Zbiornik dla Caridina-rady

Pytania i informacje na temat naszych uroczych, wielonogich, podwodnych stworzeń

Moderator: =Fresz=

Re: Zbiornik dla Caridina-rady

Postprzez Pawel M » Wt 16 paź, 2018 11:15

nie wiem jak często te podmianki robisz - ja u siebie wymieniam 5l na tydzień w zbiorniku 40l, może za dużo podmieniasz
do podnoszenia twardości używałem tego samego specyfiku, dodatkowo jeszcze dodawałem azoo mineral plus - podłoże aktywne ada amazonia

nie było zgonów nawet jak po dwóch tygodniach od odpalenia oblatywacze poszły - a to te same krewetki
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Zbiornik dla Caridina-rady

Postprzez RybkaJoanna » Wt 16 paź, 2018 11:39

Podmiany to raczej za rzadko bo w weekend kiedy robię podmianki byłam na wyjeździe a jak wróciłam to zajęłam się drugim akwarium a krewetom dałam spokój. I podmienilam po dwóch tygodniach. Wydaje mi się że to te Taitibee i hybrydy padają. Czy może być że one są słabsze/delikatniejsze i zmiana wody im nie służy? A może moje woda ze studni zawiera metale ciezkie?!?!
RybkaJoanna
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 62
Dołączył(a): Śr 05 wrz, 2018 13:21
Lokalizacja: Kraków

Re: Zbiornik dla Caridina-rady

Postprzez Pawel M » Wt 16 paź, 2018 11:44

woda ze studni ??
nie są na RO z minerałami ??

jak woda ze studni ma takie parametry ??
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Zbiornik dla Caridina-rady

Postprzez Pawel M » Wt 16 paź, 2018 11:47

RybkaJoanna napisał(a): Czy może być że one są słabsze/delikatniejsze i zmiana wody im nie służy


mam hybrydy w takich samych warunkach jak reszta krewetek
hybryd poszło do ludzi już też troszkę - u mnie nie widzę różnicy w zachowaniu i ewentualnych zgonach
nikt z kim mam kontakt też mi nie pisał że hybrydy padły lub wyglądają gorzej
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Zbiornik dla Caridina-rady

Postprzez Vimes27 » Wt 16 paź, 2018 12:20

Pawel M napisał(a):
RybkaJoanna napisał(a): Czy może być że one są słabsze/delikatniejsze i zmiana wody im nie służy


mam hybrydy w takich samych warunkach jak reszta krewetek
hybryd poszło do ludzi już też troszkę - u mnie nie widzę różnicy w zachowaniu i ewentualnych zgonach
nikt z kim mam kontakt też mi nie pisał że hybrydy padły lub wyglądają gorzej


Moje doświadczenia są akurat odwrotne hybrydy z reguły były "twardsze". Mnie tylko zastanawia w jaki sposób mineralizujesz koleżanko wodę ze studni? Dwa co do wody ze studni pamiętam jak jeden z forumowiczów (Shrimp Farm - jest to na jego kanale na YuoTube) położył sporo fajnych robali, kiedy studnia zrobiła mu niespodziankę i podbiła parametry. Biorąc po uwagę, że w dzisiejszych czasach w każdej chwili coś może zanieczyścić wody tak płytko po ziemią - oraz że powstaje ona głównie z tego co przez ziemię przesiąka zabierając po drodze minerały może się jej zawartość zmieniać.
Proponuję jednak zakupić filtr RO - nawet najprostszy trójelementowy - i podmian dokonywać mineralizowaną wodą RO.
Vimes27
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 69
Dołączył(a): Cz 06 wrz, 2018 14:20

Re: Zbiornik dla Caridina-rady

Postprzez RybkaJoanna » Wt 16 paź, 2018 12:31

Ależ ja MAM filtr RO. Tylko że przez filtr idzie woda nie z wodociągu a ze studni. Dodaje tylko mineralizowana RO.
Nie napisałam nigdy że to krewetki są chore. Przyczyn upatruje się w moich warunkach lub w ich zmianie. Wszystkie krewetki są śliczne, piękne, kolorowe. Dziubią tymi swoimi łapkami w poszukiwaniu jedzenia. I wszystko jest dobrze aż do czasu kiedy padną. Nagle.
RybkaJoanna
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 62
Dołączył(a): Śr 05 wrz, 2018 13:21
Lokalizacja: Kraków

Re: Zbiornik dla Caridina-rady

Postprzez Vimes27 » Wt 16 paź, 2018 12:40

Wobec tego - nie ma znaczenia skąd woda idzie - byle ciśnienie było odpowiednie - jeśli po wyjściu daje 10-15 ppm to jest nieźle a i 20ppm nie będzie tak szybko krewetek mordować... Filtr RO jest po to żeby żadne metale ciężkie się nie przedostawały, raczej chyba tylko potas to potrafi (tak przynajmniej mi się zapamiętało) Padanie akurat hybryd może być związane z warunkami w jakich żyły, ich wiekiem czy też innymi czynnikami - bo jak rozumiem tajwan, żaden nie odpłynął... A i zgadzam się, że 1/3 wody to coś dużo do podmiany - 10-15% tyle jeśli zbiornik się nie zasyfił powinno starczyć...
Vimes27
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 69
Dołączył(a): Cz 06 wrz, 2018 14:20

Re: Zbiornik dla Caridina-rady

Postprzez RybkaJoanna » Wt 16 paź, 2018 13:17

Podmienilam 1/3 żeby pozbyć się azotu. Nie posiadam miernika TDS niestety. Mierze KH, GH, pH, amony, azotyny, azotany, K, Fe, N, P. Czy taki miernik jest konieczny?
RybkaJoanna
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 62
Dołączył(a): Śr 05 wrz, 2018 13:21
Lokalizacja: Kraków

Re: Zbiornik dla Caridina-rady

Postprzez Vimes27 » Wt 16 paź, 2018 13:22

Nie nie jest konieczny - za to wygodny... Oszalałbym mierząc kropelkowo tyle parametrów... A co do azotu nie wiem czy nie oddaje go Twoje podłoże bo raczej już nie powinien powstawać w takiej ilości chyba, że szalenie przekarmiasz. Jeśli już koniecznie chcesz go zbić - ja wolałbym dwie 15% co 3-4 dni podmiany niż jedną 30%.... Szczególnie starsze robaki nie lubią dużych zmian, za to mniejsze nie robią na nich raczej wrażenia.
Vimes27
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 69
Dołączył(a): Cz 06 wrz, 2018 14:20

Re: Zbiornik dla Caridina-rady

Postprzez RybkaJoanna » Wt 16 paź, 2018 16:12

No i dziś po pracy znowu 2 trupki zastałam :cry:
Dlaczego one po śmierci zmieniają kolor na czarny? Czy to normalny proces rozkładu? Rybki tak nie mają
Obrazek
RybkaJoanna
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 62
Dołączył(a): Śr 05 wrz, 2018 13:21
Lokalizacja: Kraków

Re: Zbiornik dla Caridina-rady

Postprzez jacek_lu » Śr 17 paź, 2018 08:28

1. skopane parametry.
2. brak aklimatyzacji i za duża różnica pomiędzy parametrami sprzedającego a Twoimi.
3. duży skok PH przez szyszki.

Szyszki suche tak szybko nie uwalniaja garbników dlatego woda nie jest herbaciana.
Avatar użytkownika
jacek_lu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 137
Dołączył(a): Pt 25 wrz, 2015 08:07
Lokalizacja: Ostrołęka/Warszawa

Re: Zbiornik dla Caridina-rady

Postprzez georobert » Śr 17 paź, 2018 08:40

Infekcja?
Kiedyś tak miałem tylko neocardinami, że dopiero po jakimś czasie padały po kilka sztuk. Aż padło 200-250.
I też po padnięciu zmieniały barwę tylko na mętną.
georobert
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 54
Dołączył(a): Śr 10 sty, 2018 20:39

Re: Zbiornik dla Caridina-rady

Postprzez RybkaJoanna » Śr 17 paź, 2018 09:12

Krewetki aklimatyzowalam kilka godzin. Parametry wydaje mi się że mam dobre. Wszyscy podają takie same lub podobne. Podłoże aktywne do krewetek. Woda RO. Nic nie wskazywało na to żeby nie wpuszczać krewetek. Oblatywacze miały się dobrze. Nie wiem w czym jest problem. Strasznie mi szkoda każdej krewetki :oops:
Może są jakieś witaminy albo lekarstwa?
RybkaJoanna
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 62
Dołączył(a): Śr 05 wrz, 2018 13:21
Lokalizacja: Kraków

Re: Zbiornik dla Caridina-rady

Postprzez jacek_lu » Śr 17 paź, 2018 09:47

różne podłoża różnie dojrzewają. ja nie miałem tych co Ty, mam za to beni.
na beni wpuszczam dość szybko, bo czasami po 2 dniach, czasami po tygodniu oblatywaczy.
daje na start rogatka i garść ślimaków.
po 2tyg siedzenia oblatywaczy wpuszczam docelową obsadę. 4 zbiorniki ostatnie jakie zakładałem tak ruszyły i nie było zgonów.
ostatni baniak jakiś tydzień temu przyjął krewetki od Tasiora.
Ja sobie wypracowałem taki sposób i u mnie się sprawdza.

Na podłożu enviroment, krewetki wpuściłem po tygodniu od zalania. Trafiły na jeden baniak pinto zebra a na drugi SCB, nic nie padło i żyje do tej pory już kilka miesięcy.

Może robisz coś nie tak, coś co wydaje Ci się że powinnaś a nie powinnaś. Może o czymś zapomniałaś? Sporo jest niewiadomych których my z tej strony nie jesteśmy w stanie sprawdzić. Musisz prześledzić co robiłaś krok po kroku.

Wiem po sobie, że jak zaczynałem to się zastanawiałem czy dodać to czy tamto. Naoglądałem się youtuba i łeb mi spuchł. Jak miałem pierwsze orange rili z przypadku to się mnożyły i miałem ich 2 baniaki całą masę, jak zacząłem drążyć temat krewetek to już tak kolorowo nie było. A wystarczy to zrobić prosto bez kombinowania i udziwnień.
Avatar użytkownika
jacek_lu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 137
Dołączył(a): Pt 25 wrz, 2015 08:07
Lokalizacja: Ostrołęka/Warszawa

Re: Zbiornik dla Caridina-rady

Postprzez Aga » Śr 17 paź, 2018 12:04

RybkaJoanna napisał(a):Krewetki aklimatyzowalam kilka godzin. Parametry wydaje mi się że mam dobre. Wszyscy podają takie same lub podobne. Podłoże aktywne do krewetek. Woda RO. Nic nie wskazywało na to żeby nie wpuszczać krewetek. Oblatywacze miały się dobrze. Nie wiem w czym jest problem. Strasznie mi szkoda każdej krewetki :oops:
Może są jakieś witaminy albo lekarstwa?

Czym sprawdzasz te parametry ? Testy paskowe, kropelkowe ? Z jakiej firmy?
Jeżeli możesz podaj aktualne wyniki.
Z leków ewentualnie możesz pomyśleć o furaginie. Jest gdzieś opis na forum.
Aga
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 190
Dołączył(a): Śr 17 maja, 2017 16:54

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do FORUM O KREWETKACH

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości