oświetlenie led

Zrób to sam...

Moderator: =Fresz=

oświetlenie led

Postprzez szczupły » N 05 sie, 2012 20:47

Celem oszczędności na energii, wpadłem na pomysł alternatywnego oświetlenia http://allegro.pl/samsung-modul-5-led-w ... 90946.html
Do oświetlenia 54l użyłem 6sztuk w Castoramie zakupiłem korytko elektryczne do którego przykleiłem moduły, pomiędzy nimi nawierciłem otwory w które schowany jest nadmiar przewodu łączących ledy.
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Do kolejnej lampki wykorzystałem płaskownik aluminiowy. Dwie takie lampki oświetlają akwarium 31l o wysokości 35cm
Obrazek
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Do zasilania użyłem czegoś takiego, jak również rozgałęziacza na max 4 akwaria (nie wiem czy używam właściwych nazw, ale na elektronice się nie znam)
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Takie rozwiązanie polecam szczególnie do krewetkariów – mchariów, według mnie sprawdza się.
pozdrawiam Marcin
szczupły
Potencjalny Maniak
 
Posty: 11
Dołączył(a): Śr 12 paź, 2011 14:39
Lokalizacja: Ćmielów

Postprzez SUHY » N 05 sie, 2012 23:17

na aukcji jest jest napisane ze ledy mają mieć zasilanie 12 v napięcie stałe .
ty użyłeś transformatora do zasilania halogenów , co prawda pisze na nim 11,5 V ale napięcie zmienne i jest to wartość skuteczna .
nie będę sie rozpisywał na temat budowy ,napięć ,prądów i zasilania z jednej połówki ,
po prostu powiem ze mam nadzieje ze trafiłeś i prąd zasilania jest równy lub mniejszy od zalecanego , bo dość jasno świecą
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Postprzez szczupły » Pn 06 sie, 2012 21:27

Tak jak pisałem nie znam sie na elektronice, coś takiego doradzili mi w sklepie, ledy działają już tak ok. 5 miesięcy, i nic złego się nimi nie dzieje
pozdrawiam Marcin
szczupły
Potencjalny Maniak
 
Posty: 11
Dołączył(a): Śr 12 paź, 2011 14:39
Lokalizacja: Ćmielów

Postprzez king_2 » Wt 07 sie, 2012 16:44

A jak z roślinkami, rosną ładnie ?
king_2
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 117
Dołączył(a): So 21 sty, 2012 15:36
Lokalizacja: Łużna

Postprzez szczupły » Wt 07 sie, 2012 16:53

king_2 napisał(a):A jak z roślinkami, rosną ładnie ?

nie mam wymagających roślin, tylko mchy które sobie bardzo dobrze radzą przy tym oświetleniu. Zobacz dział Prezentujemy Krewetkaria.
pozdrawiam Marcin
szczupły
Potencjalny Maniak
 
Posty: 11
Dołączył(a): Śr 12 paź, 2011 14:39
Lokalizacja: Ćmielów

Postprzez SUHY » Pn 05 lis, 2012 17:11

Od czasu moich wypowiedzi w temacie conieco sie zmieniło , różnorodność zasilaczy ,diod led a w zasadzie niska cena skusiła mnie do testów .

6 x LED 3W w cenie 3,80 pln szt.

Obrazek
dwa zasilacze 3x3W cenie 14,95 pln szt.

Obrazek


do tego listwa aluminiowa o wymiarach 100x6cm grubośc 3mm

Obrazek


LED są przyklejone do radiatora klejem termoprzewodzącym

Obrazek

diody są opisane jako 3W ale tak naprawdę przy zasilaniu z w/w zasilaczy mają 2,2 W
mimo ze taka powierzchnia blachy dawała radę wychłodzić led'y dokleiłem jeszcze 3 sztuki radiatorów bo mam zamiar rozbudować belkę o 6 sztuk 1W .

Kolor jest fajny , świecą dużo "ładniej " niż lampki aquaela .światło z tych 6 punktów jest dość ostre i powoduje powstawanie w akwarium mocno zarysowanych cieni ,do tego lekkie migotanie może drażnić , bardzo szybko poruszające sie obiekty ( bąbelki powietrza ) zaczynają wyglądać futurystycznie ( efekt stroboskopu ) .Cienie można zniwelować używając led 1W x 16 sztuk oczywiście cena całości lekko wzrośnie .
zestaw jest wyjątkowo oszczędny , niecałe 15W led + straty zasilaczy około 10 % .( 18W)
jasność podobna do świetlówki philips 36W (miała już ponad rok )
mszakom sie spodobało bo nie rosły wcale, od czasu instalacji ruszyły .

ps: akwarium 200L 130x40x43
Ostatnio edytowano Pn 05 lis, 2012 17:20 przez SUHY, łącznie edytowano 3 razy
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Postprzez szczupły » Pn 05 lis, 2012 20:07

no nieźle, napisz jeszcze gdzie zakupiłeś te diody i zasilacze, ciekawe czy dwie takie diody oświetliłyby 54l
pozdrawiam Marcin
szczupły
Potencjalny Maniak
 
Posty: 11
Dołączył(a): Śr 12 paź, 2011 14:39
Lokalizacja: Ćmielów

Postprzez SUHY » Pn 05 lis, 2012 21:38

szczupły napisał(a):no nieźle, napisz jeszcze gdzie zakupiłeś te diody i zasilacze, ciekawe czy dwie takie diody oświetliłyby 54l


Na allegro jest spory wybór , tam można sobie złożyć odpowiedni zestaw zasilacz/led .

w 34 L testowałem dwie , nie podobało mi się , raczej będzie 4 lub 5 sztuk 1W .do 54l to 10W min

Do akwarium mam zamiar dołożyć jeszcze 6 sztuk 1W , bo przydało by sie jaśniej + możliwość świecenie mniejszą mocą np: wieczorem .Poza tym w akwarium czego nie widać na foto boki są słabiej oświetlone bo tak mi sie podobało , można by dwie sztuki jeszcze dołożyć .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re:

Postprzez pierre » Pt 18 sty, 2013 22:14

SUHY napisał(a): lekkie migotanie może drażnić , bardzo szybko poruszające sie obiekty ( bąbelki powietrza ) zaczynają wyglądać futurystycznie ( efekt stroboskopu )


podejrzewam, że diody migoczą, bo nie mają stabilizacji, znaczy się jest zwyczajny transformator. Z zasilaczem problemu nie powinno być tak na mój chłopski rozum.

Na nie chłopski rozum zdziwiłem się, że roślinki rosną przy świetle z ledów, bo światło z ledów ma bardzo wąskie widmo rozumowałem, że mniej energii oddaje roślinom, no ale może więcej go dociera do roślin, są mniejsze straty w wodzie.

Jeśli więc rośliny się dobrze mają i rosną, to ja nie będę się bawił w oświetlanie świetlówkami, tylko w przyszłą sobotę wybieram się na poszukiwanie takich diód.
pierre
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 333
Dołączył(a): Śr 16 sty, 2013 14:20

Re: oświetlenie led

Postprzez gamberetti » Cz 31 sty, 2013 15:26

Niestety miałem problem z logowaniem się na forum na swoje konto, po wielu próbach się poddałem toteż zamiast szczupły jest teraz gamberetti ;-)
a teraz na temat: moduły z początku wątku zostały zastąpione diodami mocy 3W, plus zasilacz - takimi jakie ma Suhy. Zastosowałem w akwarium 54l 3x3w i całkiem nieźle świeci. Co do migotania, to tutaj chodziło chyba o refleksy świetlne a nie o wadliwie dobrany zasilacz. Naprawdę akwarium zmieniło się na duży plus efekt migotania mnie akurat bardzo się podoba, jest bardziej naturalnie, takie migotanie widać na ścianie i suficie (akwaria otwarte) co też nieźle wygląda, dając swoisty klimat w pomieszczeniu. Wkleję schemat podłączenia może się komuś przyda
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Pozdrawiam Marcin
gamberetti
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pt 28 gru, 2012 19:58

Re: oświetlenie led

Postprzez pierre » Cz 31 sty, 2013 16:36

wrzuć zdjęcie zbiornika zeby pokazać jak rośliny się trzymają przy tym świetle i jak wyglądają?
pierre
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 333
Dołączył(a): Śr 16 sty, 2013 14:20

Re: oświetlenie led

Postprzez gamberetti » Cz 31 sty, 2013 18:12

rośliny to mchy i mikrozorium, pelia, tylko w najmniejszym od wczoraj odpalonym jest ponikło i zobaczymy jak ruszy, jak pisałem nie mam bardziej wymagających roślin
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Marcin
gamberetti
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pt 28 gru, 2012 19:58

Re: oświetlenie led

Postprzez SUHY » Cz 31 sty, 2013 22:19

gamberetti napisał(a): Co do migotania, to tutaj chodziło chyba o refleksy świetlne a nie o wadliwie dobrany zasilacz.


Zależy od typu /konstrukcji zasilacza , niektóre mrygaią 50hz , inne nie .

Teraz założyłem w dwóch 34L krewetkariach po pięć 1W led , jest sporo jaśniej niż z aquaelem 11W . kolory znośne , czerwień słabsza ale za to biel u cr jest wypas .korci mnie trochę czerwonych led dorzucić ale najpierw sprawdzę paletą których kolorów brak .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: oświetlenie led

Postprzez decumanus » Pn 04 mar, 2013 13:36

jeżeli mrugają - a moim zdaniem przy takim transformatorze powinny mrugać z częstotliwością prądu sieciowego czyli 50Hz - to dla oka jest wrażenie jasności ze względu na zjawisko powidoku, które występuje w fizjologii widzenia, a któremu to zjawisku zawdzięczamy wrażenie płynnego obrazu na telewizorach kineskopowych...
niemniej jednak dla roślin, moim zdaniem, może być nawet połowę mniej światła niż wynika z mocy diód... ale skoro nie masz tam wymagających roślin...
rd
decumanus
Potencjalny Maniak
 
Posty: 7
Dołączył(a): Pn 14 cze, 2010 18:37

Re: oświetlenie led

Postprzez SUHY » Pn 04 mar, 2013 18:04

Zasilacze elektroniczne , zależnie od użytego rdzenia w transformatorze mają częstotliwość od 20 do 80 kHz i "mryganie" nie jest zauważalne dla ludzi .Spotkałem się z tanim zasilaczem do 3W led który pracował z tą częstotliwością wpisaną w 50Hz i ten powoduję zauważalne mruganie .Ale przeszkadza to tylko uczulonym na to ludziskom i przeważnie widać to tylko przy szybko poruszających się rybach lub snopie baniek z napowietrzacza .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Następna strona

Powrót do PROJEKTY DIY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości