się wykluły w niskim ph rosną w najlepsze i mają piękne nie nadszarpnięte muszle .Wygląda na to że po prostu "użyły" do budowy pancerza to co miały do dyspozycji bez KH.
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Podmiany wody - spadek pH

Postprzez Inc0gnit0 » Pn 18 kwi, 2016 22:04

SUHY to raczej trudne bez weglanu wapnia , slimaki które zyja od urodzenia w kwasnej wodzie maja miekkie skurzaste muszle jak jajko skorupce wymoczone w occie . Jesli sa twarde to woda jest mało "żrąca"
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Podmiany wody - spadek pH

Postprzez SUHY » Pn 18 kwi, 2016 22:35

Inc0gnit0 napisał(a):SUHY to raczej trudne bez weglanu wapnia , slimaki które zyja od urodzenia w kwasnej wodzie maja miekkie skurzaste muszle jak jajko skorupce wymoczone w occie . Jesli sa twarde to woda jest mało "żrąca"

Nie wiem jak żrąca :-P , ale testy ( stare co prawda) "świecą" na czerwono co daje 5 ph .Ro us = 0 . więc ... J/W napisałem kumam , ale jakoś sobie radzą .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Podmiany wody - spadek pH

Postprzez cthulhu » Wt 19 kwi, 2016 13:43

Może nie do końca stricto w temacie, ale też mam pytanie dotyczące podmianek wody.

1. Jak długo woda RO może być przechowywana w baniakach ?
Kupuję kilaka baniaków 5l wody RO by nie jeździć co tydzień po jedną butelkę.

2. Czy woda RO może być mieszana z Salty Shrimp Mineral GH+ i magazynowana na okres kilku tygodniu przed podmianką?
Z reguły dodaje Salty do całej butle 5L, ale przeważnie 3l podmieniam więc 2l mi zostają na następne podmianki.
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Podmiany wody - spadek pH

Postprzez SUHY » Wt 19 kwi, 2016 23:14

Napiszę o spostrzeżeniach , bo nie testowałem przetrzymywania wody .
Ale .. mam spory zbiornik , w którym przyrządzam wodę do podmian RO + salty .Zawsze zostaje niewielka ilośc około 0,5 cm bo pompa nie wycmoka do dna . I okazało się że w paru punktach pojawiły się kłaczki . niby woda uboga i nic nie urośnie ale po dodaniu salty juz na tyle żyzna że coś w niej chętnie się rozwija .Co za tym idzie przetrzymanie "posolonej" może nie być wskazane .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Podmiany wody - spadek pH

Postprzez Inc0gnit0 » Śr 20 kwi, 2016 04:45

zawsze "sole" wode tydzien przed jej zastosowaniem i nic zlego sie nie dzieje ale "posolona" wode trzmam w ciemnym miejscu i tylko tydzień , woda ro jest jałowa mozna ja przetrzymywac długooo ale musi byc szczelnie zamknieta żeby kurz jej nie urzyznił
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Podmiany wody - spadek pH

Postprzez cthulhu » Śr 20 kwi, 2016 05:28

O, to dobrze wiedzieć. Dzięki :)
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów


Powrót do FORUM O KREWETKACH

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości