Komin DIY do filtra podżwirowego HapPet

Zrób to sam...

Moderator: =Fresz=

Komin DIY do filtra podżwirowego HapPet

Postprzez cinek1916 » N 15 sty, 2017 20:28

Następna mini relacja w moim wykonaniu ;-)

Postanowiłem w swoich krewetkariach przejść na podłoża aktywne firmy Benibachi. Ale z lenistwa nie chciało mi się robić restartów skoro i tak za jakiś niedługi czas ( mam nadzieję) będę stawiał docelowe szkiełka na swoim regale. Rozwiązanie jest proste: filtry rynnowe, ostatnio popularne u kreweciarzy.
Nie będę się rozpisywał o co chodzi, zasadę działania i budowę możecie zobaczyć w linku niżej:
viewtopic.php?f=5&t=8977
z tym, że u mnie ma być tylko podłoże aktywne.

Z racji tego, że nie widzę w chwili obecnej sensu robienia restartów akwariów żeby wklejać szyby postanowiłem zrobić wersję mobilną. Proste, 2l pojemnik na jedzenie i podżwirowy filtr firmy HapPet. Zasada działania taka sama jak u batmanki w linku wyżej, z tym, że mój będzie napędzany powietrzem. W najmniejszym zestawie dedykowanym do akwarium o wielkości 50l jest jeden komin i 12 kratek. W tej rynnie użyłem 2 kratek i komina. No ale ja chcę zrobić jeszcze 4 takie rynny... Kupić jeszcze 4 takie filtry mija się z sensem bo po co mi kolejne kratki... Jakiś czas temu z podobnym "problemem" borykał się Szopen:


Jest inspiracja więc działamy :-)

U siebie od zawsze używam rur PCV i kształtek do zimnej wody. Tanie i łatwe w montażu.
Do wykonania komina potrzebujemy:
- kolanko 90*- 1,12zł
- kawałka rurki- 3m kosztuje od 6,82 do 15,68zł ( oszukali mnie w castoramie i sprzedali za najwyższą cenę :evil: ), ja użyłem jakiegoś kawałka, który mi został z poprzednich projektów
- redukcję z 3/4 na 1/2"- 1,72zł
- ruszt/y filtra podżwirowego
- kawałek plastiku o wymiarach 40x57x2mm, w moim przypadku był to kawałek białej plexi
- rurka i kamień napowietrzający- koło 5zł, może być sama rurka
- klej do pcv, może być też "kropelka"

Obrazek

W kawałku plastiku o wymiarach 40x57mm za pomocą wiertła łopatkowego do drewna wywierciłem na środku otwór fi20 i zeszlifowałem krótsze boki bo płytka okazała się za gruba i nie chciała wejść w prowadnice rusztu.
Kolejnym krokiem było przerobienie redukcji. Oryginalnie rura 1/2" wchodzi od strony kołnierza, my musimy włożyć ją od drugiej strony. Słabo widać to na zdjęciach ale w środku jest zwężenie do 18mm, rura 1/2" ma zewnętrzną średnicę 22mm więc trzeba zeszlifować to zwężenie.
Przed:
Obrazek

Po:
Obrazek

Przymiarka, pasuje:
Obrazek

Następnie za pomocą kleju sklejamy redukcję z płytką:
Obrazek

Czekamy kilka minut aż wyschnie w wsuwamy gotowy element w ruszt:
Obrazek

Obrazek

Montujemy resztę i mamy efekt:
Obrazek

Za około 40zł możemy zrobić 12 takich :-)

Całość wsadzamy do rynny czy pojemnika, zasypujemy złożem, podłożem czy czym tam chcemy i umieszczamy w zbiorniku. Nie jest to najpiękniejsze rozwiązanie ale w typowo hodowlanych zbiornikach nie ma to znaczenia, ewentualnie możemy ją zakryć roślinami czy korzeniem.
cinek1916
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 364
Dołączył(a): Cz 16 sty, 2014 18:35
Lokalizacja: Stolica

Re: Komin DIY do filtra podżwirowego HapPet

Postprzez arrowb » Pn 16 sty, 2017 08:41

Hej, pomysł fajny, można tez wykorzystać gotowe kominy aquaela i trochę je przerobić: https://youtu.be/0CkjHZOW0wU


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
arrowb
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 41
Dołączył(a): N 29 sty, 2012 20:57

Re: Komin DIY do filtra podżwirowego HapPet

Postprzez cinek1916 » Cz 19 sty, 2017 20:24

A można kupić gdzieś te kominy? Nie spotkałem ich nigdzie.
cinek1916
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 364
Dołączył(a): Cz 16 sty, 2014 18:35
Lokalizacja: Stolica

Re: Komin DIY do filtra podżwirowego HapPet

Postprzez arrowb » Cz 19 sty, 2017 22:32

Pierwszy lepszy link http://sklep.mcten.pl/filtry-podzwirowe ... nnego.html

Pozdrawiam Bartosz
arrowb
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 41
Dołączył(a): N 29 sty, 2012 20:57

Re: Komin DIY do filtra podżwirowego HapPet

Postprzez sQun49 » Pt 20 sty, 2017 05:16

Z tego co pamiętam to komin z aquaela nie pasuje dobrze do rusztów happeta... Jeśli jest inaczej to mnie poprawcie. Ja u siebie używam aquaela ponieważ wszystkie elementy można dokupywać osobno.
Cinek wykonanie profeska, estetycznie i oszczędnie
Moje krewetkowo viewtopic.php?t=8331
Avatar użytkownika
sQun49
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2014 13:53
Lokalizacja: Szewce k/Kielc

Re: Komin DIY do filtra podżwirowego HapPet

Postprzez arrowb » Pt 20 sty, 2017 05:22

Na zamieszczonym kilka postów filmie pokazuje mała przeróbkę, która umożliwia podpięcie go do rusztu aquaela/aquaszuta.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
arrowb
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 41
Dołączył(a): N 29 sty, 2012 20:57

Re: Komin DIY do filtra podżwirowego HapPet

Postprzez sQun49 » Pt 20 sty, 2017 07:28

Faktycznie, sorki za powielenie informacji ale 5-ta godzina nie służy bystrości umysłu :mrgreen: Aquael względem happeta jest o tyle praktyczniejszy, że popularne głowice również pasują bez przeróbek
Moje krewetkowo viewtopic.php?t=8331
Avatar użytkownika
sQun49
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2014 13:53
Lokalizacja: Szewce k/Kielc

Re: Komin DIY do filtra podżwirowego HapPet

Postprzez arrowb » Pt 20 sty, 2017 08:10

Tak zgadza sie, jednak Happet jest tańszy ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
arrowb
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 41
Dołączył(a): N 29 sty, 2012 20:57

Re: Komin DIY do filtra podżwirowego HapPet

Postprzez sQun49 » Pt 20 sty, 2017 09:10

Ceny podobne nie mniej jednak zestawy różne:

Happet - chyba 32 kratki - jedna rurka - jeden komin do rusztu - jeden wylot
Aquaell - 16 kratek - rurka złożona z 4 osobnych części - jeden komin do rusztu - brak wylotu

Jak ktoś potrzebuje do niskiego baniaka i jeszcze ma np. rynnę czy pojemnik, zamierza użyć głowicydo napędzania to zdecydowanie aquael i zakup 3 dodatkowych kominów, wtedy z jednego zestawu robi 4 :)
Moje krewetkowo viewtopic.php?t=8331
Avatar użytkownika
sQun49
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2014 13:53
Lokalizacja: Szewce k/Kielc

Re: Komin DIY do filtra podżwirowego HapPet

Postprzez cinek1916 » Pt 20 sty, 2017 22:13

W sumie jakby podłączyć pod ten kominek AquaEla oryginalne rurki i kolanko też by wyszedł zgrabny komin na powietrze. Chociaż droższa niż moja wersja ;-)

Dodam tylko, że poza kawałkiem płytki i tulejki redukcyjnej wszystko jest zrobione na wcisk więc beż problemu można zmienić rurkę na wyższą lub niższą.
cinek1916
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 364
Dołączył(a): Cz 16 sty, 2014 18:35
Lokalizacja: Stolica


Powrót do PROJEKTY DIY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości