Chłodzenie krewetkarium

Zrób to sam...

Moderator: =Fresz=

Re: Chłodzenie krewetkarium

Postprzez SUHY » Cz 11 cze, 2015 15:53

przemekgda86 napisał(a):Prąd rozruchowy jest większy niż prąd w czasie normalnej pracy, przyjąć więc można że na start każdy z 3 wentyli potrzebował będzie minimum 0,5A , po czym spadnie do tego co deklaruje producent, myślę że najrozsądniej dla 3 wiatraków będzie kupić zasilacz 2A żeby uniknąć dziwnych zachowań regulatora. O np. taki http://allegro.pl/zasilacz-impulsowy-dve-12v-2a-24w-5-5-2-5-led-fv-i5415468895.html .
Conrad- sam MacGyver by się tego nie powstydził :-P


To dotyczy ( w zasadzie silników) szczotkowych , "Elektroniczne" startują z małym poborem prądu .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Chłodzenie krewetkarium

Postprzez koliber17 » Cz 11 cze, 2015 16:08

under napisał(a):http://allegro.pl/regulator-temperatury-termostat-12v-dc-2200w-ad49-i5325361141.html" target="_blank
Kupiłem to ustrojstwo z aukcji i wygląda sympatycznie. Podpiąłem ładowarkę od telefonu nokia i świeci ładnie ale wiatraków niestety nie odpala. Może ta ładowarka ma za małą moc !? Oznaczenia z ładowarki mam wytarte i sam nie wiem czy wadliwy wiatrak czy za mało V.


A jak podłączyłeś? , są dwa sposoby na 12 i 220 v, producent podaje że zasilacz powinien posiadać 12v i 5amper.
Avatar użytkownika
koliber17
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 92
Dołączył(a): So 07 lut, 2015 08:27
Lokalizacja: trzcianka

Re: Chłodzenie krewetkarium

Postprzez przemekgda86 » Cz 11 cze, 2015 17:59

SUHY napisał(a):
przemekgda86 napisał(a):Prąd rozruchowy jest większy niż prąd w czasie normalnej pracy, przyjąć więc można że na start każdy z 3 wentyli potrzebował będzie minimum 0,5A , po czym spadnie do tego co deklaruje producent, myślę że najrozsądniej dla 3 wiatraków będzie kupić zasilacz 2A żeby uniknąć dziwnych zachowań regulatora. O np. taki http://allegro.pl/zasilacz-impulsowy-dve-12v-2a-24w-5-5-2-5-led-fv-i5415468895.html .
Conrad- sam MacGyver by się tego nie powstydził :-P


To dotyczy ( w zasadzie silników) szczotkowych , "Elektroniczne" startują z małym poborem prądu .

Zgadza się, ale tylko częściowo :mrgreen: W droższych wentylach tranzystorami/mosfetami steruje układ, w tańszych najbardziej popularnych sterowanie odbywa się poprzez element działający na zasadzie impulsatora magnetycznego zamykającego i otwierającego tranzystor, w tym przypadku na cewkę przy starcie płynie pełen prąd.
Mając miernik z blokadą maksymalnego wyniku można to łatwo sprawdzić ;-)
Avatar użytkownika
przemekgda86
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 166
Dołączył(a): Pn 27 kwi, 2015 17:56
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Chłodzenie krewetkarium

Postprzez SUHY » Cz 11 cze, 2015 19:28

przemekgda86 napisał(a):
SUHY napisał(a):
przemekgda86 napisał(a):Prąd rozruchowy jest większy niż prąd w czasie normalnej pracy, przyjąć więc można że na start każdy z 3 wentyli potrzebował będzie minimum 0,5A , po czym spadnie do tego co deklaruje producent, myślę że najrozsądniej dla 3 wiatraków będzie kupić zasilacz 2A żeby uniknąć dziwnych zachowań regulatora. O np. taki http://allegro.pl/zasilacz-impulsowy-dve-12v-2a-24w-5-5-2-5-led-fv-i5415468895.html .
Conrad- sam MacGyver by się tego nie powstydził :-P


To dotyczy ( w zasadzie silników) szczotkowych , "Elektroniczne" startują z małym poborem prądu .

Zgadza się, ale tylko częściowo :mrgreen: W droższych wentylach tranzystorami/mosfetami steruje układ, w tańszych najbardziej popularnych sterowanie odbywa się poprzez element działający na zasadzie impulsatora magnetycznego zamykającego i otwierającego tranzystor, w tym przypadku na cewkę przy starcie płynie pełen prąd.
Mając miernik z blokadą maksymalnego wyniku można to łatwo sprawdzić ;-)


Więcej praktyki i będzie lux .Od 20 lat wiatraczki sterowane sa scalakiem , czujnikiem jest halotron . zależnie od prędkości obrotowej regulowany jest czas podawania napięcia i kąt wyprzedzenia .Co przekłada się na prąd . Miernik :) ,wykres prądu mogę poczynić z częstotliwością 200 Khz

Poza tym proszę nie tłumacz mi jak to działa to mój zawód .I z podłączenia wiatraczka nie róbmy pracy dyplomowej .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Chłodzenie krewetkarium

Postprzez przemekgda86 » Cz 11 cze, 2015 23:39

SUHY napisał(a):
Więcej praktyki i będzie lux .Od 20 lat wiatraczki sterowane sa scalakiem , czujnikiem jest halotron . zależnie od prędkości obrotowej regulowany jest czas podawania napięcia i kąt wyprzedzenia .Co przekłada się na prąd . Miernik :) ,wykres prądu mogę poczynić z częstotliwością 200 Khz


Widzę że wywołujesz mnie do tablicy dalej ciągnąc temat, proszę bardzo :mrgreen:
Skupmy się na faktach ;-)
Do testu wykorzystany tani wentylator marki hing jang krzak (niestety nie miałem pod ręką nic większego gdzie różnica jest bardziej widoczna) o znamionowym poborze prądu 0,10A, niestety gdzieś zapodziałem w domowych szpargałach miernik z funkcją blokowania maksymalnej wartości pomiaru, ale nie szkodzi, na tanim mierniku też widać dużo wyższy prąd chwilowy niż deklarowany prąd średni, zatrzymanie pracy wentylatora pokazuje dokładnie jaki jest prąd chwilowy (rozruchu).
SUHY napisał(a):
Poza tym proszę nie tłumacz mi jak to działa to mój zawód .I z podłączenia wiatraczka nie róbmy pracy dyplomowej .

Zauważ że padło pytanie dotyczące doboru parametrów zasilacza do poprawnej pracy całego układu, nie każdy jest takim fachowcem jak Ty w zakresie elektroniki, i dla większości ta wiedza jest potrzebna, a Twój post mógł wprowadzać w błąd.
A tu wynik testu

Reasumując: Prąd chwilowy jest większy niż prąd średni? Ano jest, więc zasilacz z zapasem mocy jest jak najbardziej wskazany ;-)
Avatar użytkownika
przemekgda86
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 166
Dołączył(a): Pn 27 kwi, 2015 17:56
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Chłodzenie krewetkarium

Postprzez under » Pt 12 cze, 2015 09:19

Ok kupiłem wczoraj w osiedlowym sklepie zasilacz 12V 2A 24W.
Nie przyszły mi jeszcze docelowe wiatraczki ale ze starym całość działa jak należy.
Jak zmontuję wszystko to wrzucę fotorelację bo nie każdy ma prąd w 1 paluszku :)
under
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 63
Dołączył(a): N 16 lis, 2014 21:33

Re: Chłodzenie krewetkarium

Postprzez SUHY » Pt 12 cze, 2015 11:57

przemekgda86

Pisałem żeby wykładów nie robić bo to przerost formy nad treścią i mieszanie w głowie tym którzy sie nie znają .
Ten skok prądu na początku to ładowanie kondensatora .Poza tym taki skok z 0.09 podstawy do 0.14 przez sekundę nie obliguje do zastosowania większego zasilacza ,który i tak spokojnie przeżywa chwilowe pobory prądu dużo większe niż moc znamionowa .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Chłodzenie krewetkarium

Postprzez przemekgda86 » Pt 12 cze, 2015 12:36

SUHY napisał(a):przemekgda86

Pisałem żeby wykładów nie robić bo to przerost formy nad treścią i mieszanie w głowie tym którzy sie nie znają .
Ten skok prądu na początku to ładowanie kondensatora .Poza tym taki skok z 0.09 podstawy do 0.14 przez sekundę nie obliguje do zastosowania większego zasilacza ,który i tak spokojnie przeżywa chwilowe pobory prądu dużo większe niż moc znamionowa .

Nosz uparta bestia :mrgreen: A gdzieś Ty tam ten elektrolit znalazł :-P Wyznajesz zasadę " Moja racja jest bardziej mojsza, niż Twojsza"? Odpuszczam dalszą dywagację bo nie ma większego sensu i nic nie wniesie do tematu. Używaj sobie zasilacza na styk, Twoja sprawa :mrgreen: Z mojej strony EOT.
Avatar użytkownika
przemekgda86
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 166
Dołączył(a): Pn 27 kwi, 2015 17:56
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Chłodzenie krewetkarium

Postprzez Dakota » So 13 cze, 2015 09:40

No i ja też w końcu mam swój system chłodzenia :-)
Montaż to sprawa indywidualna, jednemu zajmie 15 minut, innemu sporo dłużej, ale nie ma się czego bać - prosta sprawa, Przemek dobrze rozrysował, co gdzie podłączyć.
Termoregulator prosty w obsłudze, nie trzeba ustawiać wszystkiego; wystarczy określić pożądaną temperaturę (naciskamy krótko przycisk SET i przyciskami +/- ustawiamy temperaturę, np. 23 stopnie), a później w normalnym menu (przytrzymujemy przycisk SET przez ok. 5 sekund) ustawiamy parametry:
P0 - C (cooling - chłodzenie)
P1 - Przemek ładnie napisał, o co chodzi
P2 i P3 możemy zostawić w spokoju (domyślnie p2 -50, P3 +100)
P4 - kalibracja termometru (u mnie różnica wynosiła 0,8 st.C w stosunku do pomiaru miernikiem)
P5 i P6 zostawiamy w spokoju (domyślnie P5 - 0, P6 OFF)

Jeśli chcemy wprowadzić korektę, to interesują nas już tylko: temperatura docelowa i/lub parametr P1, wprowadzenie zmian to kilkanaście sekund roboty. Teraz mam u siebie ustawione docelowo 24 st.C, P1 - 0,2, temperatura utrzymuje się więc w przedziale 23,8-24 st.C. Termoregulator pracuje całkiem sprawnie z wentylatorem 12 cm 12V 0,3A, na zasilaczu DC 12V 1,4A.
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Chłodzenie krewetkarium

Postprzez Inc0gnit0 » So 13 cze, 2015 09:58

mozna to gdzies kupic w kraju ?
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Chłodzenie krewetkarium

Postprzez Dakota » So 13 cze, 2015 10:00

Z tego, co widziałam, to wszystko jest sprowadzane z Chin na zamówienie.
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Chłodzenie krewetkarium

Postprzez under » N 14 cze, 2015 22:36

A takie pytanko jaka maxymalna temperatura jest dopuszczana u crystali? Ustawiłem mój system na 22 stopnie i wiatraczki mają co robić aby zbijać temperaturę do tych 22 stopni.
under
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 63
Dołączył(a): N 16 lis, 2014 21:33

Re: Chłodzenie krewetkarium

Postprzez Inc0gnit0 » N 14 cze, 2015 22:50

Nie sadze ze ktoś poda ci konkretna maksymalna dopuszczalna temperature dla crystali i da głowe za to że u ciebie tez sie to sprawdzi bo jesli np: moje crystale daja rade w 27C to nie czyni reguły i twoje moga odwalic telsona juz przy 25C albo dopiero przy 28C. Prywatnie, na podstawie obserwacji moich krewetek kłopoty sie zaczynaja u mnie powyzej 26C utrzymuje 22-23C , jesli masz 22C to jest git utrzymuj tyle i nie martw sie rachunkiem za prąd wiatraki które załozymy ze zjadaja 1W po 1000h podbija ci rachunek o jakies 60gr :), jersli ci przeszkadza hałas trzeba było zainwestowac w drogie markowe cichobiezne wiatraki ;)
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Chłodzenie krewetkarium

Postprzez totome » Pn 15 cze, 2015 20:06

Myślę że dużą rolę odgrywa natlenienie zbiornika , w bańce gdzie mam deszczownicę umieszczoną pod wodą z dziurkami skierowanymi do góry , ruch tafli jest duży i tam nie ma problemu 27-28 stopni , natomiast w baniakach gdzie jest zwykła dysza i ruch tafli mniejszy, to gdy temp. doszla do 26 i krewetki zrobiły sie jakieś ospałe to szybciutko chłodzenie zakładałem :-)
totome
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 151
Dołączył(a): Śr 11 wrz, 2013 20:32
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Chłodzenie krewetkarium

Postprzez mirkocis » Wt 16 cze, 2015 06:05

totome napisał(a):Myślę że dużą rolę odgrywa natlenienie zbiornika , w bańce gdzie mam deszczownicę umieszczoną pod wodą z dziurkami skierowanymi do góry , ruch tafli jest duży i tam nie ma problemu 27-28 stopni , natomiast w baniakach gdzie jest zwykła dysza i ruch tafli mniejszy, to gdy temp. doszla do 26 i krewetki zrobiły sie jakieś ospałe to szybciutko chłodzenie zakładałem :-)

Dokładnie tak.

Wysłane z mojego GT-I9515 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
mirkocis
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 326
Dołączył(a): N 23 lut, 2014 14:24
Lokalizacja: Zielona Góra

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do PROJEKTY DIY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości