Hybrydowe krewetki Taiwan Bee

Pytania i informacje na temat naszych uroczych, wielonogich, podwodnych stworzeń

Moderator: =Fresz=

Hybrydowe krewetki Taiwan Bee

Postprzez robertseneta » Pn 05 paź, 2015 15:45

Jak udowodnić sprzedawcy że osobniki które mi sprzedał nie dają pożądanego potomstwa czyli nie są hybrydami?
robertseneta
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pn 05 paź, 2015 15:23

Re: Hybrydowe krewetki Taiwan Bee

Postprzez TPI » Pn 05 paź, 2015 15:48

nie trzeba udowadniać...
on już to wie.
TPI
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 41
Dołączył(a): Wt 31 mar, 2015 10:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hybrydowe krewetki Taiwan Bee

Postprzez Inc0gnit0 » Pn 05 paź, 2015 18:06

Odwróce pytanie jak udowodnic kupujacemu ze hybrydy to hybrydy? Kazde z osobna jakie nosi samica( 100% pewnej hybrydy stuknietej przez samca hybrydy 100% pewnego) jajeczko ma teoretycznie tylko 25% szansy że bedzie taiwanem, czyli teoretycznie moze byc w miocie 100% taiwanów ale o wiele wieksze szanse że w miocie nie bedzie żadnego taiwana zazwyczaj jest od 2 do 5 powyzej 10 to juz wyczyn :P dodatkowo młodziutkie świerzo wyklute taiawany sa o weile mniej wytrzymałe niz ich hybrydowe rodzeństwo i dlatego czesto złe warunki dla maluchów a zwłaszcza brak odpowiedniego pokarmu przez pierwsze dni życia powoduja ze taiwany te które sie urodza po rodzicach hybrydach nie przezywaja i niedoświadczony hodowca ich wcale nie zauważa więc zaczyna kombinowac tak jak ty ze został oszukany i dostał zwykłe crystale. kupujesz hybrydy kupuj od sprzedawcy który jest sprawdzony i ma dobra reputacje na naszym forum nie brakuje takich.

Edit: Zawsze mozesz kupić w pakiecie taiwany z hybrydami od jednego sprzedawcy , na logike jesli ma taiwany to ma i hybrydy a nawet jesli ma hybrydy nie pewne w 100% to zrobisz selekcje hybryd usuwajac samce zostana ci samice hybrydy/CR/CB i taiwany samce i samice ich potomstwo na 100% bedzie hybrydami a jesli saone naprawde hybrydami to pojawia sie taiwany i to znacznie wiecej niz w przypadku gdy hybryde z hybryda połaczysz.
Ostatnio edytowano Pn 05 paź, 2015 18:53 przez Inc0gnit0, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Hybrydowe krewetki Taiwan Bee

Postprzez bruus » Pn 05 paź, 2015 18:35

Przepraszam że się tak zapytam ale czy istnieje taki temat ze sprawdzonymi sprzedającymi ?
Jakoś nie rzucił mi się nigdzie w oczy, a sam będę za jakieś 3 tygodnie szukał dobrego źródła w okolicach Warszawy.
----------------
Pozdrawiam,
Bruus
bruus
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 44
Dołączył(a): N 27 wrz, 2015 15:41
Lokalizacja: Legionowo

Re: Hybrydowe krewetki Taiwan Bee

Postprzez Inc0gnit0 » Pn 05 paź, 2015 18:44

Tu niestety trzeba sie wysilić kiedys był temat gdzie oceniano sprzedajacych ale budził wiele kontrowersji i sprzeciwów zwłaszcza ze strony sprzedajacych "wyróznionych" przez niezadowolonych klientów "lajkami" wiec został usuniety. Teraz musisz samemu poszukać polecam wnikliwe przejrzenie tematów w dziale "prezentujemy krewetkaria" oraz/i wypytac forumowiczy napewno kogos poleca ale czy z twojej okolicy tego nie zagwarantuje.zawsze mozna sie ogłosić w dziale kupie i weryfikować według wyzej zamieszczonej metody potencjalnych sprzedajacych.
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Hybrydowe krewetki Taiwan Bee

Postprzez bruus » Pn 05 paź, 2015 18:48

Czyli łatwo nie będzie :(
----------------
Pozdrawiam,
Bruus
bruus
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 44
Dołączył(a): N 27 wrz, 2015 15:41
Lokalizacja: Legionowo

Re: Hybrydowe krewetki Taiwan Bee

Postprzez Inc0gnit0 » Pn 05 paź, 2015 18:57

jesli znajdziesz kogoś w swojej okolicy to obejrzyj na własne oczy baniak z którego beda twoje jesli zobaczysz dorosłe samce crystali to pochodzenie hybryd jest watpliwe musza byc wyłacznie samice crystali/hybryd i taiwany samce+samice a przynajmniej tak mam u siebie ;)
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Hybrydowe krewetki Taiwan Bee

Postprzez SUHY » Pn 05 paź, 2015 19:11

Hybrydy teraz tańsze i bardziej pospolite od "czystych" więc raczej nikt nie kombinuje .
Dwa to jak są uzyskane jest ważne , jak ktoś ma stado "hybryd" bez dodatku samca taiwana to potomstwo jest marnej jakości bo może się okazać że samiec zapylający nie nosił odpowiednich genów i dzieciaki to zwykłe CR/CB .
Trzy , spora większość początkujących ( i starych wyjadaczy też ) nie jest wstanie odchować młodych ,więc nie czepiał bym się sprzedawcy .(przynajmniej do czasu sprawdzenia czy nasz zbiornik pozwala na odchowanie tai )
Takie zakupy zawsze z sprawdzonego źródła .Opinia /Zdjęcia /Filmy dużo mówią o hodowli .
Jest dział PREZENTUJEMY KREWETKARIA , pooglądasz będziesz wszystko wiedział .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Hybrydowe krewetki Taiwan Bee

Postprzez robertseneta » Wt 06 paź, 2015 06:55

Dzięki za odpowiedzi. Zwróciłem się w tej sprawie do specjalisty genetyka i dowiedziałem się jak to działa. Sprzedawcy to ja raczej nic udownić nie mogę bo jak się uprze to zawsze powie że to nie jego krewetki próbuje mu oddać. Ale na szczęście to nie na reklamacji mi zależy najbardziej. Zależy mi natomiast na umiejętności określania genotypów na podstawie krzyżówek testowych i taką na razie wiedze zdobyłem. Okazało się że nie jet to takie trywialne jak szachownica Punetta i nie wystarczy sam informacja że 25% potomstwa hybryd to TB. Sprawa jest troszkę bardziej rozbudowana i teraz tylko muszę popróbować odpowiednich obliczeń. Będę czytał w genotypach niczym w otwartej księdze :)

Czy prócz Taiwan Bee są jeszcze inne pożądane fenotypy o takim sposobie dziedziczenia?
robertseneta
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pn 05 paź, 2015 15:23

Re: Hybrydowe krewetki Taiwan Bee

Postprzez robertseneta » Śr 07 paź, 2015 06:51

Może komuś się przyda. Znalazłem tabele/wykres prezentujący prawdopodobieństwo heterozygotyczności.
https://www.facebook.com/towarzystwoani ... =3&theater" target="_blank
Nie do końca jest dla mnie jasny sposób obliczenia tego ale i to rozgryzę. Pozdrowienia.
robertseneta
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pn 05 paź, 2015 15:23

Re: Hybrydowe krewetki Taiwan Bee

Postprzez =Fresz= » Śr 07 paź, 2015 07:49

Dzięki za link chyba się wybiorę na to szkolenie ;-)
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Hybrydowe krewetki Taiwan Bee

Postprzez tomek.b » Śr 07 paź, 2015 17:42

Zeby hybryda byla hybrydą, musi posiadać jeden gen dominujący Crystale i drugi recesywny gen Taiwana. Gen Crystala nazwijmy C a gen Taiwana nazwijmy t.
Czyli fenotypowo wygląda jak Crystal a genotypowo, nie jest jak czysty Crystal CC ani jak Taiwan tt, tylko posiada jeden chromosom Crystala i jeden Taiwana czyli jest Ct.
Podczas gdy połączą się dwie hybrydy:
Ct(1) + Ct(2)
Wyniki mam następujące:
C1+C2 czyli CC (czysty Crystal)
C1+t2 czyli Ct (hybryda)
t1+C2 czyli Ct (hybryda)
t1+t2 czyli tt (czysty Taiwan)

Jak widać:
25% Crystali
50% Hybryd
25% Taiwanów

Ale:
To tylko teoria!
Avatar użytkownika
tomek.b
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 898
Dołączył(a): So 05 lis, 2011 08:59
Lokalizacja: Gostynin

Re: Hybrydowe krewetki Taiwan Bee

Postprzez Inc0gnit0 » Śr 07 paź, 2015 17:52

Praktyka mi podpowiada ze w miocie po samych hybrydach średnio miałem 2-5taiwanów ofc to sa szacunkowe subiektywne dane na podstawie obserwacji tego co mi biegało i biega po akwarium bo nie prowadze ewidencji urodzeń krewetek :P

Fresz liczymy na obszerna relacje zwłaszcza w najbardziej interesujacym nas zagadnieniu czyli np : " Czyli jak wnioskować o genotypie osobnika na podstawie fenotypu jego potomstwa. Z jakim prawdopodobieństwem ktoś nam wcisnął homozygotę, podczas gdy zapłaciliśmy za hybrydy Taiwan bee"
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Hybrydowe krewetki Taiwan Bee

Postprzez tomek.b » Śr 07 paź, 2015 18:09

Inc0, oczywiście że to tak wygląda, dlatego napisałem że to tylko teoria.
Więcej Taiwanów mam po hybrydach z hybryd bez udziału Taiwanów. Tutaj sprawdza się teoria tych którzy twierdzą, że bardziej wartościowe są hybrydy f2-f3. Chociaż uważam, że hybryda i tak zawsze jest f1 ponieważ jej genotyp to cały czas Ct. Prawdopodobnie tak twierdzą niemieccy hodowcy. Chociaż nie mogę tego potwierdzić, ponieważ tylko tak słyszałem.
Avatar użytkownika
tomek.b
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 898
Dołączył(a): So 05 lis, 2011 08:59
Lokalizacja: Gostynin

Re: Hybrydowe krewetki Taiwan Bee

Postprzez =Fresz= » Śr 07 paź, 2015 18:41

To moja teoria że każda kolejna f jest wartościowa :P była przez to mała spinka swego czasu heh
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Następna strona

Powrót do FORUM O KREWETKACH

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości